Defendants (criminal proceedings)

Slovačka

These factsheets explain the procedure of law enforcement authorities if you are suspected of or accused of a crime.

Sadržaj omogućio
Slovačka

Summary of the criminal process

The following is a summary of the normal stages in the criminal process in the Slovak Republic.

The pre-trial process consists of the following stages:

  • steps prior to initiation of criminal prosecution;
  • pre-trial preparations (investigation).

The trial process consists of the following stages:

  • examination and preliminary hearing of the indictment;
  • main trial;
  • appeal process (ordinary appeal [odvolanie] to a higher-instance court, further appeal [dovolanie] to the Supreme Court of the Slovak Republic [Najvyšší súd Slovenskej Republiky], reopening of the case);
  • enforcement process, carrying out the sentence and protective measures.

Click on the links below to find the information that you need

My rights during the investigation

My rights during trial

My rights after trial

Last update: 02/03/2022

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

Moja prava tijekom istrage

A) Utječe li na istragu činjenica da sam strani državljanin?

Ako kao optuženik izjavite da se ne služite jezikom na kojem se vodi postupak, imate pravo na tumača i prevoditelja.

B) Koje su faze istrage?

i. Faza prikupljanja dokaza / ovlasti istražitelja

Kazneni postupak započinje pripremnim koracima koji prethode kaznenom progonu, a prvenstveno se odnose na zaprimanje kaznenih ili drugih prijava koje se potom provjeravaju te se donosi odluka o daljnjim radnjama.

Ako trebate dati iskaz kao osoba koja je na temelju određenih nalaza navodno počinila kazneno djelo, imate pravo braniti se šutnjom i pravo na pravnu pomoć.

Ako postoje osnove za pokretanje kaznenog progona, kazneni postupak prelazi u pripremnu fazu koja prethodi sudskom postupku. Ovisno o težini kaznenog djela pripremna faza koja prethodi sudskom postupku može se voditi u obliku istrage, sažete istrage ili tzv. „superbrze” istrage.

Nakon toga protiv vas može se podignuti optužnica. O tome morate biti obaviješteni bez odgode, a kao optuženik možete podnijeti prigovor protiv optužnice u roku od tri radna dana.

Kad je protiv vas podignuta optužnica, kao optuženik imate određena prava, uključujući pravo dati iskaz o svim činjenicama za koje vas se tereti i povezanim dokazima, ali imate i pravo braniti se šutnjom. Možete iznositi činjenice te predlagati, podnositi i pribavljati dokaze koji vam idu u prilog, kao i podnositi zahtjeve, prijave i žalbe.

Imate pravo izabrati odvjetnika i konzultirati se s njim, među ostalim i tijekom faza postupka koje provode tijela kaznenog progona ili sud. Ipak, tijekom ispitivanja ne smijete se konzultirati s braniteljem o tome kako odgovoriti na postavljeno pitanje. Možete zatražiti da vaš odvjetnik bude prisutan tijekom ispitivanja te da branitelj sudjeluje i u ostalim fazama postupka tijekom pripremne faze koja prethodi sudskom postupku.

Svoja prava možete ostvariti osobno ili to može učiniti branitelj u vaše ime.

Ako ne možete platiti branitelja, imate pravo na besplatnu obranu ili obranu uz nižu naknadu. Međutim, dužni ste dokazati da na to imate pravo.

Tijela kaznenog progona i sud uvijek vas moraju obavijestiti o vašim pravima, kao i o značenju priznanja, te osigurati da svoja prava možete ostvariti u potpunosti.

ii. Policijski pritvor

Policijski pritvor postupovna je faza koja uključuje kratkotrajno ograničavanje slobode osobe kojoj se tereti kazneno djelo.

Kao optuženiku može vam se odrediti policijski pritvor kao dio kaznenog postupka ako postoji razlog za određivanje istražnog zatvora, a zbog hitnosti postupka ne može se prethodno ishoditi odluka o istražnom zatvoru. U pritvor će vas staviti policijski službenik, koji vas je dužan obavijestiti o razlozima pritvaranja te vas ispitati bez odgode.

