Victims' rights - by country

Portugal

Sisu koostaja:
Portugal

You are a victim of crime if you have suffered harm of any kind, such as a violent act or damage to or removal of your property, as a result of an act classified as a crime under national law. As a victim of crime, under the law you have certain rights before, during and after criminal proceedings.

Criminal proceedings in Portugal take place in two stages: investigation and trial. During the investigation, the police and the Public Prosecution Service (Ministério Publico) investigate the case and attempt to collect evidence that identifies who committed the crime. If there is sufficient evidence to consider that the suspect committed the crime, the Public Prosecution Service will forward the case to court for trial. The court, in turn, will examine the evidence collected and rule accordingly, acquitting or convicting the suspect.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 07/04/2024

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Моите права като жертва на престъпление

Каква информация ще получа от компетентния орган (напр. полицията, прокуратурата) след престъплението, но преди дори да съм съобщил(а) за неговото извършване?

От момента, в който за първи път се свържете с органите на криминалната полиция или прокуратурата (Ministério Público), имате право да получите информация за:

  • вида помощ, която можете да получите, и кой може да Ви я предостави, като например медицинска помощ, психологическа помощ, специализирана помощ и когато е уместно, подслон;
  • как и къде да подадете жалба или да съобщите за престъпление;
  • как и при какви условия можете да получите защита;
  • как да подадете молба за правна помощ и консултации;
  • как и при какви условия можете да поискате обезщетение от нарушителя;
  • как и при какви условия можете да поискате обезщетение от държавата в случай на тежко престъпление или домашно насилие;
  • как можете да се възползвате от услугите за устни и писмени преводи;
  • данни за контакт с органите, които жертвите трябва да използват, за да предоставят или получат информация по случая;
  • как и при какви условия могат да Ви бъдат възстановени разходите, направени за участие в наказателно производство.

Тази информация може да варира в зависимост от конкретните Ви нужди и лични обстоятелства, както и от вида на престъплението, а на други етапи от производството може да бъде предоставена допълнителна информация.

Не живея в държавата от ЕС, където е извършено престъплението (отнася се както за граждани на ЕС, така и за граждани на трети държави). Как са защитени моите права?

Ако пребивавате в държава от ЕС и сте станали жертва на престъпление в Португалия, но не сте съобщили за него, можете да подадете жалба до органите на държавата по пребиваване. Органите в държавата по пребиваване незабавно ще изпратят жалбата до компетентните органи на държавата, в която е извършено престъплението.

Ако пребивавате в друга държава от ЕС или извън ЕС, можете да предоставите показания за бъдещо разглеждане, т.е. показания, които могат да бъдат използвани като доказателство по време на съдебен процес, за да не се налага да се връщате в Португалия. Въпреки това, ако се наложи да дадете допълнителни показания и вече не се намирате в държавата, в която е извършено престъплението, можете да бъдете изслушан(а) чрез телефонна или видеоконферентна връзка от държавата по пребиваване.

Ако съобщя за престъпление, каква информация ще получавам?

В допълнение към горепосочената информация, когато заявите, че желаете да бъдете информиран(а) за всички решения, взети в рамките на наказателното производство, имате право да бъдете информиран(а) и за последващите действия по жалбата, включително за решението за повдигане на обвинение на обвиняемото лице или за прекратяване или временно прекратяване на делото, както и за наложените ограничителни мерки. Освен това имате право на информация за деня, часа и мястото на съдебния процес, както и за съдебното решение.

Имам ли право на безплатен устен или писмен превод (когато се свържа с полицията или с други органи или по време на разследването и съдебния процес)?

Да. Ако не владеете езика и трябва да участвате в процесуално действие, имате право по искане на органа, отговарящ за това процесуално действие, да Ви бъде назначен устен преводач, който разбира португалски език и езика, който говорите.

Назначаването на устен преводач е безплатно.

По какъв начин компетентният орган ще гарантира възможността ми да разбирам и да бъда разбиран(а) (ако съм дете; ако имам увреждане)?

