Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
Az igazságszolgáltatás szervezete – bírósági rendszer
A romániai bírósági rendszer alapelveit, felépítését és szervezetét a román alkotmány és a bíróságok szervezetéről szóló 304/2004. sz. törvény határozza meg.
A bírósági rendszer az alábbi bíróságokból épül fel:
- Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék;
- fellebbviteli bíróságok;
- törvényszékek;
- szakosított törvényszékek;
- körzeti bíróságok, valamint
- katonai bíróságok.
A bíróságok hierarchiája
A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék Románia legfelsőbb bíróságaként működik. Gondoskodik a jogszabályok egyéb bíróságok általi egységes értelmezéséről és alkalmazásáról.
- A 15 fellebbviteli bíróság illetékességi területén törvényszékek és szakosított törvényszékek működnek.
- A 42 törvényszék a megyék szintjén, valamint Bukarestben került felállításra, székhelyük főszabály szerint a megyeszékhelyeken található.
- A 4 szakosított törvényszék a gyermekeket érintő és családjogi ügyek, illetve a kereskedelmi ügyek elbírálására létrehozott különleges bíróságként működik (1, illetve 3).
- A törvényszékek illetékességi területén 176 körzeti bíróság működik.
A bíróságok típusai – rövid leírás
A 42 törvényszék mindegyikének illetékességi területén több bíróság végez igazságszolgáltatási tevékenységet.
A 176 működő bíróság mindegyike megyei szinten, illetve Bukarest kerületeiben került felállításra.
Az egyes bíróságokat az irányítási jogkörrel felruházott elnök vezeti. A bíróságok szakosított kollégiumait a kollégium elnöke vezeti. A bíróság irányításával kapcsolatos általános kérdésekről minden bíróságon egy-egy vezető bizottság határoz.
A katonai bíróságok a következők: 4 katonai törvényszék, bukaresti területi katonai törvényszék és bukaresti katonai fellebbviteli bíróság. Minden katonai törvényszék a katonai egységek jogállásával rendelkezik.
- A Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa a bírák függetlenségét garantáló alkotmányos szerv. Gondoskodik továbbá a jogszabályok, valamint az alkalmassági és szakmai etikai követelmények betartásáról a bírói és az ügyészi hivatás gyakorlása során.
- Az igazságügyi minisztérium hozzájárul a bírósági rendszer megfelelő működéséhez, biztosítja az igazságszolgáltatás mint közszolgáltatás megfelelő feltételekkel történő működését, valamint védelmezi a jogrendet, az állampolgárok jogait és szabadságait.
Jogi adatbázisok
Az alábbi jogi adatbázisok érhetők el az interneten:
- a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék a saját weboldalán közzéteszi ítélkezési gyakorlatát;
- A bíróságok a bírósági portálon közzéteszik határozataik összefoglalását. Lásd például a bukaresti fellebbviteli bíróság határozatainak összefoglalását;
- A romániai Jogalkotási Tanács által üzemeltetett és fenntartott romániai jogi adatbázis az összes romániai jogszabályt tartalmazza (törvények, kormányrendeletek, kormányhatározatok stb.).
Ingyenes-e a jogi adatbázishoz való hozzáférés?
Igen, a jogi adatbázishoz való hozzáférés ingyenes.
Kapcsolódó linkek
Az igazságszolgáltatás szervezete – Románia
A hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság megtalálása
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.