Ako se nakon toga protiv vas treba odrediti istražni zatvor, javni tužitelj dužan je podnijeti taj zahtjev u roku od 48 sati (ili 96 sati ako se radi o kaznenom djelu terorizma). Sud potom mora donijeti odluku u roku od 48 sati odnosno 72 sata ako se radi o osobito teškim kaznenim djelima.

iii. Ispitivanje

Tijekom ispitivanja ne smije vas se nezakonito prisiliti na priznanje.

Prije ispitivanja kao optuženik morate biti obaviješteni o svojem pravu da iznosite obranu ili da se branite šutnjom. Morate dobiti obavijest o tome da vas nitko ne smije prisiliti na priznanje. Morate biti obaviješteni i o tome da možete izabrati branitelja ili zatražiti da vam se imenuje branitelj koji će biti prisutan tijekom ispitivanja.

Morate se moći podrobno očitovati na optužbe koje vam se stavljaju na teret i predlagati dokaze u prilog svojim izjavama.

Mogu vam se postavljati pitanja radi dopune vaše obrane ili objašnjenja propusta, nejasnoća i nepodudarnosti. Pitanja se moraju postavljati obazrivo i razumljivo. Zabranjeno je postavljanje sugestivnih i zavaravajućih pitanja te pitanja koja sadržavaju činjenice koje se tek moraju utvrditi na temelju vašeg iskaza. Pitanjima se ne smije neopravdano zadirati u vašu privatnost, osim ako je to potrebno radi utvrđivanja motiva za počinjenje djela.

iv. Istražni zatvor

Istražni zatvor može vam se odrediti samo ako je protiv vas podignuta optužnica uz uvjet da utvrđene činjenice upućuju na to da ste počinili kazneno djelo i da se na vas odnosi jedan od razloga za istražni zatvor. Ti su razlozi opasnost od bijega, opasnost da ćete pokušati utjecati na svjedoke ili supočinitelje i dr. ili opasnost da ćete nastaviti činiti kazneno djelo.

Prije donošenja odluke o istražnom zatvoru morate proći ispitivanje. Protiv odluke o istražnom zatvoru možete podnijeti žalbu o kojoj odlučuje viši sud.

Imate pravo tražiti puštanje na slobodu. Novi zahtjev za puštanje na slobodu možete podnijeti 30 dana nakon što je donesena posljednja odluka o istražnom zatvoru.

Tijekom pripremne faze koja prethodi sudskom postupku možete biti u istražnom zatvoru najdulje sedam mjeseci (ako vas se tereti za počinjenje prekršaja), 19 mjeseci (ako vas se tereti za počinjenje kaznenog djela) ili 25 mjeseci (ako vas se tereti za počinjenje osobito teškog kaznenog djela).

C) Koja su moja prava tijekom istrage?

i. Koje je moje pravo na tumača i prijevode?

Ako se ne služite jezikom na kojem se vodi postupak, imate pravo na tumača. U kaznenom postupku imate pravo služiti se jezikom koji razumijete. Prevoditelj se uključuje u postupak ako je potrebno prevesti važne isprave, zapise ili odluke.

ii. Koja su moja prava na informacije i pristup spisu?

Nakon završetka istrage ili sažete istrage vaš branitelj i vi imate pravo uvida u cijeli spis. Nakon toga možete podnijeti zahtjev za provođenje dodatne istrage.

Tijekom pripremne faze koja prethodi sudskom postupku i samog suđenja vaš branitelj i vi imate pravo uvida u spis i uzimanja izvadaka te izrade bilješki i preslika.

iii. Koje je moje pravo na pristup odvjetniku i obavješćivanje treće strane o mojoj situaciji?

Ako ste pritvoreni ili uhićeni, imate pravo na telefonski poziv osobi po vlastitom izboru u trajanju od 20 minuta.