След като Ви бъде предоставен стандартният документ (в който се посочват правата и задълженията Ви като жертва), се дава ясно и разбираемо обяснение на Вашите права и задължения, съобразено с индивидуалните Ви особености (културни, интелектуални и т.н.), като се посочва например приложимостта на действащите правни разпоредби относно назначаването на устен преводач, ако не владеете или не разбирате португалски език или ако имате други потребности, свързани с общуването, поради увреждане или недееспособност.

Служби за подкрепа на жертвите

Кой оказва подкрепа на жертвите на престъпления?

Органите на криминалната полиция, прокуратурата и различните организации за подкрепа на жертвите на престъпления.

Полицията ще ме насочи ли автоматично към услуги за подпомагане на жертвите?

Ще бъдете информиран(а) за наличните организации за подкрепа, за да можете да ги използвате, ако желаете.

Ако сте жертва на домашно насилие, ще бъдете информиран(а) за правото Ви на помощ от организация, специализирана в подкрепа на жертви на домашно насилие. След като се съгласите да получите специализирана помощ от организация за подкрепа във Вашия район на пребиваване (или работа, или друга област), органите на криминалната полиция ще се свържат с тази организация.

По какъв начин е защитена неприкосновеността на личния ми живот?

Ще Ви бъде осигурено подходящо ниво на защита, особено по отношение на Вашата безопасност и защита на неприкосновеността на личния Ви живот, когато компетентните органи считат, че съществува сериозна заплаха от репресивни мерки и повторно виктимизиране или има сериозни индикации, че може да се посегне на неприкосновеността на личния Ви живот. За тази цел се вземат мерки за избягване на контакт между Вас, Вашето семейство и заподозрените лица или обвиняемите на всички места, където те присъстват по време на производството, по-специално в сградите на съда. Имате право да бъдете изслушан(а) в неформална и поверителна обстановка и може да бъдете изслушан(а) чрез видеоконферентна връзка.

Трябва ли да съобщя за извършването на престъпление, преди да получа възможност за достъп до подпомагане на жертвите?

Не. Можете да получите помощ от служба за подкрепа на жертвите, независимо дали сте подали сигнал, или жалба.

Лична защита, ако съм в опасност

Какви видове защита са на разположение?

Вашата защита и безопасност се гарантират чрез налагане на една или повече ограничителни мерки на обвиняемия. Ограничителната мярка е ограничение на свободата на обвиняемия, което може да бъде наложено в хода на наказателното производство, когато съществуват риск обвиняемият да се укрие, риск при събирането и запазването на доказателства за престъплението, опасност за обществения ред и/или риск от продължаване на престъпната дейност.

Прилагане на специалната схема за защита на свидетелите, по-специално по отношение на защитата на Вас като жертва и на Вашето семейство срещу ответни действия с цел отмъщение, сплашване или по-нататъшна престъпна дейност, включително действия, които могат да застрашат живота Ви, физическата Ви неприкосновеност и емоционалното и психологическото Ви състояние, както и Вашето достойнство, когато давате показания.

Кой може да ми предложи защита?

Органите на криминалната полиция, прокуратурата и съда.

Някой ще извърши ли преценка на моя случай, за да провери дали съм изложен(а) на риск от нанасяне на други вреди от страна на извършителя на престъплението?

В зависимост от етапа на производството Вашият случай ще бъде оценен от органите на криминалната полиция, прокуратурата или съда.

Някой ще извърши ли преценка на моя случай, за да провери дали съм изложен(а) на риск от нанасяне на други вреди от страна на системата за наказателно правосъдие (по време на разследването и съдебния процес)?

Да, както вече беше посочено, и като се вземе предвид етапът на производството, когато органите смятат, че има сериозна заплаха или сериозни индикации, че Вашата безопасност и неприкосновеност на личния живот могат да бъдат сериозно и умишлено изложени на риск, на Вас, както и на Вашето семейство или други близки лица, ще бъде осигурено подходящо ниво на защита.

