Organizacja wymiaru sprawiedliwości – system sądownictwa
Zasady, struktura i organizacja rumuńskiego systemu sądownictwa są określone w rumuńskiej konstytucji i w ustawie nr 304/2004 o ustroju sądownictwa.
System sądownictwa obejmuje następujące sądy:
- Wysoki Trybunał Kasacyjny i Sprawiedliwości,
- sądy apelacyjne,
- sądy okręgowe,
- okręgowe sądy szczególne,
- sądy rejonowe oraz
- sądy wojskowe.
Hierarchia sądów
Wysoki Trybunał Kasacyjny i Sprawiedliwości (Înalta Curte de Casație și Justiție) występuje w charakterze sądu najwyższego w Rumunii. Zapewnia on jednolitość wykładni i stosowania prawa przez inne organy sądownictwa.
- W obszarach właściwości 15 sądów apelacyjnych działają sądy okręgowe (tribunale) i szczególne (tribunale specializate).
- Na szczeblu okręgów i miasta Bukareszt działają 42 sądy okręgowe. Ich siedziby z reguły znajdują się w stolicach okręgów.
- 4 sądy szczególne orzekają jako odrębne sądy okręgowe w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich (1), a także w sprawach handlowych (3).
- W obszarze właściwości sądów okręgowych działa 176 sądów rejonowych (judecătorii).
Rodzaje sądów – krótki opis
Na obszarze właściwości każdego z 42 sądów okręgowych działa kilka sądów rejonowych.
Wszystkie sądy rejonowe (których jest w sumie 176) działają w okręgach i na poziomie dzielnic Bukaresztu.
Na czele każdego sądu stoi prezes, sprawujący również funkcje kierownicze. Na czele wyspecjalizowanych wydziałów stoją przewodniczący wydziałów. W każdym sądzie o ogólnych sprawach dotyczących zarządzania sądem decyduje jego prezydium.
Do sądów wojskowych zalicza się 4 wojskowe sądy okręgowe, Wojskowy Sąd Terytorialny w Bukareszcie (Tribunalul Militar Teritorial București) i Wojskowy Sąd Apelacyjny w Bukareszcie (Curtea Militară de Apel București). Każdy z tych sądów posiada status jednostki wojskowej.
- Najwyższa Rada Sądownictwa (Consiliul Superior al Magistraturii) jest organem, który na mocy konstytucji zapewnia niezawisłość sądów. Ponadto nadzoruje ona przestrzeganie prawa oraz spełnianie kryteriów merytorycznych i etycznych w wykonywaniu zawodów sędziego i prokuratora.
- Nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu sądownictwa czuwa również Ministerstwo Sprawiedliwości, które zapewnia, by sprawiedliwość wymierzana była w odpowiednich warunkach w ramach służby publicznej, a także stoi na straży porządku prawnego oraz praw i wolności obywatelskich.
Prawnicze bazy danych
W internecie dostępne są następujące prawnicze bazy danych:
- Orzecznictwo Wysokiego Trybunału Kasacyjnego i Sprawiedliwości publikowane jest na stronie internetowej Wysokiego Trybunału Kasacyjnego i Sprawiedliwości;
- Streszczenia orzeczeń sądów publikowane są na stronach portalu sądownictwa. Zob. np. streszczenia orzeczeń Sądu Apelacyjnego w Bukareszcie;
- Baza danych o rumuńskich aktach prawnych, opracowana i aktualizowana przez Radę Legislacyjną Rumunii (Consiliul Legislativ al României), zawiera wszystkie rumuńskie akty normatywne (ustawy, rozporządzenia, decyzje rządu itp.);
Czy dostęp do bazy danych jest bezpłatny?
Tak, dostęp do tej bazy danych jest bezpłatny.
Powiązane strony
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.