- Kaip galiu pranešti apie nusikaltimą?
- Kaip galiu sužinoti apie bylos eigą?
- Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)? Kokiomis sąlygomis?
- Ar galiu prašyti kompensuoti išlaidas (patirtas dėl dalyvavimo tyrime ir (arba) teisminio nagrinėjimo procese)? Kokiomis sąlygomis?
- Ar galiu pateikti skundą, jei mano byla nutraukta jos neperdavus teismui?
- Ar galiu dalyvauti nagrinėjant bylą teisme?
- Koks yra mano oficialus statusas teisingumo sistemoje? Pavyzdžiui, ar aš esu laikomas nukentėjusiuoju, liudytoju, civilinės bylos šalimi ar privačiu kaltintoju arba ar galiu pasirinkti pirmiau minėtą statusą?
- Kokios yra mano su šiuo statusu susijusios teisės ir pareigos?
- Ar teisminio nagrinėjimo metu galiu padaryti pareiškimą arba pateikti įrodymų? Kokiomis sąlygomis?
- Kokios informacijos gausiu teisminio nagrinėjimo metu?
- Ar turėsiu galimybę susipažinti su bylos medžiaga?
Kaip galiu pranešti apie nusikaltimą?
Galite pranešti apie nusikaltimą arba pateikti skundą bet kuriai iš šių institucijų:
- prokuratūrai (Ministério Público - MP)
- kriminalinei policijai (Polícia Judiciária - PJ)
- viešojo saugumo policijai (Polícia de Segurança Pública - PSP)
- nacionalinei respublikinei gvardijai (Guarda Nacional Republicana - GNR)
Kiti galimi būdai:
Pastaba. Visos šios institucijos privalo priimti visus joms pateiktus skundus ir pranešimus, net jei nusikaltimas nebuvo padarytas jų teritorinėje jurisdikcijoje arba, policijos atveju, tyrimas nepriklauso jos jurisdikcijai.
Galite pateikti skundą arba pranešti apie nusikaltimą, net jei nežinote, kas jį padarė. Tada valdžios institucijos atliks tyrimą, kad pabandytų nustatyti pažeidėjo tapatybę.
Kaip galiu sužinoti apie bylos eigą?
Turite teisę pateikti prašymą ir būti informuotas apie tolesnius veiksmus, kurių imtasi dėl pranešimo, įskaitant sprendimą pareikšti kaltinimus kaltinamajam arba nutraukti ar laikinai sustabdyti bylą. Jūs taip pat turite teisę būti informuotas apie teisminio nagrinėjimo dieną, laiką ir vietą, taip pat apie teismo sprendimą.
Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)? Kokiomis sąlygomis?
Taip. Jei norite, kad jums padėtų advokatas ir neturite finansinių išteklių atitinkamoms išlaidoms padengti, turite teisę į teisinę pagalbą, kurią gali sudaryti:
- visiškas arba dalinis žyminio mokesčio panaikinimas;
- advokato paskyrimas ir teisinių išlaidų apmokėjimas arba
- laipsniškas žyminių ar teisinių mokesčių mokėjimas.
Sprendimą suteikti teisinę pagalbą priima Socialinės apsaugos tarnybos pagal apskaičiavimo formulę, kuria atsižvelgiama į pareiškėjo turtą, pajamas ir išlaidas. Teisinės pagalbos prašymas turi būti pateiktas naudojant socialinės apsaugos tarnybų nemokamai pateiktas formas ir gali būti pateiktas asmeniškai faksu, paštu arba internetu, pastaruoju atveju užpildant atitinkamą internetinę formą.
Kartu su prašymu turi būti pateikti dokumentai, kuriais patvirtinama, kad pareiškėjas turi finansinių sunkumų. Sprendimas bus priimtas ne vėliau kaip per 30 dienų. Prašymas teikiamas nemokamai.
Ar galiu prašyti kompensuoti išlaidas (patirtas dėl dalyvavimo tyrime ir (arba) teisminio nagrinėjimo procese)? Kokiomis sąlygomis?
Taip. Taip. Kaip nukentėjusysis, kuris turi liudyti teismo procese, turite teisę į kompensaciją už savo laiką, taip pat teisę į dėl to patirtų išlaidų atlyginimą.
Kompensacijos turi būti reikalaujama raštu, naudojant atitinkamą teismo pateiktą formą.
Ar galiu pateikti skundą, jei mano byla nutraukta jos neperdavus teismui?
Taip. Jei nesutinkate, kad tyrimas būtų baigtas, galite pateikti prašymą tiesioginiam prokuratūros teisėjo vadovui, kuris nusprendė nutraukti jūsų bylą, ir prašyti pateikti kaltinimus kaltinamajam arba tęsti tyrimą, pastaruoju atveju nurodant, kad reikia atsižvelgti į naujus įrodymus.
Ar galiu dalyvauti nagrinėjant bylą teisme?
Taip.
Koks yra mano oficialus statusas teisingumo sistemoje? Pavyzdžiui, ar aš esu laikomas nukentėjusiuoju, liudytoju, civilinės bylos šalimi ar privačiu kaltintoju arba ar galiu pasirinkti pirmiau minėtą statusą?
Byloje galite dalyvauti kaip bendradarbiaujantis asmuo (padėjėjas), civilinės bylos šalis arba liudytojas.
Kokios yra mano su šiuo statusu susijusios teisės ir pareigos?
- Kaip nukentėjusys, duodate parodymus, kaip ir būdamas liudytoju. Tai labai svarbu siekiant įrodyti nusikaltimą, nes turite tiesioginių žinių apie tai, kas įvyko.
- Kaip bendradarbiaujantis asmuo (padėjėjas): jūs aktyviai dalyvaujate teisminiame nagrinėjime, bendradarbiaudamas su prokuratūra, kad būtų pateikti įrodymai dėl pateiktuose kaltinimuose aprašytų faktų. Jūsų advokatas gali, pavyzdžiui, pateikti įrodymus, užduoti atsakovui, liudytojams ir ekspertams klausimus, o teisminio nagrinėjimo pabaigoje padaryti baigiamuosius pareiškimus, t. y. pareikšti savo nuomonę dėl pateiktų įrodymų ir dėl to, ar kaltinamasis turėtų būti nuteistas.
- Kaip civilinės bylos šalis: ginsite savo teisę į kompensaciją teisminio nagrinėjimo metu, galite užduoti atsakovui, liudytojams ir ekspertams klausimus apie pateikto reikalavimo atlyginti žalą aspektus, įskaitant patirtą žalą.
Ar teisminio nagrinėjimo metu galiu padaryti pareiškimą arba pateikti įrodymų? Kokiomis sąlygomis?
Taip. Pirmiau nurodytomis sąlygomis.
Kokios informacijos gausiu teisminio nagrinėjimo metu?
Jums bus pranešta apie sprendimus, kurie gali turėti įtakos proceso eigai, taip pat apie teisminio nagrinėjimo dieną, laiką ir vietą, ir apie teismo sprendimą.
Ar turėsiu galimybę susipažinti su bylos medžiaga?
Taip. Jūs, kaip nukentėjusysis, turite teisę susipažinti su bylos medžiaga, išskyrus atvejus, kai tyrimo etape bylos laikomos konfidencialiomis ir prokuratūra prieštarauja tokiai teisei susipažinti, remdamasi tuo, kad tai gali trukdyti tyrimui ir (arba) daryti poveikį procese dalyvaujančių asmenų teisėms.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.