Намиране на информация по региони
Организация на правосъдната система — съдебна система
Принципите, структурата и организацията на румънската съдебна система са заложени в Конституцията на Румъния и в Закон № 304/2004 относно организацията на съдебната система.
Следните съдилища съставляват съдебната система:
- Висшият касационен съд;
- апелативните съдилища;
- трибуналите;
- специализираните трибунали;
- съдилищата от първа инстанция и
- военните съдилища.
Йерархия на съдилищата
Висшият касационен съд функционира като Върховен съд на Румъния. Той гарантира еднаквото тълкуване и прилагане на правото от другите съдилища.
- 15-те апелативни съдилища разполагат с трибунали и специализирани трибунали в рамките на своята компетентност.
- 42-те трибунала са организирани на областно равнище и в Букурещ и по правило са разположени в главния град на всяка област.
- 4-те специализирани трибунала функционират като отделни съдилища за дела, засягащи непълнолетни лица и семейноправни въпроси (1), и за търговски дела (3).
- 176 съдилища от първа инстанция са в рамките на компетентността на трибуналите.
Видове съдилища — кратко описание
Няколко съдилища от първа инстанция извършват съдебната си дейност в рамките на компетентността на всеки от 42-та трибунала.
Всички 176 функциониращи съдилища от първа инстанция са организирани на областно равнище и в районите на Букурещ.
Всеки съд се оглавява от председател с управленска правоспособност. Специализираните отделения на съда се ръководят от председател на отделението. Във всеки съд ръководна комисия взима решения относно общи въпроси, свързани с управлението на съда.
Военните съдилища са организирани в 4 военни трибунала, Териториалния военен трибунал в Букурещ и Военно-апелативен съд в Букурещ. Всеки от военните трибунали има статут на военно звено.
- Висшият магистратски съвет е органът, който по Конституция гарантира независимостта на съдебната власт. Освен това той гарантира спазването на закона и на критериите за компетентност и професионална етика при упражняването на професионалните задължения на съдиите и прокурорите.
- Министерството на правосъдието допринася за правилното функциониране на съдебната система, гарантира, че правораздаването протича при подходящи условия като обществена услуга и защитава правовия ред и правата и свободите на гражданите.
Бази данни с правна информация
Следните бази данни с правна информация са достъпни онлайн:
- Съдебната практика на Висшия касационен съд е публикувана на уебсайта на Висшия касационен съд;
- Обобщения от съдебните решения са публикувани на портала на Съда. Вижте например обобщените решения на Апелативния съд в Букурещ;
- Румънската база данни с правна информация, притежавана и поддържана от Законодателния съвет на Румъния, съдържа всички инструменти на румънското право (закони, правителствени наредби и др.);
Достъпът до базата данни с правна информация безплатен ли е?
Да, достъпът до базата данни с правна информация е безплатен.
Връзки по темата
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.