Pronađi podatke po području
Španjolski ustav priznaje dostojanstvo ljudi, njihova nepovrediva prava, slobodan razvoj osobnosti, poštovanje zakona i prava drugih.
U sam Ustav uključena su temeljna prava i slobode te on odražava Opću deklaraciju o ljudskim pravima i međunarodne ugovore i sporazume o ljudskim pravima koje je Španjolska ratificirala.
Opća temeljna prava sadržana u španjolskom Ustavu razrađena su u nacionalnom pravu.
Prava stranke pod istragom / optuženika u kaznenom postupku posebno su navedena u španjolskom Zakonu o kaznenom postupku (Ley de Enjuiciamiento Criminal), koji:
- koristi izraz „stranka pod istragom” (investigado) za osobu koja je pod istragom zbog svoje povezanosti s kaznenim djelom
- koristi izraz „optuženik” (encausado) općenito za osobu koju nakon završene istrage pravosudno tijelo službeno optuži za sudjelovanje u počinjenju određenog kaznenog djela
- nastavlja koristiti španjolske izraze acusado (obično osoba protiv koje je podignuta optužnica u usmenom postupku) i procesado (obično osoba protiv koje je podignuta optužnica u određenoj vrsti kaznenog postupka), pri čemu se oba mogu prevesti na hrvatski kao „optuženik” te se mogu zamijeniti španjolskim izrazom encausado u odgovarajućim fazama postupka.
Ako ste žrtva kaznenog djela, više o svojim pravima možete pronaći ovdje.
Sažeti prikaz kaznenog postupka
Pokretanje
Postupak se može pokrenuti:
- podnošenjem kaznene prijave nadležnom tijelu (policiji, javnom tužiteljstvu ili dežurnom sudu)
- na temelju prijave koju može podnijeti svaka osoba, neovisno o tome je li žrtva kaznenog djela
- na temelju policijskog zapisnika
- može ga pokrenuti sudac istrage po službenoj dužnosti.
Faza istrage
Nakon pokretanja kaznenog postupka otvara se faza sudske istrage, koja prethodi suđenju i za vrijeme koje provode se radnje za pripremu suđenja, provodi se istraživanje i izvode dokazi o počinjenju bilo kojeg kaznenog djela koje je moglo biti počinjeno zajedno sa svim okolnostima koje utječu na njegovu kvalifikaciju i krivnju počinitelja te se osiguravaju osobe i njihove novčane obveze.
Završetak istrage
Završetak istrage koja prethodi suđenju može dovesti do:
- odbacivanja prijave i obustave postupka ako nema dokaza o kaznenom djelu ili nije poznat počinitelj
- nastavka postupka prelaskom u tzv. „međufazu”, čija je svrha utvrditi je li istraga dovršena i postoje li osnove za podizanje optužnice
- pozivanja stranaka na suđenje nakon podnošenja, prema potrebi, optužnog prijedloga i obrane.
Suđenje
Suđenje, koje je javno (uz određene iznimke), održava se pred sucem ili sudom koji nije proveo istragu i završava presudom kojom se:
- okrivljenik proglašava krivim
- okrivljenik oslobađa optužbe.
U oba slučaja svaka stranka može podnijeti žalbu protiv presude višem sudu.
Informativni članci
U informativnim člancima možete pronaći pojedinosti o svakoj od ovih faza postupka te o svojim pravima. Ove informacije nisu zamjena za pravni savjet i služe samo kao smjernice.
Uloga Europske komisije
Imajte na umu da Europska komisija nema nikakvu ulogu u kaznenim postupcima u državama članicama i ne može vam pomoći ako imate pritužbu. U ovim su informativnim članicama navedene informacije kako i kome možete podnijeti pritužbu.
Kliknite na poveznice u nastavku kako biste pronašli informacije koje su vam potrebne
1 - Moja prava za vrijeme istrage
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.