Imate pravo izabrati branitelja i konzultirati se s njim tijekom pojedinih faza kaznenog postupka. Ipak, ne smijete tražiti od odvjetnika da vas savjetuje kako odgovoriti na konkretno pitanje. Imate pravo zatražiti da vaš odvjetnik bude prisutan tijekom ispitivanja i drugih postupovnih koraka.

Ako je protiv vas određen istražni zatvor ili služite kaznu, imate pravo razgovarati sa svojim braniteljem bez prisutnosti drugih osoba.

iv. Koje je moje pravo na pravnu pomoć?

Možete angažirati branitelja na vlastiti trošak. U nekim slučajevima imate pravo da vam se dodijeli branitelj.

v. Što je važno znati o:

a. pretpostavci nedužnosti

Svaka osoba protiv koje se vodi kazneni postupak smatra se nedužnom sve dok ne bude osuđena pravomoćnom sudskom presudom.

b. pravu braniti se šutnjom i pravu osobe da samu sebe ne izloži kaznenom progonu

Osim prava na davanje izjava tijekom postupka, imate pravo i braniti se šutnjom. Nitko vas ne smije prisiliti na davanje iskaza ili priznanje.

c. teretu dokazivanja

Tijela kaznenog progona dužna su prikupljati dokaze. Kao optuženik imate pravo prikupljati dokaze, ali niste to dužni činiti.

Tijela kaznenog progona dužna su razjasniti sve okolnosti koje vas terete i one koje vam idu u prilog.

vi. Koja su posebna jamstva za djecu?

Kazneni progon ne smije se pokrenuti ili se ne smije nastaviti i mora se obustaviti ako je optuženik osoba koja nije kazneno odgovorna zbog toga što je maloljetna.

Pravni zastupnik maloljetne osobe može poduzimati radnje u njezinu korist, na primjer izabrati branitelja i podnositi zahtjeve, prijave i žalbe. Pravni zastupnik može biti prisutan tijekom svih postupovnih faza u kojima je optuženik stranka.

Maloljetna osoba mora imati branitelja nakon što je protiv nje podignuta optužnica. Ako ne može sama izabrati odvjetnika, on će joj biti dodijeljen.

Ako je maloljetna osoba u vrijeme počinjenja djela imala manje od petnaest godina, mora se uvijek provjeriti njezina sposobnost shvaćanja protupravnosti djela i kontrole ponašanja. Ako navedeni uvjeti nisu ispunjeni, maloljetna osoba ne smatra se kazneno odgovornom.

Čak i ako postoje pravni razlozi, protiv maloljetne osobe može se odrediti istražni zatvor samo ako se svrha te mjere ne može postići drugim sredstvima.

Nadležni sud može proslijediti predmet sudu koji je nadležan prema prebivalištu maloljetne osobe ili drugom sudu na kojem je vjerojatno da će se u najvećoj mjeri postići svrha postupka.

vii. Koja su posebna jamstva za ranjive osumnjičenike?

Ranjive osobe u kontekstu kaznenog postupka su osobe koje nisu sposobne shvatiti značenje takvog postupka zbog svoje dobi, mentalnog ili psihičkog stanja pa ne mogu učinkovito sudjelovati u takvom postupku.

Takve osobe ne smiju ni na koji način biti diskriminirane u ostvarivanju svojih postupovnih prava.

Osobe s teškim mentalnim ili tjelesnim/osjetilnim smetnjama moraju se smatrati ranjivima.

Ranjive osobe i njihovi pravni zastupnici (kao što je njihov skrbnik kojeg je imenovao sud) ili odgovarajuće odrasle osobe (kao što su srodnici), moraju biti obaviješteni o svim posebnim postupovnim pravima.

Policijsko ispitivanje mora se zabilježiti videozapisima i zvučnim zapisima.

Oduzimanje slobode ranjivim osobama prije nego što su osuđene mora se primjenjivati tek kao krajnja mjera. Ona mora biti razmjerna i mora se provesti u uvjetima koji odgovaraju njihovim posebnim potrebama.