Каква защита се предлага за особено уязвимите жертви?

  • Жертвите се разпитват във възможно най-кратък срок и на място, където се чувстват комфортно. Когато жертвите трябва да бъдат изслушани повече от веднъж, при желание от страна на жертвата разпитите се провеждат от едно и също лице.
  • Предприемат се мерки за избягване на всякакъв контакт с обвиняемия, като например за целите на даването на показания се използват подходящи технологични средства, по-специално видеоконферентна или телеконферентна връзка.
  • Използват се показания за бъдещо разглеждане.
  • По дела, свързани с жертви на сексуално насилие, насилие, основано на пола, или насилие над интимния партньор, при желание от страна на жертвата разпитите се провеждат от лице от същия пол като жертвата, освен ако не се провеждат от съдия или магистрат.
  • Съдът може да разпореди закрито заседание.

Не съм пълнолетен(а) — имам ли специални права?

Като непълнолетно лице Вие се считате за особено уязвима жертва, независимо от извършеното срещу Вас престъпление.

В допълнение към правата, които се прилагат към особено уязвимите жертви, децата, които са жертви, също така винаги се придружават от законен представител или, в случай на конфликт на интереси с техните законни представители, от адвокат. Винаги ще бъдете изслушван(а) в неформална обстановка, като може да бъдете придружаван(а) от служител за подкрепа на жертвите и/или психолог.

Член на семейството ми е починал вследствие на престъпление — какви са правата ми?

В случай на смърт правото на обезщетение се разпростира върху лицата, на които съгласно гражданското право е предоставено право на издръжка, както и върху лицата, които са живели на семейни начала с жертвата, като те могат да имат право и на авансово обезщетение от държавата.

Член на семейството ми е жертва на престъпление — какви са правата ми?

Жертвите и техните семейства имат право на защита от ответни действия с цел отмъщение, сплашване или по-нататъшна престъпна дейност срещу тях. При даване на показания имате право на защита от действия, които могат да застрашат живота Ви, физическата Ви неприкосновеност, емоционалното и психологическото Ви състояние, както и достойнството Ви. Когато органите смятат, че има сериозна заплаха от репресивни мерки или сериозни индикации, че Вашата безопасност и неприкосновеност на личния живот могат да бъдат сериозно и умишлено изложени на риск, на Вас, както и на Вашето семейство или други близки лица, ще бъде осигурено подходящо ниво на защита.

Мога ли да получа достъп до службите за медиация? При какви условия? Ще бъда ли в безопасност по време на медиацията?

Да. При дела, свързани с леки или средно тежки престъпления, като например, между другото, заплахи, леки щети и нападения, законът предвижда разрешаване на спора чрез медиация между жертвата и обвиняемия, при условие че обвиняемият вече е признал престъплението.

Съответно на етапа на разследването прокуратурата може, по своя инициатива или по искане на жертвата и обвиняемия, да насочи делото към медиация, като ги информира за това насочване и че с тях ще се свърже медиатор.

Медиацията е безплатна, поверителна и доброволна, т.е. участвате в нея само ако искате и можете да се откажете по всяко време.

Ако не успеете да постигнете споразумение, наказателното производство ще продължи.

Къде мога да намеря закона, в който са посочени моите права?

На следния адрес: Връзката отваря нов прозорецhttps://www.pgdlisboa.pt/leis/lei_main.php

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

2 - Съобщаване за извършено престъпление. Моите права по време на разследването или съдебния процес

Как мога да съобщя за извършено престъпление?

Можете да съобщите за престъпление или да подадете жалба до някой от следните органи:

Можете също така да използвате следното средство:

ЗАБЕЛЕЖКА: Всички тези органи са длъжни да получават всички подадени до тях жалби и сигнали, дори ако престъплението не е извършено в тяхната юрисдикция или, в случая на полицията, разследването не попада в тяхната компетентност.

Можете да подадете жалба или да съобщите за престъпление, дори ако не знаете кой е извършил престъплението. След това органите ще проведат разследване, за да се опитат да идентифицират извършителя.

