Atbildētāji (kriminālprocesā)

Grécko

Autor obsahu
Grécko

A. Kur notiks tiesas process?

Tiesas process notiks tās tiesas telpās, kurai ir teritoriālā jurisdikcija. Nopietna sabiedriskās kārtības apdraudējuma gadījumā tiesas procesa norises vietu var mainīt.

B. Vai apsūdzību var grozīt? Ja jā, kādas ir manas tiesības uz informāciju šajā sakarā?

Apsūdzību grozīt nevar. Apsūdzētais vai viņa aizstāvis drīkst iepazīties ar apsūdzības rakstu un izmeklēšanas dokumentiem.

C. Kādas ir manas tiesības, ierodoties tiesā?

i) Vai man ir jāierodas tiesā? Ar kādiem nosacījumiem varu nebūt klāt tiesas procesā?

Apsūdzētajam uz tiesas sēdi jāierodas personīgi, un var arī iecelt advokātu, kas apsūdzēto aizstāvēs gan pārkāpumu, gan sevišķi smagu noziegumu procesos.

ii) Kādas ir manas tiesības uz tulku un dokumentu tulkojumiem?

Jebkurā kriminālprocesa posmā, kad jānopratina aizdomās turētais, apsūdzētais vai liecinieks, kurš pietiekami labi nerunā grieķu valodā vai nesaprot to, nekavējoties tiek nodrošināts mutiskais tulkojums. Vajadzības gadījumā visos kriminālprocesa posmos ir pieejams mutiskais tulkojums saziņai starp apsūdzēto un viņa aizstāvi.

iii) Vai man ir tiesības uz advokātu?

Sevišķi smagu noziegumu gadījumā tiesas priekšsēdētājam ir jāieceļ aizstāvis apsūdzētajiem, kuriem tāda nav. Tas pats ir jādara nepilngadīgu personu lietu tiesnesim gadījumos, kad nepilngadīga persona tiek apsūdzēta par darbību, kas būtu sevišķi smags noziegums, ja persona būtu pilngadīga. Apsūdzētais nevar atteikties no aizstāvja, ko iecēlis tiesas priekšsēdētājs. Tomēr gadījumos, kad ir iecelts vairāk nekā viens aizstāvis, apsūdzētais var iesniegt tiesai pamatotu pieprasījumu atsaukt tikai viena aizstāvja iecelšanu, un pēc tam apsūdzēto turpinās aizstāvēt pārējie aizstāvji.

iv) Kādas citas procesuālās tiesības man būtu jāzina? (piem., aizdomās turēto ierašanās tiesā)

Gadījumos, kad klāt neesošs liecinieks nevar ierasties tiesā, viņa ar zvērestu apliecināto liecību, kas sniegta pirmstiesas posmā, nolasa tiesā tikai ar apsūdzētā vai viņu pārstāvošā aizstāvja skaidru piekrišanu, izmantojot paziņojumu iekļaušanai protokolā.

D. Iespējamie sodi

Brīvības atņemšanai ir pagaidu raksturs. Izņēmuma gadījumos, ja tas ir skaidri paredzēts tiesību aktos, tā ir mūžu. Pagaidu brīvības atņemšanas sods nepārsniedz piecpadsmit gadus un nav mazāks par pieciem gadiem. Brīvības atņemšanas sods nepārsniedz piecus gadus un nav mazāks par desmit dienām. Sabiedriskā darba sods nedrīkst pārsniegt 720 stundas vai būt mazāks par 100 stundām, ja vien nav noteikts citādi. Finansiālās sankcijas nedrīkst būt lielākas par: a) 90 dienu vienībām, ja sods ir vienīgais galvenais sods vai ir piespriests alternatīvi sabiedriskā darba sodam; b) 180 dienu vienībām, ja sods piespriests alternatīvi brīvības atņemšanas sodam; un c) 360 dienu vienībām, ja sods piespriests apvienojumā ar brīvības atņemšanas sodu. Ja vien īpašos noteikumos nav paredzēts citādi, katras dienas vienības summa nevar būt mazāka par 1 EUR vai lielāka par 100 EUR.

Lapa atjaunināta: 29/02/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.