Kohtud
Enamikus liikmesriikides on eri kohtuharud. Üldiselt esineb kolme liiki kohtuid:
Üldkohtud arutavad tavaliselt tsiviilasju (s.t kodanike ja/või ettevõtete vahelisi vaidlusi) ja/või kriminaalasju. Lisaks on paljud liikmesriigid loonud kohtuid eri küsimuste jaoks, näiteks riigiasutuste ja kodanike või ettevõtete vahelised vaidlused (haldusasjad jne).
Peale selle on mitmel liikmesriigil institutsioon või kohus põhiseaduse järgimise tagamiseks. Paljude nende institutsioonide või kohtute käest võib küsida, kas teatav õigusakt on kooskõla põhiseaduslike nõuetega. Mõned neist arutavad üksikisikute asju, kuid alles viimase astmena.
Lisaks riikide kohta esitatud teabele (vt lipukesi paremal küljel) võite leida väärtuslikku teavet järgmistelt Euroopa veebisaitidelt (loetelu ei ole ammendav):
- Euroopa õigusatlas – sisaldab otsingumootorit pädeva kohtu väljaselgitamiseks,
- Euroopa Liidu Kõrgema halduskohtu pädevusega Riiginõukogude ja Kõrgemate Kohtute Assotsiatsioon (ACA Europe) – veebisaidi menüüs sisaldub Euroopa ringvaade, mis käsitleb eelkõige põhiseaduslikke ja haldusvaidlusi,
- ELi ülemkohtute presidentide võrgustik – teave liikmesriikide ülemkohtute kohta.
Õige kohtu leidmine
Kui Te osalete kohtumenetluses või peaksite selles osalema hakkama, on Teil vaja leida oma asjas pädev kohus, see tähendab, et tuleb välja selgitada kohtualluvus. Kui Te pöördute valesse kohtusse või kui tekib vaidlus kohtualluvuse üle, võib menetlus oluliselt venida või kohtuasja ei hakata arutama, sest kohtualluvus on vale.
Kui kohtuasi on laadilt piiriülene ja hõlmab näiteks eri liikmesriikides elavaid pooli, tuleb Teil kõigepealt välja selgitada, millises liikmesriigis menetlus toimuma peaks. Portaali osa kohtusse pöördumine aitab Teid selles küsimuses.
Muud kohtuasutused ja institutsioonid
Lisaks kohtutele hõlmab enamiku liikmesriikide kohtusüsteem muid kohtuasutusi ja institutsioone, kes on avaliku võimu kandjad, nagu näiteks prokurörid ja paljudel juhtudel riiklikud kaitsjad, notarid ja kohtutäiturid. Erasektori advokaatide, notarite ja muude kohtusüsteemis olulist rolli täitvate seotud ametialade töötajate kohta palume tutvuda õigusvaldkonna ameteid käsitleva osaga.
- Euroopa Nõukogu juures tegutseva Euroopa Prokuröride Konsultatiivnõukogu veebisait pakub riigiprofiile ELi liikmesriikide ja muude Euroopa riikide kohta,
- Euroopa õigusalase koostöö võrgustik kriminaalasjades.
Käesolevat lehekülge haldab Euroopa Komisjon. Sellel veebisaidil avaldatud teave ei kajasta tingimata Euroopa Komisjoni ametlikku seisukohta. Komisjon ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õigusteabe viida alt ELi veebilehtede autoriõiguste eeskirjade kohta.