- Jak mohu trestný čin oznámit?
- Jak mohu zjistit, jak je daný případ vyřizován?
- Mám nárok na právní pomoc (během vyšetřování nebo soudního řízení)? Za jakých podmínek?
- Mohu požadovat náhradu výdajů (v souvislosti s účastí na vyšetřování / soudním řízení)? Za jakých podmínek?
- Mohu se odvolat, pokud je moje věc uzavřena, aniž by se dostala k soudu?
- Mohu se účastnit soudního řízení?
- Jaká je má oficiální úloha v soudním systému? Mohu například vystupovat jako: oběť, svědek, poškozený nebo soukromý žalobce?
- Jaká jsou potom má práva a povinnosti?
- Mohu v průběhu soudního řízení učinit prohlášení nebo poskytnout důkazy? Za jakých podmínek?
- Jaké informace mi budou poskytnuty v průběhu soudního řízení?
- Budu mít přístup k soudnímu spisu?
Jak mohu trestný čin oznámit?
Ohlásit trestný čin nebo podat trestní oznámení můžete u kteréhokoli z těchto orgánů:
- Státní zastupitelství (Ministério Público – MP)
- Kriminální policie (Polícia Judiciária – PJ)
- Policie pro veřejnou bezpečnost (Polícia de Segurança Pública – PSP)
- Republikánská národní garda (Guarda Nacional Republicana – GNR)
Můžete rovněž použít:
Poznámka: Všechny tyto orgány mají povinnost přijímat veškerá trestní oznámení a ohlášení trestných činů, která jim byla předložena, a to i v případě, že pro spáchaný trestný čin nejsou příslušné nebo, v případě policie, vyšetřování nespadá do jejich pravomoci.
Podat trestní oznámení nebo ohlásit trestný čin můžete, i když nevíte, kdo jej spáchal. Orgány budou poté vyšetřovat, aby se pokusily pachatele identifikovat.
Jak mohu zjistit, jak je daný případ vyřizován?
Na požádání máte právo být informováni o opatřeních přijatých v návaznosti na oznámení, včetně rozhodnutí obžalovat obviněnou osobu nebo případ uzavřít či dočasně pozastavit. Máte rovněž právo být informováni o dni, čase a místě konání hlavního líčení a o rozsudku.
Mám nárok na právní pomoc (během vyšetřování nebo soudního řízení)? Za jakých podmínek?
Ano. Pokud si přejete pomoc advokáta a nemáte finanční prostředky na úhradu příslušných nákladů, máte nárok na právní pomoc, která může představovat:
- úplné nebo částečné prominutí soudních poplatků,
- určení právního zástupce a úhrada právních poplatků nebo
- postupné splácení soudních poplatků / odměny advokáta.
Rozhodnutí o poskytnutí právní pomoci přijímá úřad sociálního zabezpečení na základě vzorce pro výpočet, který zohledňuje majetek, příjmy a výdaje žadatele. Žádost o bezplatnou právní pomoc musí být podána na formulářích, které bezplatně poskytují úřady sociálního zabezpečení, a lze ji podat osobně, faxem, poštou nebo elektronicky pomocí příslušného online formuláře.
K žádosti musí být přiloženy písemné doklady potvrzující finanční obtíže žadatele. Rozhodnutí bude přijato nejpozději do 30 dnů. Podání žádosti je bezplatné.
Mohu požadovat náhradu výdajů (v souvislosti s účastí na vyšetřování / soudním řízení)? Za jakých podmínek?
Ano. Jako oběť, která je svědkem v řízení, máte nárok na náhradu za strávený čas a na náhradu nákladů, které v důsledku řízení vznikly.
O náhradu je třeba žádat písemně na příslušném formuláři poskytnutém soudem.
Mohu se odvolat, pokud je moje věc uzavřena, aniž by se dostala k soudu?
Ano. Pokud s ukončením vyšetřování nesouhlasíte, můžete podat žádost u přímého nadřízeného státního zástupce, který se rozhodl Váš případ uzavřít, a požádat jej, aby obviněného obžaloval nebo aby pokračoval ve vyšetřování, přičemž uvedete nové důkazy, které je třeba zohlednit.
Mohu se účastnit soudního řízení?
Ano.
Jaká je má oficiální úloha v soudním systému? Mohu například vystupovat jako: oběť, svědek, poškozený nebo soukromý žalobce?
Řízení se můžete účastnit jako asistent, poškozený nebo svědek.
Jaká jsou potom má práva a povinnosti?
- Jako oběť: podáváte svědectví stejně jako svědek. To má zásadní význam pro prokázání trestného činu, neboť máte bezprostřední informace o tom, co se stalo.
- Jako asistent: máte aktivní úlohu v soudním řízení, protože spolupracujete se státním zastupitelstvím při předkládání důkazů o skutečnostech popsaných v obvinění. Váš obhájce může například předkládat důkazy, klást otázky obžalovanému, svědkům a znalcům a na konci soudního řízení učinit závěrečná prohlášení, tj. vyjádřit svůj názor na předložené důkazy a na to, zda by měl být obžalovaný odsouzen.
- Jako poškozený: hájíte svůj nárok na náhradu škody v řízení před soudem, může klást obžalovanému, svědkům a znalcům otázky týkající se aspektů nároku, například škody, kterou jste utrpěli.
Mohu v průběhu soudního řízení učinit prohlášení nebo poskytnout důkazy? Za jakých podmínek?
Ano. Za výše uvedených podmínek.
Jaké informace mi budou poskytnuty v průběhu soudního řízení?
Budete informováni o rozhodnutích, která mohou ovlivnit průběh řízení, o dni, čase a místu konání hlavního líčení a o rozsudku.
Budu mít přístup k soudnímu spisu?
Ano. Jako oběť máte právo nahlížet do spisu, s výjimkou případů, kdy jsou spisy během fáze vyšetřování považovány za důvěrné a státní zastupitelství proti nahlížení vznese námitku z důvodu, že by mohlo bránit vyšetřování nebo mít dopad na práva osob zapojených do řízení.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.