Права на жертвите – по държави

Словакия

Съдържание, предоставено от
Словакия

Аз съм жертва на престъпление. Към кого мога да се обърна за оказване на подкрепа и съдействие?

Координатите за връзка на субектите, предоставящи помощ на жертвите, могат да бъдат намерени на адрес https://www.justice.gov.sk/Stranky/Registre/Zoznamy-vedene-MS-SR/Register-pomoc-obetiam-zoznam.aspx

Гореща телефонна линия за подкрепа на жертвите

Национална гореща телефонна линия за жени, подложени на насилие (денонощна, 7 дни в седмицата)

0800212212

Гореща телефонна линия във връзка с безопасността на децата (денонощна, 7 дни в седмицата)

116 111

Гореща телефонна линия за изчезнали деца (денонощна, 7 дни в седмицата)

116 000

Гореща телефонна линия за емоционална подкрепа за деца (14:00—20:00 ч.)

055/2347272

Гореща телефонна линия за малтретирани лица

0800300700

Гореща телефонна линия за жертви на трафик на хора

0800800818

Гореща телефонна линия за емоционална подкрепа Nezábudka

0800800566

ДРУГИ КОНТАКТИ

Единна система за спешна помощ

112

Полиция

158

Гореща телефонна линия на Службата по труда, социалните въпроси и семейството (UPSVAR) за подаване на сигнали за небрежно отношение към деца

0800191222

Гореща телефонна линия на прокуратурата за подаване на сигнали за домашно насилие

0800300700

Министерство на правосъдието на Словашката република (за искове за обезщетение)

02/88891544

Информационни бюра за жертвите (бюрата са разположени в регионалните столици и предоставят основна информация и помощ за установяване на контакт със субектите, предоставящи помощ на жертвите)

Безплатна ли е подкрепата за жертвите на престъпления?

Да.

Какви видове подкрепа мога да получа от държавните служби или органи?

Правна помощ може да се получи от субектите, предоставящи помощ на жертвите, от интервенционния център за жертвите на домашно насилие или, при определени условия, от Центъра за правна помощ. Държавата си сътрудничи със субектите, предоставящи помощ на жертвите, а при първия Ви контакт полицията ще Ви предостави техните координати за връзка и информация за формата на оказваната от тези субекти помощ. По Ваше искане полицията ще Ви помогне да се свържете с тях.

Какъв вид подкрепа мога да получа от неправителствени организации?

Всяка жертва има право да получи експертна помощ. Тя се предоставя главно от субектите, акредитирани съгласно Закона за жертвите на престъпления, както и от други субекти, предоставящи помощ на жертвите („регистрирани субекти“ — тези субекти обаче не предоставят непременно помощ в посочената по-долу степен).

Акредитираните субекти отговарят по-специално на условията за професионална компетентност, т.е. наемат специалисти, които са получили университетски дипломи и имат професионален опит в тази област. Различните субекти обикновено се специализират в предоставянето на експертна помощ на определена група жертви, с цел да се съсредоточат по-конкретно върху нуждите на жертвите и да предоставят по-висококачествена помощ. Регистърът на субектите, предоставящи помощ на жертвите, съдържа информация за тази специализация, както и координатите за връзка или географския обхват на всеки субект.

Акредитираните субекти могат да Ви предоставят обща експертна помощ или специализирана експертна помощ, предназначена за особено уязвими жертви.

Общата експертна помощ за жертвите включва:

  • предоставяне и подходящо разяснение на информация (особено по отношение на наказателни производства, процедури и права, експертна помощ);
  • правна помощ за упражняване на правата на жертвата;
  • правна помощ за упражняване на правата на жертва, която има качество на граждански ищец или свидетел по наказателното производство;
  • психологическа помощ;
  • консултации във връзка с риска от повторна виктимизация и предотвратяването ѝ.

Акредитираните субекти, предоставящи обща експертна помощ, трябва винаги да предоставят първата консултация безплатно. Ако са получили безвъзмездни средства, те предоставят безплатна експертна помощ в продължение на 90 дни и дори за по-дълъг срок, ако е необходимо и ако жертвата поиска това.

Специализираната експертна помощ за особено уязвими жертви включва:

  • предоставяне на обща експертна помощ;
  • извършване на психологическа интервенция при кризи;
  • оценка на заплахата или опасността за живота или здравето;
  • организиране на предоставянето на социални услуги в център за спешно настаняване и специализирани социални консултации, когато съществува непосредствена заплаха за живота или здравето на особено уязвима жертва.

Особено уязвимите жертви винаги имат право да получат безплатна специализирана експертна помощ. Тази помощ се предоставя в продължение на 90 дни и дори за по-дълъг срок, ако е необходимо и ако жертвата поиска това (също и неформално, напр. чрез организиране на друга среща).

Акредитацията на субектите зависи от предоставянето на една от горепосочените форми на помощ, което е свързано и с вида жертвите, на които се помага. Ако не сте сигурен какъв вид експертна помощ предоставя акредитираният субект и с какъв вид жертви работи, не се колебайте да се свържете с тях. Те ще могат да Ви посъветват и, ако е подходящо, да Ви насочат към друг субект.

Последна актуализация: 27/03/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.