Privatnost, osobni integritet i osobni podaci takvih osoba moraju biti zaštićeni tijekom cijelog kaznenog postupka.

D) Koji su zakonski rokovi tijekom istrage?

Vaše je pravo da se o vašem predmetu donese odluka u razumnom roku.

Istraga bi se trebala provesti u roku od dva mjeseca ako se radi o prekršaju, četiri mjeseca ako se radi o kaznenom djelu ili šest mjeseci ako se radi o osobito teškom kaznenom djelu. Ipak, postupanje u skladu s tim rokovima nije pravno izvršivo.

Možete podnijeti prigovor tužitelju u kojem tražite da preispita postupanje policije i da se otklone razlozi kašnjenja u istrazi. Tužitelj vas je dužan obavijestiti o rezultatima tog preispitivanja.

E) Koje se mjere provode u pripremnoj fazi koja prethodi sudskom postupku, uključujući alternative istražnom zatvoru i mogućnosti transfera u matičnu državu (europski nalog za nadzor)?

Pripremna faza dio je kaznenog postupka koja traje od početka kaznenog progona do podizanja optužnice, podnošenja prijedloga za nagodbu ili donošenja konačne odluke tijela kaznenog progona o meritumu stvari.

Mjere koje se provode u pripremnoj fazi većinom se odnose na prikupljanje i osiguravanje dokaza te pripremu materijala koji služe kao osnova za donošenje daljnjih odluka.

Kazneni progon započinje izdavanjem naloga o pokretanju progona ili provedbom mjera radi osiguranja prisutnosti, sprečavanja ponavljanja djela ili prisile.

Alternative istražnom zatvoru uključuju jamstvo, obećanje ili nadzor. Moguće su samo ako je istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega i opasnosti od ponovnog počinjenja djela. Sud ih može upotrijebiti ako udruženje građana ili ugledna osoba jamči za vaše dobro ponašanje ili ako podnesete pisano obećanje da ćete poštovati zakon ili ako se svrha istražnog zatvora može postići nadzorom probacijskog službenika.

Sud isto tako može prihvatiti financijsko jamstvo (jamčevina) kao alternativu istražnom zatvoru zbog opasnosti od bijega ili ponovnog počinjenja djela. Ako prekršite pravila, financijsko jamstvo oduzima se u korist države i protiv vas se određuje istražni zatvor.

Ako su vam odobrene alternativne mjere istražnom zatvoru, sud vam može odrediti opravdane obveze ili ograničenja (npr. zabrana napuštanja zemlje, napuštanja određenog područja, sastajanja s određenim osobama, upravljanja vozilom itd.).

Cilj je europskog naloga za nadzor unaprijediti zaštitu šire javnosti osiguravanjem mogućnosti da vas, kao rezidenta jedne države članice protiv kojeg se vodi kazneni postupak u drugoj državi članici, nadziru tijela države čiji ste rezident dok čekate suđenje.

Europski nalog za nadzor alternativa je istražnom zatvoru, pri čemu mjere nadzora prati država članica čiji ste rezident. U slučaju kršenja tih mjera država članica vraća osobu u matičnu državu članicu.

Ta odluka obuhvaća sva kaznena djela i nije ograničena na određenu vrstu ili težinu kaznenog djela, a mjere nadzora treba općenito primjenjivati u slučaju lakših kaznenih djela.

Posljednji put ažurirano: 02/03/2022

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.

Moja prava tijekom suđenja

A) Gdje će se održati suđenje?

Glavno suđenje u pravilu se održava na okružnom sudu. U nekim se slučajevima suđenje može održati na Posebnom kaznenom sudu [Špecializovaný trestný súd] ili na okružnom sudu u sjedištu regije.

Suđenje se održava na sudu koji je nadležan za počinjeno kazneno djelo.

