Права на жертвите – по държави

Португалия

Съдържание, предоставено от
Португалия

Каква информация ще получа от компетентния орган (напр. полицията, прокуратурата) след престъплението, но преди дори да съм съобщил(а) за неговото извършване?

От момента, в който за първи път се свържете с органите на криминалната полиция или прокуратурата (Ministério Público), имате право да получите информация за:

  • вида помощ, която можете да получите, и кой може да Ви я предостави, като например медицинска помощ, психологическа помощ, специализирана помощ и когато е уместно, подслон;
  • как и къде да подадете жалба или да съобщите за престъпление;
  • как и при какви условия можете да получите защита;
  • как да подадете молба за правна помощ и консултации;
  • как и при какви условия можете да поискате обезщетение от нарушителя;
  • как и при какви условия можете да поискате обезщетение от държавата в случай на тежко престъпление или домашно насилие;
  • как можете да се възползвате от услугите за устни и писмени преводи;
  • данни за контакт с органите, които жертвите трябва да използват, за да предоставят или получат информация по случая;
  • как и при какви условия могат да Ви бъдат възстановени разходите, направени за участие в наказателно производство.

Тази информация може да варира в зависимост от конкретните Ви нужди и лични обстоятелства, както и от вида на престъплението, а на други етапи от производството може да бъде предоставена допълнителна информация.

Не живея в държавата от ЕС, където е извършено престъплението (отнася се както за граждани на ЕС, така и за граждани на трети държави). Как са защитени моите права?

Ако пребивавате в държава от ЕС и сте станали жертва на престъпление в Португалия, но не сте съобщили за него, можете да подадете жалба до органите на държавата по пребиваване. Органите в държавата по пребиваване незабавно ще изпратят жалбата до компетентните органи на държавата, в която е извършено престъплението.

Ако пребивавате в друга държава от ЕС или извън ЕС, можете да предоставите показания за бъдещо разглеждане, т.е. показания, които могат да бъдат използвани като доказателство по време на съдебен процес, за да не се налага да се връщате в Португалия. Въпреки това, ако се наложи да дадете допълнителни показания и вече не се намирате в държавата, в която е извършено престъплението, можете да бъдете изслушан(а) чрез телефонна или видеоконферентна връзка от държавата по пребиваване.

Ако съобщя за престъпление, каква информация ще получавам?

В допълнение към горепосочената информация, когато заявите, че желаете да бъдете информиран(а) за всички решения, взети в рамките на наказателното производство, имате право да бъдете информиран(а) и за последващите действия по жалбата, включително за решението за повдигане на обвинение на обвиняемото лице или за прекратяване или временно прекратяване на делото, както и за наложените ограничителни мерки. Освен това имате право на информация за деня, часа и мястото на съдебния процес, както и за съдебното решение.

Имам ли право на безплатен устен или писмен превод (когато се свържа с полицията или с други органи или по време на разследването и съдебния процес)?

Да. Ако не владеете езика и трябва да участвате в процесуално действие, имате право по искане на органа, отговарящ за това процесуално действие, да Ви бъде назначен устен преводач, който разбира португалски език и езика, който говорите.

Назначаването на устен преводач е безплатно.

По какъв начин компетентният орган ще гарантира възможността ми да разбирам и да бъда разбиран(а) (ако съм дете; ако имам увреждане)?

След като Ви бъде предоставен стандартният документ (в който се посочват правата и задълженията Ви като жертва), се дава ясно и разбираемо обяснение на Вашите права и задължения, съобразено с индивидуалните Ви особености (културни, интелектуални и т.н.), като се посочва например приложимостта на действащите правни разпоредби относно назначаването на устен преводач, ако не владеете или не разбирате португалски език или ако имате други потребности, свързани с общуването, поради увреждане или недееспособност.

Служби за подкрепа на жертвите

Кой оказва подкрепа на жертвите на престъпления?

Органите на криминалната полиция, прокуратурата и различните организации за подкрепа на жертвите на престъпления.

Полицията ще ме насочи ли автоматично към услуги за подпомагане на жертвите?

Ще бъдете информиран(а) за наличните организации за подкрепа, за да можете да ги използвате, ако желаете.

Ако сте жертва на домашно насилие, ще бъдете информиран(а) за правото Ви на помощ от организация, специализирана в подкрепа на жертви на домашно насилие. След като се съгласите да получите специализирана помощ от организация за подкрепа във Вашия район на пребиваване (или работа, или друга област), органите на криминалната полиция ще се свържат с тази организация.

По какъв начин е защитена неприкосновеността на личния ми живот?

Ще Ви бъде осигурено подходящо ниво на защита, особено по отношение на Вашата безопасност и защита на неприкосновеността на личния Ви живот, когато компетентните органи считат, че съществува сериозна заплаха от репресивни мерки и повторно виктимизиране или има сериозни индикации, че може да се посегне на неприкосновеността на личния Ви живот. За тази цел се вземат мерки за избягване на контакт между Вас, Вашето семейство и заподозрените лица или обвиняемите на всички места, където те присъстват по време на производството, по-специално в сградите на съда. Имате право да бъдете изслушан(а) в неформална и поверителна обстановка и може да бъдете изслушан(а) чрез видеоконферентна връзка.

