Shrnutí trestního řízení
Níže naleznete shrnutí obvyklých stadií trestního řízení.
Vyšetřující soudy
Vyšetřujícími soudy jsou poradní a obžalovací senát (odvolací). Ověřují dodržování pravidel zatýkacího rozkazu, vyslovují se k uvalení vazby, zajišťují dozor nad vyšetřování a rozhodují o případném předání věci příslušnému soudu.
Řízení před poradním senátem:
- předvolání doporučeným dopisem;
- nahlédnutí do spisu v soudní kanceláři;
- žádost o splnění dodatečných povinností před líčením;
- předběžné projednání obžaloby;
- převzetí věci k poradě soudu a stanovení dne vynesení usnesení;
- vynesení předkládacího rozhodnutí. Kromě zákonem stanovené výjimky nemá obviněný právo proti tomuto usnesení podat odvolání.
Trestní senáty
Pokud jste obviněn z přečinu (trestného činu, za který lze uložit pokutu od 26 EUR a/nebo odnětí svobody od osmi dnů do 5 let) budete postaven před trestní soud projednávající přečiny, který rozhodne o vaší vině v projednávané věci, rozhodne o osvobození nebo odsouzení a případně přizná poškozeným náhradu škody a úroky. Trestní soud může uložit trest odnětí svobody až na 20 let za trestný čin překvalifikovaný jako přečin.
Řízení před soudy projednávajícími přečiny:
- předvolání soudním vykonavatelem;
- nahlédnutí do spisu v soudní kanceláři;
- jednání před soudem;
- porada soudu po dobu jednoho měsíce;
- vynesení rozsudku;
- právo na odvolání.
Porotní soud
Pokud jste obviněn ze zločinu (trestného činu, za který lze uložit až trest odnětí svobody na doživotí), budete postaven před porotní soud. Porota složená z 12 porotců vybraných z řad obyvatel rozhodne, zda jste vinný ze spáchání skutků, které jsou vám přičítány. Společně se soudem, který tvoří tři soudci, tito porotci rozhodnou, jste-li prohlášen vinným, o uložení trestu. O výši náhrady škody poškozeným, kteří to požadují, je však oprávněn rozhodnout výhradně soud.
Řízení před porotním soudem:
- předkládací usnesení obžalovacího senátu a obsílka soudního vykonavatele;
- nahlédnutí do spisu v soudní kanceláři (bezplatná kopie na požádání);
- předběžné řízení: sepsání seznamu svědků k vyslechnutí a poroty losováním;
- ústní pokyn řízení;
- rozprava o vině, dále případně o trestu a občanskoprávních nárocích;
- bez odvolání (možnost podání kasačního opravného prostředku).
Podrobnosti o všech těchto stadiích řízení a svých právech naleznete v informačních přehledech. Tyto informace nenahrazují právní poradenství a jsou určeny pouze pro orientaci.
Úloha Evropské komise
Vezměte prosím na vědomí, že Evropská komise nehraje v trestních řízeních v členských státech žádnou úlohu a nemůže vám pomoci, pokud si chcete stěžovat. Tyto informační přehledy popisují, jakým způsobem a u koho můžete stížnost podat.
Kliknutím na níže uvedené odkazy naleznete požadované informace
2 – Moje práva během vyšetřování
- Policejní zadržení a výslech
- Spis u vyšetřování
- Spis u soudního vyšetřování
- Zvláštní případ: vyšetřovací vazba
- Ukončení vyšetřování
3 – Moje práva během soudního řízení
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.