Suđenje se alternativno može održati na sudu koji je nadležan prema mjestu u kojem optuženik živi, radi ili uobičajeno boravi ili na sudu u čijoj je nadležnosti tužitelj podigao optužnicu.

B) Može li se optužnica izmijeniti? Ako da, koje je moje pravo na informacije u tom pogledu?

Ako tužitelj želi prekvalificirati djelo u kazneno djelo koje je različito od onoga koje je utvrdila policija, mora vas o tome obavijestiti prije podizanja optužnice i pitati vas želite li dopuniti istragu.

Ako se nakon početka glavnog suđenja utvrdi da ste počinili neko drugo kazneno djelo, sud će vratiti predmet tužitelju radi provođenja daljnjih mjera u pripremnoj fazi koja prethodi sudskom postupku i dodatne istrage ako tužitelj to zatraži.

Sud vas može osuditi za kazneno djelo na temelju strože odredbe zakona od one koju je predložilo tužiteljstvo. Međutim, o toj vas mogućnosti mora obavijestiti prije nego što proglasi da je izvođenje dokaza dovršeno.

Sud će vam dodijeliti rok za pripremu obrane i na vaš zahtjev odgoditi glavni kazneni postupak za najmanje pet radnih dana.

C) Koja su moja prava tijekom dolazaka na sud?

i. Moram li se osobno pojaviti na sudu? Pod kojim uvjetima ne moram prisustvovati sudskom postupku?

Imate pravo (ne i obvezu) prisustvovati suđenju. Sud može održati suđenje u vašoj odsutnosti ako se s time suglasite ili ako ne želite prisustvovati ili zbog drugih razloga utvrđenih zakonom. Isto važi i za žalbeni postupak.

ii. Koje je moje pravo na tumača i prijevode?

Ako se ne služite jezikom na kojem se vodi postupak, imate pravo na tumača. Prevoditelj se uključuje u postupak ako je potrebno prevesti važne isprave, zapise ili odluke.

iii. Imam li pravo na odvjetnika?

Tijekom cijelog kaznenog postupka imate pravo biti zastupani po branitelju kojeg ste izabrali ili koji vam je dodijeljen.

Morate imati branitelja od trenutka kad ste optuženi ili je protiv vas određen istražni zatvor, služite kaznu zatvora ili ste pod nadzorom u zdravstvenoj ustanovi ako imate ograničenu pravnu sposobnost, ako se radi o osobito teškom kaznenom djelu, ako ste maloljetnik ili ako se postupak protiv vas vodi u odsutnosti.

Ako nemate branitelja u slučajevima u kojima ga morate imati, dodijelit će vam se rok unutar kojeg ga morate izabrati. Ako to ne učinite u tom roku, branitelj vam se mora dodijeliti bez odgode.

Ako nemate dovoljno sredstava za plaćanje branitelja, a zatražili ste da vam se dodijeli, sud vam mora imenovati branitelja čak i onda kad ga ne morate imati. Morate dokazati da nemate dovoljno sredstava.

iv. Postoje li neka druga postupovna prava kojih bi trebao biti svjestan? (npr. izjašnjavanje osumnjičenika pred sudom)

Na početku suđenja možete se izjasniti da ste „krivi” ili da „niste krivi”. Ako se izjasnite da ste krivi, sud će ispitivati samo one dokaze koji su potrebni za odlučivanje o kazni i/ili naknadi štete.

Tijekom suđenja tužitelj ispituje optuženika, svjedoke i vještake. Vaš branitelj i vi isto tako možete postavljati pitanja. Vaše svjedoke ispituje vaš branitelj ili vi sami. Imate pravo iznositi prigovore na način ispitivanja.

