Nukentėjusiųjų teisės pagal šalis

Vokietija

Turinį pateikė
Vokietija

Esu nusikaltimo auka. Į ką galiu kreiptis dėl paramos ir pagalbos?

Išsamios informacijos apie pagalbą ir paramą įvykus nusikaltimui galima rasti Federalinės teisingumo ir vartotojų apsaugos ministerijos (BMJV) centrinėje aukų apsaugos platformoje http://www.hilfe-info.de ir BMJV išleistame nusikaltimų aukoms skirtame vadove (vok. Opferfibel) – jį galite atsisiųsti iš BMJV pradžios tinklalapio. Visoje šalyje veikiančioje aukų apsaugos platformoje, naudodamiesi konsultavimo centro paieška, nukentėjusieji taip pat gali greitai rasti, kur netoli jų telefonu, internetu arba asmeniškai teikiama pagalba. Prieiga prie atitinkamų duomenų teikiama internetinėje nusikaltimų aukoms skirtoje duomenų bazėje „ODABS“ (www.odabs.org), kurią savo ruožtu remia Federalinė darbo ir socialinių reikalų ministerija.

Toliau pateikiamos įvairios pagalbos galimybės.

Karštoji paramos aukoms linija

Toliau pateikiamas pagrindinių nemokamų pagalbos linijų sąrašas (negarantuojama, kad šiais numeriais galite skambinti iš užsienio). Vokietijos Federacinėje Respublikoje internetinėje platformoje www.hilfe-info.de nurodyti šie pagalbos linijų numeriai:

Hilfetelefon Sexueller Missbrauch (pagalbos linija seksualinės prievartos aukoms): 0800 22 55 530

Hilfetelefon Gewalt gegen Frauen (pagalbos linija smurtą patyrusioms moterims): 08000 116 016

Hilfetelefon Gewalt an Männer (pagalbos linija smurtą patyrusiems vyrams): 0800 1239900

berta – Beratung und telefonische Anlaufstelle (konsultacijos ir skambučių centras): 0800 30 50 750

Elterntelefon (pagalbos linija tėvams): 0800 11 10 550

Hilfetelefon Schwangere in Not (pagalbos linija nėščiosioms): 0800 40 40 020

Medizinische Kinderschutzhotline (medicininė vaikų apsaugos pagalbos linija): 0800 19 21 000

Organizacijos „WEISSER RING e.V.“ įdiegtu numeriu 116006 aukos gali visoje Europoje visą parą gauti pagalbą ir paramą.

Ar parama aukoms teikiama nemokamai?

Taip.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš valstybinių tarnybų ar institucijų?

Vokietijos Federacinėje Respublikoje už bendrą paramą aukoms atsakingos federalinės žemės. Jose taikomos įvairios priemonės, siekiant pagerinti nusikaltimų aukų padėtį ir suteikti joms tinkamą pagalbą. Pavyzdžiui, skiriami nusikaltimų aukų apsaugos įgaliotieji pareigūnai policijos nuovadose, steigiami paramos liudytojams centrai, suteikiamos patalpos smurtą patyrusioms moterims ir mergaitėms, siūloma informacinė medžiaga nusikaltimų aukoms ir teikiama finansinė parama. Keliose federalinėse žemėse įsteigti specialūs žemių fondai, kuriuose veikia regioniniai konsultavimo centrai ir nukentėjusiųjų biurai. Atitinkamų regioninių paramos ir pagalbos galimybių apžvalgą galima rasti adresu https://www.hilfe-info.de/WebS/hilfeinfo/DE/HilfeUndBeratung/AnsprechpartnerUndBeratungsstellen/EinrichtungenOpferhilfe/EinrichtungenDerOpferhilfe.html.

Tačiau esama ir centrinių kontaktinių punktų tiek federaliniu, tiek žemių lygmeniu. Tokie kontaktiniai asmenys yra, pavyzdžiui, Vokietijos federalinės vyriausybės įgaliotasis pareigūnas dėl valstybės teritorijoje įvykdytų teroristinių nusikaltimų aukų ir artimųjų netekusių asmenų prof. dr. Edgaras Franke; Vokietijos federalinės vyriausybės įgaliotasis pareigūnas, atsakingas už žydų gyvenimą Vokietijoje ir kovą su antisemitizmu, dr. Feliksas Kleinas ir nepriklausomas įgaliotasis pareigūnas seksualinės prievartos prieš vaikus klausimais dr. Riorigas.

