Tagállami szintű cégnyilvántartások

Lettország

Ez az oldal a lett cégnyilvántartásról ad áttekintést.

Tartalomszolgáltató:
Lettország

A Lett Köztársaság cégnyilvántartása

A Lett Köztársaság cégnyilvántartása (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs) 1990. december 1-jén jött létre. A cégnyilvántartás olyan állami szerv, amely nyilvántartásba veszi a gazdasági társaságokat (vállalatokat), a kereskedőket, azok fióktelepeit és képviseleti irodáit, valamint az azok létesítő okirataiban bekövetkezett változásokat, továbbá a jogszabályokban előírt egyéb feladatokat is ellát. Ezenkívül nyilvántartásba veszi a tömegtájékoztatással foglalkozó szolgáltatókat, az egyesületeket, az alapítványokat, a zálogjogokat, az ellenőrző részesedéseket, a házassági vagyonjogi megállapodásokat, a politikai pártokat, a választottbírói testületeket, a szakszervezeteket, a vallási szervezeteket és intézményeket, a fizetésképtelenségi eljárásokat, valamint a tényleges tulajdonosokra vonatkozó információkat.

A hatályos jogszabályok

A cégnyilvántartás működését szabályozó főbb jogszabályok a következők: a Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény, a cégnyilvántartás szabályzata, a beadványokról szóló törvény és a közigazgatási eljárásról szóló törvény.

Az általános jogszabályok, a gazdasági szereplőkre, a vállalkozókra és a különböző szervezetekre vonatkozó jogszabályok, valamint a szerződésekre és a zálogjogokra, továbbá az információk benyújtására vonatkozó jogszabályok listája itt található.

Hogyan lehet információt kérni a cégnyilvántartástól?

A cégnyilvántartás minden bejegyzett jogalanyról és jogi tényről tájékoztatást nyújt.

A cégnyilvántartásból térítésmentesen információk szerezhetők a nyilvántartó információs weboldalán, ahol az aktuális adatok hitelesítés nélkül elérhetők, a korábbi adatokba való betekintéshez, a nyilvántartás nyilvános részében található dokumentumok megtekintéséhez/letöltéséhez, valamint a természetes személyekre vonatkozó információkhoz való hozzáféréshez azonban a weboldalon történő hitelesítésre van szükség, amely lett nemzeti e-személyazonosító igazolvány, elektronikus aláírás, banki azonosító eszközök vagy (uniós polgárok esetében) eIDAS hitelesítési szolgáltatás segítségével végezhető el.

Ha valamely bejegyzett jogalanyra, jogi tényre (szerződésre) vagy természetes személyre vonatkozó kivonatot kell beszerezni a cégnyilvántartásból, információigénylési formanyomtatványt vagy egy tetszőleges formátumú kérelmet kell benyújtani postai vagy elektronikus úton (e-mailben vagy a nyilvántartás hivatalos e-mail-címére elküldött [pasts@ur.gov.lv], biztonságos elektronikus aláírással és digitális időbélyegzővel ellátott dokumentum formájában). Az információkérésnek tartalmaznia kell a teljesített kifizetésre vonatkozó adatokat (a fizetést igazoló okiratot, annak másolatát vagy az online banki igazolás kinyomtatott példányát). Az információ igénylésekor meg kell adni az átvétel módját, amely postai úton (ajánlott levélben) vagy elektronikus úton történő átvétel lehet.

A nyilvántartó a jogalanyok nyilvántartási mappájában szereplő dokumentumokról, a jogi tényekről (szerződésekről) és az ügyiratokról is másolatokat ad ki. A nyilvántartási mappák nyilvános részében található dokumentumok (a Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény 4.15 cikkének első bekezdése szerint) ingyenesen és azonnal beszerezhetők az interneten, a cégnyilvántartás információs weboldalán.

Ha a hitelességre vonatkozó tanúsítvánnyal ellátott dokumentummásolatra van szüksége a cégnyilvántartás nyilvános vagy nem nyilvános részéből, be kell nyújtania egy információigénylési formanyomtatványt vagy egy tetszőleges formátumú kérelmet. A (hitelességre vonatkozó tanúsítvánnyal ellátott) dokumentummásolatok kiadásáért díjat kell fizetni. Ez a szolgáltatás postai úton vagy e-mailben érhető el.