Как мога да разбера какво е развитието по случая?

При поискване имате право да бъдете информирани за последващите действия, предприети във връзка със сигнала, включително за решението за повдигане на обвинение срещу обвиняемия или за прекратяване или временно спиране на делото. Също така имате право да бъдете информирани за деня, часа и мястото на съдебния процес, както и за съдебното решение.

Имам ли право на правна помощ (по време на разследването или съдебния процес)? При какви условия?

Да. Ако желаете да бъдете придружавани от адвокат и не разполагате с финансови средства, за да поемете съответните разходи, имате право на правна помощ, която може да се състои от:

  • пълно или частично освобождаване от съдебни такси;
  • назначаване на адвокат и заплащане на адвокатски хонорари; или
  • поетапното плащане на съдебни или други правни такси.

Решението за предоставяне на правна помощ се взема от службите за социална сигурност, като се използва формула за изчисляване, която отчита имуществото, доходите и разходите на молителя. Молбата за правна помощ трябва да бъде подадена, като се използват формулярите, предоставени безплатно от службите за социална сигурност, и може да бъде подадена лично, по факс, по пощата или онлайн, в последния случай, като се попълни съответният Връзката отваря нов прозорецонлайн формуляр.

Молбата трябва да бъде придружена от документални доказателства, потвърждаващи финансовите затруднения на кандидата. Решението ще бъде взето в рамките на не повече от 30 дни. Подаването на молбата е безплатно.

Мога ли да поискам да ми бъдат заплатени направените разноски (за участие в разследването/съдебния процес)? При какви условия?

Да. Като жертва, която е свидетел в производството, имате право на обезщетение за времето, посветено на процеса, както и на възстановяване на разноските, направени в резултат на това.

Обезщетението трябва да бъде предявено в писмена форма, като се използва съответният формуляр, предоставен от съда.

Мога ли да обжалвам, ако случаят бъде приключен преди да се стигне до съд?

Да. Ако не сте съгласни с приключването на разследването, можете да подадете молба до прекия ръководител на магистрата от прокуратурата, който е решил да приключи вашия случай, като поискате от него да повдигне обвинение срещу обвиняемия или да продължи разследването, като посочите в последния случай нови доказателства, които да бъдат взети предвид.

Мога ли да участвам в съдебния процес?

Да.

Каква е официалната ми роля в съдебния процес? Например, дали съм или мога ли да избера да бъда: жертва на престъплението, свидетел, граждански ищец или частен обвинител?

Можете да участвате в производството като помагач, граждански ищец или свидетел.

Какви са правата и задълженията ми в това качество?

  • Като жертва: вие давате показания, точно както свидетел. Това е от съществено значение за доказване на престъплението, тъй като знаете от първа ръка какво се е случило.
  • Като помагач: Вие играете активна роля в процеса, като сътрудничите на прокуратурата при представянето на доказателства относно фактите, описани в повдигнатите обвинения. Вашият адвокат може например да представи доказателства, да зададе въпроси на обвиняемия, свидетелите и вещите лица и в края на съдебния процес да направи заключително изявление, т.е. да даде своето становище относно представените доказателства и относно това дали обвиняемият следва да бъде осъден.
  • Като граждански ищец: ще защитите правото си на обезщетение по време на съдебния процес, можете да зададете въпроси на ответника, свидетелите и вещите лица относно аспекти на предявения иск за обезщетение, включително претърпените от вас вреди.

Мога ли да направя изявление или да представя доказателства по време на съдебния процес? При какви условия?

Да. При посочените по-горе условия.

Каква информация ще получа по време на съдебния процес?

Ще бъдете информирани за решения и определения, които могат да повлияят хода на производството, за деня, часа и мястото на съдебния процес, както и за съдебното решение.

Ще имам ли достъп до съдебната преписка?