Nakon što sud završi s ispitivanjem dokaza, možete iznijeti svoj završni govor. Nakon završnog govora tužitelja sud može dati riječ žrtvi, vašem odvjetniku i drugim osobama. Vi uvijek imate posljednju riječ. Vaša prava uključuju pravo na podnošenje prigovora protiv optužnice, izvedenih dokaza i kaznenog djela za koje vas se tereti, pravo na iznošenje olakotnih okolnosti i osporavanje kazne. Sud može prekinuti vaš završni govor samo ako vaše izlaganje nije povezano s predmetom. Nakon iznošenja završnog govora imate pravo i na završno izlaganje tijekom kojeg vas se ne smije prekidati.

D) Moguće kazne

Kazna zatvora: u skladu s težinom kaznenog djela, sve do doživotne kazne zatvora. Smrtna kazna nije moguća. Ako ste osuđeni na kaznu zatvora od dvije ili tri godine, sud vam može izreći uvjetnu osudu s rokom kušnje (ili bez njega) u trajanju od jedne do pet godina, tijekom kojeg morate poštovati zakon. Ako prekršite obveze i ograničenja koja je odredio sud, kaznu ćete morati služiti u zatvoru.

Kućni pritvor: do godine dana za lakše kazneno djelo. Morate ograničiti svoje kretanje na mjesto prebivališta i poštovati zakon. Ako prekršite te uvjete, kaznu ćete morati služiti u zatvoru.

Rad za opće dobro: od 40 do 300 sati za lakše kazneno djelo, ali samo uz prethodnu suglasnost. Rad za opće dobro morate obavljati u slobodno vrijeme i bez naknade. Ako ga ne obavite u propisanom vremenu i u propisanom broju sati, sud će svaka dva sata neizvršenog rada za opće dobro pretvoriti u dan kazne zatvora.

Novčana kazna: oduzimanje imovine. Kaznu oduzimanja predmeta sud određuje za kaznena djela počinjena s namjerom kojima ste stekli imovinu ili uzrokovali štetu. Novčana kazna može iznositi od 160 EUR do 331 930 EUR. Oduzimanje imovine odnosi se na svu imovinu koju ste nezakonito stekli. Oduzimanje predmeta može se odrediti ako ste ga upotrijebili za počinjenje kaznenog djela.

Zabrana: obavljanje određenih aktivnosti, kao što su djelatnost, posao, dužnost ili druge aktivnosti (npr. upravljanje vozilom) tijekom kojih ste počinili kazneno djelo, može vam se zabraniti u trajanju od jedne do deset godina.

Zabrana boravka: može vam se zabraniti boravak na određenom mjestu, u trajanju od jedne do pet godina.

Zabrana sudjelovanja u javnim događanjima: u trajanju od jedne do deset godina može vam se zabraniti sudjelovanje u sportskim, kulturnim ili drugim javnim događajima na kojima ste počinili kazneno djelo.

Gubitak počasnih titula i odlikovanja: mogu vam se oduzeti odlikovanja i druge počasne titule koje ste stekli u skladu s posebnim zakonodavstvom.

Nazadovanje ili gubitak vojnog ili drugog čina.

Protjerivanje s državnog područja Slovačke Republike. Može vam biti izrečena mjera protjerivanja na rok od jedne do 15 godina, ali ne i ako ste slovački državljanin ili državljanin neke druge države članice EU-a ili državljanin države koja je stranka Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru ili ako vam je odobren azil. To se ne primjenjuje ako predstavljate prijetnju nacionalnoj sigurnosti ili zakonu i redu. Ne možete biti protjerani u zemlju u kojoj bi vaša osobna sloboda ili život bili ugroženi zbog rase, državljanstva, vjere, političke pripadnosti ili sličnih razloga.

Posljednji put ažurirano: 02/03/2022

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.

Moja prava nakon suđenja

A) Imam li pravo podnijeti žalbu protiv odluke suda?

Nakon podizanja optužnice sud može donijeti odluku bez suđenja u obliku kaznenog naloga. Ako sud izda kazneni nalog, možete podnijeti prigovor u roku od osam dana od primitka obavijesti. Ako podnesete prigovor, kazneni nalog se ukida i održava se rasprava pred sudom.