2021. augusztus 1-jétől a cégnyilvántartásban szereplő valamennyi bejegyzés, valamint a nyilvántartási mappához csatolt minden olyan dokumentum, amely szerepel a cégnyilvántartásban és a Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény 4.15 cikkének első bekezdésével összhangban a nyilvántartási mappa nyilvános részében, elektronikusan és díjmentesen közzétételre kerül az információs weboldalon, így azok az első pillanattól kezdve online elérhetők a nyilvánosság számára. A bejegyzések a nyilvántartásban való rögzítésüket, a dokumentumok pedig a nyilvántartási mappához való csatolásukat követő napon (azaz éjfél után) tekintendők közzétettnek.

A cégnyilvántartás ingyenesen hozzáférést biztosít a nyilvántartott jogalanyokkal kapcsolatos alábbi, nyilvános adatnak minősülő információkhoz:

  • cégjegyzékszám;
  • a jogalany neve vagy kereskedelmi neve;
  • a jogalany korábbi neve (ha az megváltozott);
  • a jogalany típusa;
  • a jogalanyt tartalmazó nyilvántartás;
  • a nyilvántartásba vétel napja;
  • az egységes eurófizetési térségre vonatkozó kedvezményezetti azonosító kód (adott esetben);
  • arra vonatkozó információ, hogy a jogalanyt törölték-e a nyilvántartásból, vagy átszervezték-e;
  • a jogalany nyilvántartásból való törlésének napja (vagy az átalakulás napja, ha a törlés oka az átalakulás);
  • bejegyzett székhely;
  • az egyesületek, az alapítványok és a szakszervezetek tevékenységi köre;
  • a jogalany mappájában szereplő tényleges tulajdonosokra vonatkozó információk (utónév, vezetéknév, a személyi azonosító szám egy része, születési idő, állampolgárság, illetőség szerinti állam);
  • az ügyvezető szerv tagjaira, a képviseleti joggal rendelkező tagokra és a jogalany képviseletére jogosult egyéb vezető beosztású munkavállalókra vonatkozó adatok (utónév, vezetéknév, a személyi azonosító szám egy része, tisztség, bejegyzés dátuma);
  • a korlátolt felelősségű társaságok tagjaira vonatkozó információk (utónév, vezetéknév, a személyi azonosító szám egy része, a tulajdonukban lévő üzletrészek száma és névértéke);
  • a fizetésképtelenségi eljárásra vonatkozó alapvető információk (ha az információ szerepel a fizetésképtelenségi nyilvántartásban);
  • az éves pénzügyi jelentésekből származó adatok.

Az információk .csv, .txt vagy .xlsx formátumban érhetők el, és itt találhatók. A felhasználó kiválaszthatja a tervezett felhasználásnak leginkább megfelelő formátumot. Az adatokat naponta aktualizálják.

A Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény 4.15 cikkének első bekezdésében nem említett dokumentumok beszerzéséhez a fentieken kívül az írásbeli kérelemben meg kell jelölni a kérelem indokát és azt is, hogy milyen célra kívánja felhasználni az adott információt.

A szolgáltatások díjainak összegéről itt tájékozódhat.

Mennyire megbízhatóak a cégnyilvántartásban szereplő dokumentumokra vonatkozó információk?

2021. augusztus 1-jétől a cégnyilvántartásban szereplő valamennyi bejegyzés, valamint a nyilvántartási mappához csatolt minden olyan dokumentum, amely szerepel a cégnyilvántartásban és a Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény 4.15 cikkének első bekezdésével összhangban a nyilvántartási mappa nyilvános részében, elektronikusan és díjmentesen közzétételre kerül a cégnyilvántartás információs weboldalán, így azok az első pillanattól kezdve online elérhetők a nyilvánosság számára. A cégnyilvántartásban 2021. július 31. előtt rögzített bejegyzések és az egyes dokumentumokra vonatkozó információk a Latvijas Vēstnesis című lett hivatalos lapban kerültek közzétételre.