13 federalinių žemių taip pat paskyrė įgaliotuosius pareigūnus nusikaltimų aukų klausimais. Tačiau atsakomybė yra paskirstyta įvairiai. Visus kontaktinius asmenis rasite platformoje www-hilfe-info.de.

Baudžiamajame procese, kaip nusikaltimo auka, galite gauti teisinę advokato pagalbą, pavyzdžiui, paramą, kai duosite liudytojo parodymus, arba teisinę pagalbą kaip civilinis ieškovas, turintis teisę įstoti į procesą, dar prieš jums pareiškiant, kad pageidaujate dalyvauti procese. Jums gali atstovauti advokatas, besispecializuojantis konsultuoti nukentėjusiuosius, arba galite į apklausą atsivesti asmenį, kuriuo pasitikite, jeigu tai nekenkia tyrimo tikslui.

Prieš pagrindinį bylos nagrinėjimo posėdį, jo metu ir jam pasibaigus galima gauti ne tik teisinę, bet ir psichosocialinę pagalba; ši pagalba nemokamai skiriama vaikams, nukentėjusiems nuo seksualinių ir smurtinių nusikaltimų, taip pat ypač pažeidžiamiems suaugusiesiems, nukentėjusiems nuo sunkių smurtinių ir seksualinių nusikaltimų.

Medicininė pagalba

Be to, psichologinių traumų centrai teikia trumpalaikę psichologinę pagalbą smurto aukoms. Tokie centrai veikia visoje Vokietijoje. Psichologinių traumų centruose smurto aukos greitai gauna psichologinę pagalbą. Daug nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų jau po kelių konsultacijų arba psichoterapijos sesijų jaučiasi geriau. Prireikus gali būti siūlomas ilgalaikis gydymas, pvz., ambulatorinė psichoterapija arba stacionarinis gydymas psichiatrijos ar psichosomatikos klinikoje. Dauguma psichologinių traumų centrų yra psichiatrijos klinikose arba ligoninėse, o tai dažnai reiškia, kad gali būti užtikrinama gydytojo psichiatro priežiūra.

Psichologinių traumų centrų Vokietijoje sąrašą galima rasti platformoje Hilfe-Info.de.

Asmenys, nukentėję nuo seksualinio ar fizinio smurto, gali prašyti, kad akivaizdūs sužalojimai būtų užfiksuoti dokumentuose. Medicinos pažymą, patvirtinančią patirtus sužalojimus, po patikrinimo paprastai išduoda gydytojo kabinete arba ligoninėje dirbantys gydytojai. Kai kuriuose miestuose taip pat yra specialių apsaugos nuo smurto centrų, kurie dokumentuose fiksuoja nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų sužalojimus.

Tokiuose apsaugos nuo smurto centruose jus gali apžiūrėti teismo medicinos specialistai ir išsaugoti sužalojimų ar kitus įrodymus.

Finansinė parama

Esama daug valstybės finansinės paramos būdų. Bet kuris asmuo, dėl smurtinio nusikaltimo patyręs žalą sveikatai, gali gauti išmokas pagal Žalos kompensavimo nukentėjusiesiems įstatymą (vok. Opferentschädigungsgesetz). Tam reikia teikti prašymą kompetentingai žemės socialinės rūpybos tarnybai (vok. Landesversorgungsamt). Įvairių žemių socialinės rūpybos tarnybų sąrašas taip pat pateikiamas aukų apsaugos platformoje Hilfe-Info.de. Tai taip kompensuojamos psichologinių traumų centrų paslaugos.

Po ekstremistinių arba teroristinių išpuolių nukentėjusieji gali gauti kompensaciją dėl patiriamų sunkumų (vok. Härteleistungen). Kompetentingas kontaktinis punktas yra Federalinė teisingumo tarnyba.

Jeigu sužalojimai patiriami dėl nusikaltimo, padaryto vykdant profesinę veiklą, ekskursijos su mokyklos klase ar universiteto seminaro dalyvių grupe metu, pakeliui į darbą arba iš jo, arba į tokią ekskursiją ar iš jos, tam tikrais atvejais galima kreiptis kompensacijos į privalomąjį draudimą nuo nelaimingų atsitikimų. Tokiais atvejais kontaktiniai punktai yra draudimo nuo nelaimingų atsitikimų fondai arba darbdavių atsakomybės draudimo asociacijos.