Да. Като жертва имате право да на достъп до преписката по делото, освен когато по време на етапа на разследването се пази поверителността на досието и прокуратурата възразява срещу този достъп на основание, че той може да възпрепятства разследването и/или да засегне правата на лицата, участващи в производството.

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

3 - Правата ми след съдебния процес

Мога ли да обжалвам съдебното решение?

Да. Ако сте помагач или граждански ищец, можете да обжалвате решението, ако не сте съгласни с него. Жалбата трябва да се подаде чрез вашия адвокат.

Жалбата трябва да бъде подадена в срок от 30 дни в писмена форма до съда, в който се е провел съдебният процес. Жалбата трябва да съдържа причините, поради които не сте съгласни с решението, оценката на доказателствата и/или прилагането на правните норми.

Какви са правата ми след издаването на присъда?

Имате право да бъдете информирани за съдебното решение и, както вече беше споменато, в зависимост от ролята, която сте играли в производството, да го обжалвате.

Имам ли право на подкрепа или закрила след съдебния процес? За колко време?

Съдебното решение може да включва, като допълнителна мярка, правото на конкретна подкрепа или закрила, като например ограничителни заповеди, чийто срок на действие ще бъде определен в самото съдебно решение.

Каква информация ще ми бъде предоставена, ако извършителят бъде осъден?

Ще бъдете уведомени за решението и следователно за присъдата, наложена на извършителя на престъплението. Когато извършителят е осъден на лишаване от свобода, ще бъдете уведомени за затвора, в който ще бъде изтърпяна присъдата.

Ще бъда ли уведомен, в случай че извършителят на престъплението бъде освободен (включително предсрочно или условно освобождаване) или избяга от затвора?

Да. При условие че сте заявили желанието си да бъдете информирани, ще бъдете информирани за освобождаването или бягството на извършителя на престъплението и по-специално в случаите, когато извършителят се счита за особено опасен, за информация относно неговия статут, особено когато са наложени ограничителни мерки.

Ще бъда ли привлечен за участие при вземането на решение за освобождаване или за условно предсрочно освобождаване? Например мога ли да правя изявления или да обжалвам решението?

Можете да подадете молба до съда по принудително изпълнение (Tribunal de Execução de Penas), като посочите причините, които считате за уместни.

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

4 - Обезщетение

Каква процедура се следва при търсене на обезщетение от извършителя за причинените вреди? (напр. съдебно дело, граждански иск, процедура за встъпване в производството)

По правило обезщетението трябва да се търси в рамките на наказателно производство. За тази цел трябва да уведомите органите на криминалната полиция или прокуратурата до края на етапа на разследването, че желаете да подадете иск за обезщетение, което можете да направите например при представяне на вашето изявление. След като получите уведомление за повдигнатите срещу обвиняемия обвинения, ще разполагате с 20 дни, за да предявите иска.

ЗАБЕЛЕЖКА: Гражданските искове за обезщетение не подлежат на специални формалности, а когато се иска по-малко от 5 000 EUR, можете сами да предявите иска.

Съдът е разпоредил на извършителя да ми плати обезщетение. Какво трябва да направя, за да бъда сигурен, че извършителят ще ми плати?

Когато извършителят на престъплението не плати доброволно обезщетението, което е бил осъден да плати, ще трябва да подадете молба за издаване на заповед за изпълнение, т.е. да поискате от съда да се намеси — да запорира имущество, банкови сметки, превозни средства или други активи — за да се гарантира изплащането на обезщетението.

Ако извършителят не ми плати, може ли държавата да ми плати авансова сума? При какви условия?

Да, в случай на тежко престъпление, което е причинило значителни смущения във вашия стандарт и качество на живот и когато извършителят не е в състояние да изплати обезщетението.

Имам ли право на обезщетение от държавата?

Да, когато извършителят не може да си позволи да плати такова обезщетение и вие сте жертва на престъпление, свързано с насилие, и при условие че това е причинило значителни смущения във вашия стандарт и качество на живот.