Трябва ли да съобщя за извършването на престъпление, преди да получа възможност за достъп до подпомагане на жертвите?

Не. Можете да получите помощ от служба за подкрепа на жертвите, независимо дали сте подали сигнал, или жалба.

Лична защита, ако съм в опасност

Какви видове защита са на разположение?

Вашата защита и безопасност се гарантират чрез налагане на една или повече ограничителни мерки на обвиняемия. Ограничителната мярка е ограничение на свободата на обвиняемия, което може да бъде наложено в хода на наказателното производство, когато съществуват риск обвиняемият да се укрие, риск при събирането и запазването на доказателства за престъплението, опасност за обществения ред и/или риск от продължаване на престъпната дейност.

Прилагане на специалната схема за защита на свидетелите, по-специално по отношение на защитата на Вас като жертва и на Вашето семейство срещу ответни действия с цел отмъщение, сплашване или по-нататъшна престъпна дейност, включително действия, които могат да застрашат живота Ви, физическата Ви неприкосновеност и емоционалното и психологическото Ви състояние, както и Вашето достойнство, когато давате показания.

Кой може да ми предложи защита?

Органите на криминалната полиция, прокуратурата и съда.

Някой ще извърши ли преценка на моя случай, за да провери дали съм изложен(а) на риск от нанасяне на други вреди от страна на извършителя на престъплението?

В зависимост от етапа на производството Вашият случай ще бъде оценен от органите на криминалната полиция, прокуратурата или съда.

Някой ще извърши ли преценка на моя случай, за да провери дали съм изложен(а) на риск от нанасяне на други вреди от страна на системата за наказателно правосъдие (по време на разследването и съдебния процес)?

Да, както вече беше посочено, и като се вземе предвид етапът на производството, когато органите смятат, че има сериозна заплаха или сериозни индикации, че Вашата безопасност и неприкосновеност на личния живот могат да бъдат сериозно и умишлено изложени на риск, на Вас, както и на Вашето семейство или други близки лица, ще бъде осигурено подходящо ниво на защита.

Каква защита се предлага за особено уязвимите жертви?

  • Жертвите се разпитват във възможно най-кратък срок и на място, където се чувстват комфортно. Когато жертвите трябва да бъдат изслушани повече от веднъж, при желание от страна на жертвата разпитите се провеждат от едно и също лице.
  • Предприемат се мерки за избягване на всякакъв контакт с обвиняемия, като например за целите на даването на показания се използват подходящи технологични средства, по-специално видеоконферентна или телеконферентна връзка.
  • Използват се показания за бъдещо разглеждане.
  • По дела, свързани с жертви на сексуално насилие, насилие, основано на пола, или насилие над интимния партньор, при желание от страна на жертвата разпитите се провеждат от лице от същия пол като жертвата, освен ако не се провеждат от съдия или магистрат.
  • Съдът може да разпореди закрито заседание.

Не съм пълнолетен(а) — имам ли специални права?

Като непълнолетно лице Вие се считате за особено уязвима жертва, независимо от извършеното срещу Вас престъпление.

В допълнение към правата, които се прилагат към особено уязвимите жертви, децата, които са жертви, също така винаги се придружават от законен представител или, в случай на конфликт на интереси с техните законни представители, от адвокат. Винаги ще бъдете изслушван(а) в неформална обстановка, като може да бъдете придружаван(а) от служител за подкрепа на жертвите и/или психолог.

Член на семейството ми е починал вследствие на престъпление — какви са правата ми?

В случай на смърт правото на обезщетение се разпростира върху лицата, на които съгласно гражданското право е предоставено право на издръжка, както и върху лицата, които са живели на семейни начала с жертвата, като те могат да имат право и на авансово обезщетение от държавата.

Член на семейството ми е жертва на престъпление — какви са правата ми?

Жертвите и техните семейства имат право на защита от ответни действия с цел отмъщение, сплашване или по-нататъшна престъпна дейност срещу тях. При даване на показания имате право на защита от действия, които могат да застрашат живота Ви, физическата Ви неприкосновеност, емоционалното и психологическото Ви състояние, както и достойнството Ви. Когато органите смятат, че има сериозна заплаха от репресивни мерки или сериозни индикации, че Вашата безопасност и неприкосновеност на личния живот могат да бъдат сериозно и умишлено изложени на риск, на Вас, както и на Вашето семейство или други близки лица, ще бъде осигурено подходящо ниво на защита.

Мога ли да получа достъп до службите за медиация? При какви условия? Ще бъда ли в безопасност по време на медиацията?

Да. При дела, свързани с леки или средно тежки престъпления, като например, между другото, заплахи, леки щети и нападения, законът предвижда разрешаване на спора чрез медиация между жертвата и обвиняемия, при условие че обвиняемият вече е признал престъплението.

Съответно на етапа на разследването прокуратурата може, по своя инициатива или по искане на жертвата и обвиняемия, да насочи делото към медиация, като ги информира за това насочване и че с тях ще се свърже медиатор.

Медиацията е безплатна, поверителна и доброволна, т.е. участвате в нея само ако искате и можете да се откажете по всяко време.

Ако не успеете да постигнете споразумение, наказателното производство ще продължи.

Къде мога да намеря закона, в който са посочени моите права?

На следния адрес: https://www.pgdlisboa.pt/leis/lei_main.php

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.