A bejegyzések a nyilvántartásban való rögzítésüket, a dokumentumok pedig a nyilvántartási mappához való csatolásukat követő napon (azaz éjfél után) tekintendők közzétettnek. A cégnyilvántartásban rögzített bejegyzések harmadik személyekre nézve csak a közzététel után válnak kötelezővé, kivéve, ha a harmadik személynek már a közzétételt megelőzően tudomása volt az adott információról. Azonban ha a harmadik személy bizonyítani tudja, hogy nem volt, és nem is lehetett tudomása a közzétett információkról, ezekre az információkra a közzétételt követő 15 napon belül tett jogi lépésekkel kapcsolatban nem lehet hivatkozni.

Ha a cégnyilvántartásba bejegyzendő adatokat hibásan rögzítik vagy teszik közzé, harmadik személyek hivatkozhatnak a közzétett információra azzal a féllel szemben, akinek az érdekében az információt közzétették, kivéve, ha a harmadik személynek tudomása volt arról, hogy a cégnyilvántartásban közzétett információ nem felel meg a tényleges jogi helyzetnek. Részletesebb információkért lásd a kereskedelmi törvény 11. és 12. cikkét.

A nyilvántartásba vételi eljárás megindítása

A kérelmek benyújtását a kereskedelmi törvény szabályozza. A törvény vonatkozó rendelkezései szerint a cégnyilvántartásba történő bejegyzésre alapot adó dokumentumokat és a törvényben előírt egyéb dokumentumokat be kell nyújtani a cégnyilvántartó hivatalhoz. Ezeket a dokumentumokat papíralapon vagy elektronikus úton kell benyújtani.

A cégnyilvántartó hivatal benyújtja a vonatkozó dokumentum eredeti példányát vagy annak megfelelően hitelesített másolatát. Ha a törvény úgy rendelkezik, hogy a dokumentumon (a kérelmen, a kérelemhez csatolandó iraton vagy egyéb dokumentumon) szereplő aláírást közjegyzői hitelesítéssel kell ellátni, e követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha az aláírást közjegyző hitelesíti, vagy ha az elektronikusan kiállított okiratot biztonságos elektronikus aláírással látták el. Ha a törvény úgy rendelkezik, hogy a dokumentumon (a kérelmen, a kérelemhez csatolandó iraton vagy egyéb dokumentumon) szereplő aláírást közjegyzői hitelesítéssel kell ellátni, az okirat aláírására más személyt felhatalmazó meghatalmazást is közjegyzőnek kell hitelesítenie. A külföldön kiállított közokiratokat a nemzetközi megállapodásokban meghatározott eljárásoknak megfelelően kell hitelesíteni, és mellékelni kell azok lett nyelvű, közjegyző által hitelesített fordítását. Az idegen nyelvű magánokiratokhoz a minisztertanács által meghatározott eljárásnak megfelelően hitelesített lett nyelvű fordítást kell csatolni.

A dokumentumok elektronikus úton – e-szolgáltatáson, e-címen vagy e-mail-címen keresztül – is benyújthatók a cégnyilvántartásba történő bejegyzés céljából. A dokumentumok elektronikus úton történő benyújtásáról itt érhetők el részletesebb információk.

A benyújtott kérelmek vizsgálata

A benyújtott dokumentumok vizsgálatára vonatkozó eljárást a Lett Köztársaság cégnyilvántartásáról szóló törvény szabályozza. A törvény szerint a benyújtott dokumentumok vizsgálatakor a nyilvántartás közjegyzője a következőket ellenőrzi:

  1. hogy a jogszabályok szerint a bejegyzés tárgyát képező (a mappához hozzáadandó) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzés alapjául szolgáló összes dokumentumot benyújtották-e;
  2. hogy a bejegyzés tárgyát képező (a mappához hozzáadandó) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzés alapjául szolgáló dokumentum joghatással bír-e;
  3. hogy a bejegyzés tárgyát képező (a mappához hozzáadandó) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzés alapjául szolgáló dokumentum formája megfelel-e a jogszabályban vagy – ha a jogszabály lehetővé teszi az okiratok létesítő okiratban történő meghatározását – a létesítő okiratban foglalt követelményeknek;
  4. hogy a bejegyzés tárgyát képező (a mappához hozzáadandó) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzés alapjául szolgáló dokumentumban szereplő információk és rendelkezések mennyisége és tartalma összhangban van-e a jogszabályokkal és a nyilvántartási mappában szereplő egyéb dokumentumokkal;
  5. hogy nem rögzítettek-e más jogi akadályt a cégnyilvántartásban.