Asociacija „Verkehrssopferhilfe e.V.“ (paramos nukentėjusiesiems eismo įvykiuose asociacija) gali suteikti atitinkamą kompensaciją, jeigu smurtinis nusikaltimas susijęs su transporto priemone. Tai gali būti atvejai, kai transporto priemonė nebuvo apdrausta, vairuotojas pabėgo iš įvykio vietos arba vairuotojas veikė tyčia ir neteisėtai.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš nevyriausybinių organizacijų?

Profesionalios ir savanoriškos nevyriausybinės organizacijos ir tarnybos turi įvairių priemonių, kad pagerintų nusikaltimo aukų padėtį ir suteiktų joms tinkamą pagalbą.

Paramos aukoms tarnybų specialistai suteikia nukentėjusiesiems galimybę kalbėti apie nusikaltimo pasekmes, jos teikia jiems psichosocialinę paramą, informuoja juos apie galimą baudžiamąjį procesą ir finansinę kompensaciją. Jos taip pat gali teikti kitokią pagalbą, pavyzdžiui, padėti rasti advokatą arba psichoterapeutą.

Nacionalinė paramos aukoms organizacija yra „WEISSER RING e. V.“. Ši organizacija ne tik turi kontaktinius centrus visoje Vokietijoje, bet ir yra įdiegusi pirmiau minėtą nusikaltimo aukoms skirtą telefono liniją (telefono numeris 116 006), kuriuo paskambinę nukentėjusieji nuo nusikaltimo gali greitai gauti profesionalią pagalbą. Organizacija „WEISSER RING e.V.“ visų pirma teikia konsultacijas, pagalbą bendraujant su valdžios institucijomis ir teismais, padeda gauti nemokamą pradinę teisinę konsultaciją, nemokamas pirmines medicinines ir psichologines konsultacijas dėl nusikaltimo patirto streso atvejais, lydi į teismą ir teikia finansinę paramą. Ši organizacija taip pat turi parengusi kompensacijų nukentėjusiesiems ir atkuriamojo teisingumo schemas.

Organizacija „Arbeitskreis der Opferhilfen in Deutschland e.V.“ (Paramos aukoms Vokietijoje darbo grupė, ADO) vienija įvairias profesionalias regionines paramos aukoms organizacijas. Ji, be kita ko, siekia, kad Federacinės Respublikos paramos aukoms organizacijos reguliariai keistųsi informacija, būtų nustatyti profesinės paramos aukoms standartai, steigiama daugiau profesionalių paramos aukoms tarnybų ir jos visos bendradarbiautų. ADO jums taip pat gali suteikti konsultaciją ir pagalbos bendraujant su valdžios institucijomis, padėti gauti skubią psichologinę pagalbą, tarpininkauti, kad gautumėte medicininį ir terapinį gydymą bei teisinę pagalbą, palydėti jus į policiją, valdžios instituciją ir teismus, taip pat tarpininkauti tariantis dėl atkuriamojo teisingumo.

Kelių pagalbos organizacijų specializacija – nukentėjusiųjų nuo konkrečių nusikaltimų, visų pirma seksualinių nusikaltimų, rasistinių, antisemitinių ar net homofobinių ir transfobinių išpuolių, konsultacijos ir globa. Jas taip pat vienija įvairios asociacijos, kaip antai:

VBRG (vok. Verband der Beratungsstellen für Betroffene rechter, rassistischer und antisemitischer Gewalt) — Nukentėjusiųjų nuo dešiniojo ekstremizmo, rasistinio ir antisemitinio smurto konsultavimo centrų asociacija

BFF (vok. Bundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe in Deutschland) – Vokietijos moterų konsultavimo centrų ir moterims skirtų pagalbos linijų federalinė asociacija

Be šių nacionalinių paramos aukoms iniciatyvų, vietos ir regionų lygmeniu labai aktyviai veikia daug kitų paramos organizacijų. Jas rasite naudodamiesi konsultavimo centro paieška interneto svetainėje http://www.hilfe-info.de.

Paskutinis naujinimas: 19/10/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.