Следните лица имат право на обезщетение от държавата:

  • жертвите на тежки телесни повреди (т.е. причиняващи трайно увреждане, временна пълна инвалидност в продължение на най-малко 30 дни или смърт) пряко в резултат на акт на насилие;
  • в случай на смърт на жертвата, лицата, на които законът е предоставил правото на издръжка, като например деца, и тези, които живеят в съжителство с жертвата;
  • лица, които са помогнали на жертвата или са сътрудничили на органите за предотвратяване на престъплението или за намиране или задържане на извършителя, във връзка с претърпените от тях вреди.

ЗАБЕЛЕЖКА: в случай на сексуални престъпления не може да се изисква постоянна или временна пълна инвалидност за срок от най-малко 30 дни. Това изключение е обосновано от факта, че въпреки че този вид престъпление по правило не води до невъзможност за работа в продължение на най-малко 30 дни, обезщетението все пак е оправдано поради тежестта на престъплението.

Искането за обезщетение може да бъде подадено до една година от датата на извършване на престъплението или, в случай на наказателно производство — до една година след постановяване на окончателното решение по производството. Жертвите, които са били непълнолетни към момента на извършване на престъплението, могат да предявят иск за обезщетение до една година след навършване на пълнолетие.

Исковете следва да се подават, като се използва Връзката отваря нов прозорецонлайн формулярът, достъпен на уебсайта на Комисията за защита на жертвите на престъпления (Comissão de Proteção de Vítimas de Crime).

Предявяването на иск за обезщетение е безплатно.

Имам ли право на обезщетение, ако извършителят не бъде осъден за престъпление?

По изключение, когато става въпрос за тежко престъпление (вж. по-горе) и когато извършителят е неизвестен.

Когато извършителят на престъплението е бил съден и оправдан, по правило нямате право на обезщетение.

Имам ли право на плащане по спешност (извънредно плащане), докато се чака решението по иска ми за обезщетение?

Ако сте жертва на домашно насилие, имате право да получавате парични обезщетения от държавата, когато в резултат на престъплението се намирате в сериозна финансова нужда.

Заявленията за спешно плащане следва да се подават чрез Връзката отваря нов прозорецонлайн формуляра, достъпен на уебсайта на Комисията за защита на жертвите на престъпления.

Трябва да приложите копие от жалбата или от сигнала, подаден в полицейския орган заедно със заявлението. Заявлението трябва да бъде подадено в срок от една година от датата на престъплението.

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

5 - Правата ми във връзка с оказването на подкрепа и съдействие

Аз съм жертва на престъпление. Към кого мога да се обърна за оказване на подкрепа и съдействие?

Трябва да се свържете с всеки орган на криминалната полиция, прокуратурата или организация за подкрепа на жертвите.

Гореща линия за подкрепа на жертвите

116 006 — гореща линия за подкрепа на жертвите (от 9 ч. до 21 ч.)

112Връзката отваря нов прозорец национален номер за спешни повиквания

144 — гореща линия за извънредни социални ситуации

Връзката отваря нов прозорец808 24 24 24 — SNS 24 (гореща линия на NHS е на разположение 24 часа в денонощието)

144 — национална гореща линия за извънредни социални ситуации (на разположение 24 часа в денонощието)

300 502 502 — гореща телефонна линия за социална сигурност

Домашно насилие:

— 800 202 148 ( на разположение 24 часа в денонощието)

— 3060 — гореща телефонна линия за SMS

Деца:

116 111 — SOS гореща телефонна линия за деца

Безплатна ли е подкрепата за жертвите на престъпления?

Да. Жертвите имат право на безплатни и поверителни услуги за подкрепа преди, по време на и след наказателното производство.

Какви видове подкрепа мога да получа от държавните служби или органи?

Медицинска помощ, психологическа и социална подкрепа, закрила, правна информация, настаняване при спешни случаи, подслон.

Какви видове подкрепа мога да получа от неправителствените организации?

Емоционална подкрепа, психологическа подкрепа, правна информация, социално насочване и помощ по практически въпроси.

Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.