Ha a fenti körülmények ellenőrzése során semmilyen akadályt nem találnak, a cégnyilvántartás közjegyzője határozatot hoz a bejegyzésről vagy a dokumentumok nyilvántartásba vételéről (a mappához való hozzáadásáról).

Ha megállapítást nyer, hogy a fenti követelmények nem teljesülnek, de a hiányosságok orvosolhatók, a cégnyilvántartás közjegyzője elhalasztja a bejegyzést vagy a dokumentumok nyilvántartásba vételét (a mappához való hozzáadását), és határozatában észszerű, legalább egy hónapos határidőt állapít meg a hiánypótlásra.

Ha a dokumentumokban feltárt hiányosságok nem szüntethetők meg, vagy a benyújtott információkat nem kell bejegyezni a cégnyilvántartásba, a cégnyilvántartás közjegyzője határozatában elutasítja a dokumentumok nyilvántartásba vételét (a mappához való hozzáadását) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzést. Ilyen esetekben az illetéket nem térítik vissza.

Ha a cégnyilvántartás megdönthetetlen bizonyítékot kap arra vonatkozóan, hogy egy aláírást meghamisítottak, a cégnyilvántartás közjegyzője határozatában elutasítja a dokumentumok nyilvántartásba vételét (a mappához való hozzáadását) vagy a cégnyilvántartásba történő bejegyzést.

Adatvédelmi eljárások

Ezek az eljárások az érintettnek a személyes adatai kezelésével kapcsolatos jogaira vonatkoznak. A cégnyilvántartás kizárólag a funkcióinak ellátása céljából, valamint az általános adatvédelmi rendelet, a személyes adatok kezeléséről szóló törvény és az egyéb jogszabályok szerinti feladatainak teljesítése érdekében kezel személyes adatokat, melynek során figyelembe veszi a személyes adatok operatív környezetben történő kezelésére vonatkozó helyes gyakorlat következő alapelveit:

  • a személyes adatokat jogszerű, tisztességes és átlátható módon kell kezelni; ennek megfelelően a nyilvántartás honlapján tájékoztatást nyújtanak az érintett adatkezelési folyamatokról, valamint az adatkezelés jogi indokairól és céljairól, és a személyes adatokat kizárólag olyan munkavállalók kezelik, akiknek a feladatai közé tartozik az ilyen tevékenységek végzése,
  • a személyes adatokat egyértelmű, konkrét és jogszerű célokból kell kezelni, és az adatkezelés nem lehet ellentétes annak eredeti céljaival,
  • alkalmazni kell az adattakarékosság elvét: az adatok csak akkor kezelhetők, ha szükségesek a tervezett adatkezelési cél eléréséhez,
  • biztosítani kell az adatok pontosságát: a pontatlan adatokat helyesbíteni vagy frissíteni kell, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik,
  • az adatok tárolása során nem szabad túllépni az adatkezelési cél eléréséhez szükséges vagy a jogszabályban meghatározott adatmegőrzési időt,
  • arányos technikai és szervezési intézkedéseket kell alkalmazni, és azokat folyamatosan fejleszteni kell a személyes adatok bizalmas jellegének, sértetlenségének (megváltoztathatatlanságának) és biztonságának a biztosítása érdekében, így többek között gondoskodni kell a jogosulatlan vagy jogellenes adatkezeléssel, illetve az adatok véletlen elvesztésével vagy megsemmisítésével szembeni védelemről.

A természetes személyek személyes adatainak a cégnyilvántartás általi kezeléséről itt érhetők el további információk.

Kapcsolat:

A Lett Köztársaság cégnyilvántartása

Pērses iela 2
Riga, Lettország, LV 1011

Telefonszám tájékoztatás céljából: 67031703 (Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jogi tanácsadást nem nyújtunk). E-mail: pasts@ur.gov.lv

Ha jelzik, hogy milyen kérdést vagy problémát szeretnének megbeszélni, és hogy mikor érkeznek, valamint ha megadják az elérhetőségeiket, a látogatók találkozhatnak az intézmény vezetőjével.

Hasznos linkek:

A Lett Köztársaság cégnyilvántartása
Európai cégnyilvántartás (a Lursoft által biztosított hozzáférés)

Utolsó frissítés: 23/07/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.