Žalbu protiv presude prvostupanjskog suda možete izjaviti neposredno nakon objave presude ili u roku od 15 dana od objave. Ako niste prisustvovali raspravi na sudu, žalbu morate izjaviti sudu koji je donio presudu u roku od 15 dana od primitka pisane odluke suda. Žalbu možete izjaviti protiv presude u cijelosti ili njezina dijela.

Podnošenjem žalbe presuda ne postaje pravomoćna i izvršiva sve dok žalbeni sud ne donese odluku.

Žalbeni sud odbacit će žalbu ako je podnesete izvan roka, ako ste se odrekli prava na žalbu ili ako presudu prvostupanjskog suda smatra pravilnom i zakonitom. Odluka žalbenog suda pravomoćna je i izvršiva.

Međutim, žalbeni sud može poništiti presudu i vratiti predmet nižem sudu na daljnje postupanje ili sâm donijeti odluku u predmetu.

B) Koji su mi drugi pravni lijekovi na raspolaganju?

Protiv odluke žalbenog suda ne možete podnijeti žalbu.

Možete podnijeti žalbu Vrhovnom sudu [dovolanie], podnijeti zahtjev ministru pravosuđa da podnese žalbu Vrhovnom sudu ili podnijeti zahtjev za obnovu postupka. Međutim, pravomoćna presuda žalbenog suda ostaje važeća i izvršiva. Ako ste osuđeni na kaznu zatvora bez mogućnosti roka kušnje ili uvjetnog otpusta, morate započeti sa služenjem te kazne zatvora.

Možete podnijeti žalbu Vrhovnom sudu preko suda koji je odlučivao o predmetu u prvom stupnju u roku od tri godine od dana primitka pravomoćne pisane odluke u tom predmetu. Žalba Vrhovnom sudu može se podnijeti samo zbog određenih razloga utvrđenih u Zakonu o kaznenom postupku.

Možete podnijeti zahtjev za obnovu postupka u slučaju saznanja za nove činjenice koje nisu bile poznate tijekom suđenja, a toliko su značajne da bi mogle promijeniti pravomoćnu odluku.

C) Što će se dogoditi budem li osuđen?

i. Kaznena evidencija

Ako ste proglašeni krivim, ta se informacija vodi u kaznenoj evidenciji. Različita državna tijela mogu zatražiti uvid u tu informaciju, npr. za potrebe drugih kaznenih postupaka. U preslici [odpis] iz kaznene evidencije prikazane su sve osude, a u izvatku [výpis] iz kaznene evidencije nisu prikazane izbrisane osude.

ii. Izvršenje kazne, premještaj zatvorenika, rok kušnje i alternativne kazne

Kad sudska odluka kojom ste osuđeni na kaznu zatvora postane izvršiva, sud vam izdaje nalog da se javite u zatvor na služenje kazne ili nalaže da vas se preprati u zatvor.

Možete zatražiti od suda da odgodi izvršenje kazne zatvora ako se ozbiljno razbolite. Ako je vaša kazna zatvora kraća od godine dana, sud može odgoditi njezino izvršenje za najdulje tri mjeseca (ili dulje u iznimnim slučajevima) zbog važnih razloga.

Ako vam je izrečena uvjetna kazna zatvora uz rok kušnje, dužni ste podvrgnuti se nadzoru probacijskog službenika, a sud će pratiti vaše ponašanje tijekom tog roka kušnje. Sud može donijeti odluku da ste ispunili uvjete kušnje ili da ih niste ispunili, a u potonjem vam slučaju izdaje nalog o služenju kazne u zatvoru.

Alternativne sankcije su kazne koje služe kao alternativa kazni zatvora. Njihov je cilj osigurati zaštitu društva, a osuđenoj osobi omogućavaju da ne mora služiti kaznu u zatvoru.

Alternativne kazne su: kućni pritvor, rad za opće dobro, novčane kazne, uvjetna kazna i uvjetna kazna s rokom kušnje.

Posljednji put ažurirano: 02/03/2022

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.