Atbildētāji (kriminālprocesā)

Grécko

Autor obsahu
Grécko

A. Vai man ir tiesības pārsūdzēt tiesas lēmumu?

Jā, ja tiesa viena tiesneša sastāvā, kas izskata likumpārkāpumus, ir piespriedusi brīvības atņemšanas sodu uz laiku, kas pārsniedz divus mēnešus, vai tiesa triju locekļu sastāvā — uz laiku, kas pārsniedz četrus mēnešus, vai jauktā zvērināto tiesa — uz vismaz diviem gadiem, vai ja nepilngadīgo tiesa viena vai triju locekļu sastāvā ir piespriedusi ievietošanu īpašā nepilngadīgo aizturēšanas iestādē vai labošanas darbus, vai terapeitiskus pasākumus.

B. Kādi citi tiesiskās aizsardzības līdzekļi ir pieejami?

Tiesvedības atcelšanu var pieprasīt 15 dienu laikā, ja apsūdzētais, kas notiesāts ar galīgo spriedumu, ne ar kādiem līdzekļiem force majeure apstākļu vai citu neatgriezenisku iemeslu dēļ nav varējis savlaicīgi paziņot tiesai par nepārvaramu šķērsli viņa klātbūtnei tiesas sēdē un lūgt tiesas sēdi atlikt. Var arī lūgt atcelt nolēmumu, ja notiesāšanas brīdī nav bijusi zināma apsūdzētās personas dzīvesvieta, taču tā bijusi zināma pavēstes izsniegšanas brīdī.

C. Kādas ir sekas notiesāšanas gadījumā?

i) Sodu reģistrs

Visus galīgos notiesājošos spriedumus ieraksta sodāmības reģistrā. Tiesas eksemplārā ir ierakstīti visi sodi, savukārt kopijā, kura ir pieejama vispārējai lietošanai, pēc 3 gadiem vairs netiek reģistrēti cietumsodi līdz 6 mēnešiem, sodi līdz 5 gadiem netiek reģistrēti pēc 8 gadiem un sodi, kas pārsniedz 5 gadus, netiek reģistrēti pēc 20 gadiem. Kad persona sasniedz 80 gadu vecumu vai 5 gadus pēc apturēšanas perioda beigām, ierakstu iznīcina.

ii) Soda izpilde, ieslodzīto nodošana, probācija un alternatīvi sodi

Ja personai tiek piespriests brīvības atņemšanas sods uz laiku, kas mazāks par trim gadiem, tiesa izdod rīkojumu par soda izpildi nosacīti uz 1–3 gadiem, ja vien tā īpaši pamatotu iemeslu dēļ neuzskata, ka brīvības atņemšanas sods ir absolūti nepieciešams, lai notiesāto atturētu no jaunu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas. Grieķija var atzīt un izpildīt citā Eiropas Savienības dalībvalstī pieņemtus spriedumus, ar kuriem piespriests brīvības atņemšanas sods vai ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis, un tā var lūgt atzīt un izpildīt attiecīgu valsts tiesas spriedumu, ko Grieķija adresējusi citai Eiropas Savienības dalībvalstij. Notiesātajai personai jāatrodas izdevējā valstī vai izpildes valstī. Ir jāpārbauda abpusēja sodāmība, izņemot dažus smagus noziegumus, par kuriem izdevējā valstī ir paredzēts brīvības atņemšanas sods, kas nepārsniedz 3 gadus.

Lapa atjaunināta: 29/02/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.