Wyszukaj informacje według regionu
Przebieg procesu karnego
Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę zwykłych etapów procesu karnego przeciwko osobom dorosłym.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów procesu oraz przysługujących ci praw możesz znaleźć w poszczególnych arkuszach informacyjnych. Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej i mają wyłącznie charakter informacyjny.
Postępowanie rozpoczyna się wraz z uzyskaniem przez policję lub prokuratora informacji o zdarzeniu, które może stanowić przestępstwo.
Po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokurator kieruje sprawę do sądu, co stanowi początek postępowania sądowego, chyba że uzna, że sprawę należy umorzyć.
W sprawach o przestępstwa, w których właściwy jest sąd w składzie kolegialnym, sąd przysięgłych (odpowiadający sądom koronnym (Crown Court) w Wielkiej Brytanii lub federalnym sądom dystryktowym (Federal Judicial District) w USA), a niekiedy sąd w składzie jednego sędziego, prokurator składa do sędziego do spraw postępowania przygotowawczego wniosek o skierowanie sprawy na rozprawę główną.
Na zakończenie posiedzenia wstępnego sędzia może skierować sprawę na rozprawę główną lub umorzyć postępowanie.
W sprawach o przestępstwa, w których właściwy jest sąd w składzie jednego sędziego lub sędzia pokoju, prokurator wysyła nakaz stawiennictwa lub wezwanie do bezpośredniego stawienia się w sądzie.
Istnieją ponadto postępowania szczególne: postępowanie uproszczone, wniosek stron o złagodzenie kary w zamian za przyznanie się oskarżonego do winy (poddanie się karze – patteggiamento), postępowanie przyspieszone i postępowanie nakazowe.
Postępowanie karne zwykle składa się z trzech etapów: postępowania przed sądem pierwszej instancji (sądem przysięgłych, sądem w składzie kolegialnym, sądem w składzie jednego sędziego, sędzią pokoju), postępowania odwoławczego oraz postępowania przed Sądem Kasacyjnym (Sądem Najwyższym).
W postępowaniu przed sądem pierwszej instancji przeprowadza się wszystkie dowody – ze świadków i dokumentów; postępowanie kończy się skazaniem albo uniewinnieniem oskarżonego.
Możesz złożyć apelację od wyroku sądu pierwszej instancji.
Sąd apelacyjny może podtrzymać wyrok sądu pierwszej instancji, zmienić go w części lub w całości, bądź uchylić go i skierować sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.
Orzeczenie sądu apelacyjnego możesz zaskarżyć do Sądu Kasacyjnego (Sądu Najwyższego).
Sąd Kasacyjny wydaje orzeczenie, w którym oddala kasację w razie jej bezzasadności, oddala kasację albo uchyla zaskarżone orzeczenie bez przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (cassazione senza rinvio) Może też uchylić zaskarżony wyrok i przekazać sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania (cassazione con rinvio).
Po zakończeniu wszystkich etapów procesu orzeczenie staje się prawomocne. Jeśli zapadł wyrok skazujący i wymierzono karę, to od tej chwili kara podlega wykonaniu.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów procesu oraz przysługujących ci praw możesz znaleźć w poszczególnych arkuszach informacyjnych. Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej i mają wyłącznie charakter informacyjny.
Informacje o wykroczeniach w ruchu drogowym, zagrożonych karą w ustalonej wysokości, taką jak grzywna, znajdują się w arkuszu informacyjnym 5 - Wykroczenia.
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, pełne informacje o przysługujących ci prawach znajdziesz tutaj.
Rola Komisji Europejskiej
Należy pamiętać, że Komisja Europejska nie bierze udziału w postępowaniach karnych toczących się w państwach członkowskich i w związku z tym nie może udzielić pomocy w złożeniu skargi. Informacje na temat sposobu wnoszenia skarg oraz organów, do których takie skargi można kierować, są zawarte w niniejszych arkuszach informacyjnych.
Potrzebne informacje możesz uzyskać, klikając na jeden z poniższych linków.
2 – Moje prawa w toku dochodzenia w sprawie karnej
- Zbieranie dowodów
- Przesłuchanie
- Ujęcie, zatrzymanie, tymczasowe aresztowanie oraz europejski nakaz aresztowania
- Zakończenie postępowania przygotowawczego i posiedzenie wstępne
3 – Moje prawa w trakcie rozprawy
4 – Moje prawa po wydaniu wyroku przez sądu
5 – Wykroczenia w ruchu drogowym i inne wykroczenia
Ciekawe strony
Zagadnienia z zakresu prawa karnego
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.