- 1 Kako se sestavi razpolaganje za primer smrti (oporoka, skupna oporoka, dedna pogodba)?
- 2 Ali mora biti razpolaganje overjeno in na kakšen način?
- 3 Ali je svoboda do razpolaganja za primer smrti omejena (npr. z nujnim deležem)?
- 4 Kdo in koliko deduje, če razpolaganja za primer smrti ni?
- 5 Kateri organ je pristojen:
- 6 Kratek opis postopka za ureditev dedovanja v nacionalnem pravu, vključno z likvidacijo zapuščine in delitvijo premoženja (to vključuje informacijo, ali postopek dedovanja začne sodišče ali drugi pristojni organ na lastno pobudo).
- 7 Kako in kdaj postane posameznik dedič ali volilojemnik?
- 8 So dediči odgovorni za dolgove pokojnika, in če je tako, pod katerimi pogoji?
- 9 Kateri dokumenti in/ali informacije so običajno potrebni za vpis nepremičnine?
- 10 Kateri dokumenti, ki dokazujejo status in pravice upravičencev, se običajno izdajajo po nacionalnem pravu med postopkom dedovanja ali ob koncu postopka? Ali imajo dokazno moč?
Poišči informacije po področjih
Ta informativni list je bil pripravljen v sodelovanju s Svetom notariatov EU (CNUE).
1 Kako se sestavi razpolaganje za primer smrti (oporoka, skupna oporoka, dedna pogodba)?
Razpolaganje sestavijo oporočitelj ali oporočitelji. Pravno svetovanje ali sodelovanje pravnika nista potrebna.
2 Ali mora biti razpolaganje overjeno in na kakšen način?
Oporoke ni treba overiti.
3 Ali je svoboda do razpolaganja za primer smrti omejena (npr. z nujnim deležem)?
Ne, vendar lahko imenovani družinski člani in osebe, ki jih je pokojnik vzdrževal, pri sodišču zaprosijo za dodelitev finančnega deleža iz zapuščine na podlagi zakona o dedovanju iz leta 1975 (preskrbljenost družine in vzdrževanih oseb).
4 Kdo in koliko deduje, če razpolaganja za primer smrti ni?
Z veljavno oporoko premoženje pokojnika ob njegovi smrti preide na izvršitelje (upravitelje zapuščine). Z oporoko se premoženje ne prenese na upravičence.
Če pokojnik ne pusti veljavne oporoke, se zapuščina razdeli v skladu s pravili o dedovanju brez oporoke, določenimi v zakonu o upravljanju zapuščine iz leta 1925 (kakor je bil spremenjen).
5 Kateri organ je pristojen:
5.1 glede vprašanj dedovanja?
5.2 za sprejem izjave o odpovedi dediščini ali njenem sprejemu?
5.3 za sprejem izjave o odpovedi volilu ali njegovem sprejemu?
5.4 za sprejem izjave o odpovedi nujnega deleža ali njegovem sprejemu?
Premoženje pokojnika preide na upravitelje zapuščine pokojnika, ki lahko sprejemajo izjave o odpovedi dediščini ali njenem sprejemu. Ti lahko pri sodišču zaprosijo za pooblastilo za zastopanje (potrditev veljavnosti oporoke v primeru oporoke in odločba o imenovanju upravitelja v primeru dedovanja brez oporoke). S tem se potrdi njihovo pooblastilo za razpolaganje z zapuščino v skladu z oporoko ali pravili o dedovanju brez oporoke, odvisno od primera. Spori glede upravičenosti do dedovanja ali pooblastila se lahko predložijo sodišču. Za postopke na sodišču se uporabljajo pravila o nepravdnem zapuščinskem postopku ali pravila o pravdnem postopku.
6 Kratek opis postopka za ureditev dedovanja v nacionalnem pravu, vključno z likvidacijo zapuščine in delitvijo premoženja (to vključuje informacijo, ali postopek dedovanja začne sodišče ali drugi pristojni organ na lastno pobudo).
Upravitelji zapuščine so odgovorni, da opredelijo in zberejo premoženje pokojnika v zapuščini, plačajo njegove dolgove (vključno z davkom na dediščino) in razdelijo preostanek upravičencem v skladu z oporoko ali pravili o dedovanju brez oporoke.
7 Kako in kdaj postane posameznik dedič ali volilojemnik?
Oporočitelj lahko z veljavno oporoko določi upravičence, ki bodo podedovali zapuščino. Če veljavne oporoke ni, se upravičenci določijo v skladu s pravili o dedovanju brez oporoke Upravičenci so upravičeni do dedovanja s smrtjo pokojnika ali s smrtjo predhodno upravičene osebe v primeru upravičencev, ki umrejo med upravljanjem zapuščine.
8 So dediči odgovorni za dolgove pokojnika, in če je tako, pod katerimi pogoji?
Ne. Dolgovi se poplačajo iz zapuščine pokojnika.
9 Kateri dokumenti in/ali informacije so običajno potrebni za vpis nepremičnine?
Kot je bilo navedeno v odgovoru na vprašanje 5, premoženje pokojnika preide na upravitelje zapuščine pokojnika. Upravitelji zapuščine prenesejo nepremično premoženje na upravičenca med upravljanjem zapuščine. Upravičenec predloži dokazilo o pooblastilu za zastopanje in prenosu katastrskemu uradu v skladu z zadevnimi pravili o vpisu v zemljiško knjigo.
9.1 Je imenovanje upravitelja obvezno ali obvezno na zahtevo? Kaj je treba storiti, če je obvezno ali obvezno na zahtevo?
Glej odgovor na vprašanje 9.
9.2 Kdo lahko izvrši pokojnikovo razpolaganje za primer smrti in/ali upravlja s premoženjem?
Glej odgovor na vprašanje 9.
9.3 Katera pooblastila ima upravitelj?
Glej odgovor na vprašanje 9.
10 Kateri dokumenti, ki dokazujejo status in pravice upravičencev, se običajno izdajajo po nacionalnem pravu med postopkom dedovanja ali ob koncu postopka? Ali imajo dokazno moč?
Upravitelji zapuščine upravljajo zapuščino in razdelijo neto premoženje. Oblika prenosa premoženja je odvisna od vrste premoženja. Nekatero blago se lahko izroči v posest. Denar se lahko izplača s čekom. V zvezi z zemljišči glej vprašanje 9.
Spletna stran je del portala Tvoja Evropa.
Veseli smo vaših povratnih informacij o uporabnosti informacij.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.