Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Portugal

Sadržaj omogućio
Portugal

Kako mogu prijaviti kazneno djelo?

Kazneno djelo možete prijaviti ili podnijeti pritužbu jednom od sljedećih tijela:

Možete se koristiti i sljedećim:

NAPOMENA: sva ta tijela dužna su primiti sve pritužbe i prijave koje su im podnesene, čak i ako nije počinjeno kazneno djelo u području njihove nadležnosti ili, kad je riječ o policiji, kad istraga nije u njezinoj nadležnosti.

Pritužbu ili prijavu kaznenog djela možete podnijeti čak i ako ne znate tko je počinio kazneno djelo. Tijela će u tom slučaju provesti istragu kako bi pokušala pronaći počinitelja.

Kako mogu saznati u kojoj je fazi moj predmet?

Imate pravo da vas se na zahtjev obavijesti o postupanju nakon podnošenja prijave, uključujući i o odluci o podizanju optužnice protiv optuženika ili o zatvaranju ili privremenoj obustavi postupka. Imate pravo biti obaviješteni i o datumu, vremenu i mjestu suđenja te o presudi.

Imam li pravo na pravnu pomoć (za vrijeme istražnog ili sudskog postupka)? Pod kojim uvjetima?

Da. Ako želite da vas zastupa odvjetnik, a nemate financijska sredstva za pokrivanje odgovarajućih troškova, imate pravo na pravnu pomoć, koja se može sastojati od:

  • potpunog ili djelomičnog oslobađanja od plaćanja sudskih pristojbi
  • imenovanja odvjetnika i plaćanja odvjetničkih naknada ili
  • obročnog plaćanja sudskih pristojbi ili odvjetničkih naknada.

Odluku o odobravanju pravne pomoći donosi Služba za socijalno osiguranje na temelju formule za izračun u kojoj se uzimaju u obzir imovina, prihodi i rashodi podnositelja zahtjeva. Zahtjev za pravnu pomoć mora se podnijeti na obrascima koje besplatno osigurava služba za socijalno osiguranje i može se podnijeti osobno, telefaksom, poštom ili elektroničkim putem ispunjavanjem odgovarajućeg elektroničkog obrasca.

Zahtjevu se moraju priložiti dokumenti koji potvrđuju financijske poteškoće podnositelja zahtjeva. Odluka se mora donijeti u roku od najviše 30 dana. Podnošenje zahtjeva besplatno je.

Mogu li tražiti nadoknadu troškova (za sudjelovanje u istražnom ili sudskom postupku)? Pod kojim uvjetima?

Da. Kao žrtva koja je svjedok u postupku imate pravo na naknadu za utrošeno vrijeme, kao i na naknadu troškova koji su time nastali.

Zahtjev za naknadu mora se podnijeti u pisanom obliku, na odgovarajućem obrascu suda.

Mogu li podnijeti žalbu ako je moj predmet zaključen izvan suda?

Da. Ako se ne slažete s obustavom istrage, možete podnijeti žalbu neposredno nadređenom tužitelju u javnom tužiteljstvu koji je odlučio zaključiti vaš predmet i zatražiti da podigne optužnicu protiv optuženika ili nastavi istragu navodeći, u tom slučaju, nove dokaze koje treba uzeti u obzir.

Mogu li se uključiti u suđenje?

Da.

Koja je moja službena uloga u pravosudnom sustavu? Primjerice, jesam li ili mogu li odabrati biti: žrtva, svjedok, građanskopravna stranka ili privatni tužitelj?

U postupku možete sudjelovati kao pomoćnik, građanskopravna stranka ili svjedok.

Koja su moja prava i obveze u toj ulozi?

  • Kao žrtva: dajete iskaz poput svjedoka. To je ključno za dokazivanje kaznenog djela jer imate osobna saznanja o tome što se dogodilo.
  • Kao pomoćnik: imate aktivnu ulogu u suđenju surađujući s javnim tužiteljstvom u izvođenju dokaza o činjenicama navedenima u podignutoj optužnici. Vaš odvjetnik može, na primjer, izvoditi dokaze, postavljati pitanja optuženiku, svjedocima i vještacima te na kraju suđenja iznijeti završni govor, odnosno dati svoje mišljenje o izvedenim dokazima i o tome treba li optuženika osuditi.
  • Kao građanskopravna stranka: na suđenju zastupate svoje pravo na naknadu štete, možete postavljati pitanja optuženiku, svjedocima i vještacima o aspektima podnesenog zahtjeva za naknadu štete, među ostalim i o šteti koju ste pretrpjeli.

Mogu li dati izjavu za vrijeme suđenja ili podastrijeti dokaze? Pod kojim uvjetima?

Da. Pod uvjetima koji su prethodno navedeni.

Koje ću informacije dobiti za vrijeme suđenja?

Dobit ćete obavijesti o odlukama koje mogu utjecati na tijek postupka, o datumu, vremenu i mjestu suđenja te o presudi.

Hoću li imati pristup sudskim spisima?

Da. Kao žrtva imate pravo na uvid u spis predmeta, osim ako su za vrijeme provođenja istrage spisi tajni, a javno tužiteljstvo protivi se takvom uvidu jer smatra da bi to moglo ometati istragu i/ili utjecati na prava osoba uključenih u postupak.

Posljednji put ažurirano: 07/04/2024

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.