Права на жертвите – по държави

Хърватия

Съдържание, предоставено от
Хърватия

Мога ли да обжалвам съдебното решение?

Жертвата, която участва в наказателното производство като пострадало лице, има право да обжалва присъдата.

Оправомощените лица могат да обжалват първоинстанционната присъда в срок от 15 дни от датата на връчване на преписа от присъдата.

Жалбата може да бъде подадена от страните, защитника и пострадалото лице.

Пострадалото лице може да обжалва присъдата поради решението на съда относно разноските по наказателното производство и поради решението по гражданския иск. Ако обаче прокурорът е поел обвинението от пострадалия като частен обвинител, пострадалият може да обжалва на всички основания, на които съдебното решение може да бъде обжалвано.

Какви са правата ми след издаване на присъда?

Жертвата, която участва в наказателно производство като граждански ищец, може да подаде жалба и да поиска възстановяване на предишното положение.

Имам ли право на помощ или защита след съдебния процес? За колко време?

Отделите за подкрепа на жертвите и свидетелите на престъпления към жупанийските (окръжните) съдилища предоставят подкрепа и информация на жертвите и свидетелите, които могат да се обръщат към тях на всички етапи на наказателното производство (и производството за простъпки) — от извършването на престъпление до издаването на присъда.

Ако жертвите или свидетелите се обърнат към отделите за подкрепа на жертвите и свидетелите на престъпления след произнасяне на присъдата, отделите ще им предоставят информация, която съответства на обхвата на тяхната дейност, и ще ги насочат към други организации и служби, които отговарят на техните нужди.

Службата за подкрепа на жертвите и свидетелите на престъпления към Министерството на правосъдието предоставя на жертвите, пострадалите лица или техните семейства информация за освобождаването на извършителя на престъплението от затвора (редовно или условно освобождаване). Тази информация се предоставя на всички жертви и пострадали лица, които са жертви на тежки престъпления, а именно престъпления против живота и тялото, престъпления против сексуалната свобода, престъпления с елементи на насилие и военни престъпления.

В изключителни случаи, когато Службата установи, че жертва на продължително домашно насилие или насилие над жени се нуждае от координирана допълнителна подкрепа, тя информира координатора на жупанийския (окръжния) екип за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие за разговора, проведен с жертвата, и за проблемите, пред които е изправена, и отправя искане към жупанийския (окръжния) екип да предприеме подходящи действия. При необходимост информацията ще бъде препратена и до компетентното полицейско управление и компетентния център за социални грижи, ако жертвата (детето/лицето) е недееспособна, и до компетентната пробационна служба, ако извършителят на престъплението е бил освободен условно и се изисква редовно да се подписва в пробационната служба.

Също така, в изключителни случаи, когато въз основа на информацията, събрана от контакта с жертвата (за други престъпления), Службата заключи, че жертвата абсолютно се нуждае от допълнителна подкрепа и защита, със съгласието на жертвата тя може да поиска извършването на определени действия от компетентното полицейско управление.

Подкрепа на жертвите се предоставя също така от организациите на гражданското общество незабавно след извършване на престъплението, по време на наказателното производство и след съдебния процес, т.е. или след произнасяне на окончателната присъда. Подкрепата и помощта, предоставяни от организациите на гражданското общество, зависят от обхвата на тяхната дейност.

Каква информация ще ми бъде предоставена, ако извършителят бъде осъден?

Писмената присъда, съдържаща указания за правото на обжалване, се връчва на обвинителя, подсъдимия и неговия защитник, пострадалия (ако той има право на обжалване), лицето, чиито вещи са били иззети по силата на присъдата, и юридическото лице, на което е наложена конфискация на облагите от престъпна дейност.

На пострадалия, който няма право на обжалване, писмената присъда ще бъде връчена по законоустановения начин, с указания относно правото да поиска възстановяване на предишното положение. Окончателната присъда ще бъде връчена на пострадалия, ако той поиска това.

Ще бъда ли уведомен, в случай че извършителят на престъплението бъде освободен (включително предсрочно или условно освобождаване) или избяга от затвора?

Съгласно Наказателно-процесуалния закон жертвата, която е поискала това, ще бъде незабавно уведомена от полицията за прекратяването на задържането или предварителното задържането на извършителя на престъплението, освен ако това би довело до опасност за извършителя. Жертвата ще бъде информирана също така за мерките, предприети за нейната защита, ако са били разпоредени такива мерки.

Местата за лишаване от свобода и затворите не информират Службата за жертвите и свидетелите на престъпления за избягали затворници, а изпращат уведомление за бягството на извършителя само на полицията, но в тази област се планира скорошна законодателна промяна.

При поискване жертвата има право да бъде незабавно информирана за прекратяването на задържането или предварителното задържане на извършителя, бягството на подсъдимия или освобождаването на осъденото лице от мястото за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, както и за мерките, предприети за нейната защита.

Жертвите ще бъдат информирани за редовното и условното освобождаване на извършителя на престъплението, ако са жертви на тежки престъпления, а именно престъпления против живота и тялото, престъпления против сексуалната свобода, престъпления с елементи на насилие и военни престъпления.

Ще бъда ли привлечен за участие при вземането на решение за освобождаване или за условно предсрочно освобождаване? Например мога ли да правя изявления, или да обжалвам решението?

Всички показания, дадени от жертва на престъпление с елементи на насилие, както и друга релевантна информация за жертвата се вземат предвид при вземането на решение, което потенциално дава право на извършителя на престъплението да се възползва от възможността да прекарва уикендите извън местата за лишаване от свобода и затворите. Показанията на жертвата са неразделна част от досието за условно освобождаване. Но в действащите понастоящем разпоредби не се предвижда жертвата да участва при вземането на решение за условно освобождаване, нито да може да обжалва това решение.

Последна актуализация: 27/03/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.