Prawa ofiar – w poszczególnych państwach

Słowacja

Autor treści:
Słowacja

Jestem ofiarą przestępstwa. Z kim mam się skontaktować, aby uzyskać wsparcie i pomoc?

Dane kontaktowe podmiotów udzielających pomocy ofiarom można znaleźć pod adresem https://www.justice.gov.sk/Stranky/Registre/Zoznamy-vedene-MS-SR/Register-pomoc-obetiam-zoznam.aspx

Telefon zaufania dla ofiar przestępstw

Krajowy telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy (czynny całą dobę)

0800 212 212

Telefon zaufania dla dzieci (czynny całą dobę)

116 111

Infolinia w sprawie zaginionych dzieci (całodobowa)

116 000

Telefon zaufania dla dzieci potrzebujących wsparcia emocjonalnego (czynny w godz. 14.00–20.00)

055/234 72 72

Telefon zaufania dla ofiar znęcania się

0800 300 700

Telefon zaufania dla ofiar handlu ludźmi

0800 800 818

Telefon zaufania dla osób potrzebujących wsparcia emocjonalnego „Nezábudka”

0800 800 566

POZOSTAŁE TELEFONY

Zintegrowany system ratownictwa

112

Policja

158

Infolinia Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny do zgłaszania zaniedbań w opiece nad dziećmi

0800 191 222

Infolinia prokuratury do zgłaszania przemocy w rodzinie

0800 300 700

Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Słowackiej (w sprawach wniosków o kompensatę)

02/888 91 544

Biura informacji dla ofiar przestępstw (znajdują się w stolicach krajów i udzielają informacji oraz pomocy w nawiązaniu kontaktu z podmiotami udzielającymi pomocy ofiarom)

Czy wsparcie dla ofiar przestępstw jest udzielane bezpłatnie?

Tak.

Jakiego rodzaju wsparcie mogę otrzymać od organów państwowych?

Pomoc prawną można uzyskać od podmiotów udzielających pomocy ofiarom, w ośrodkach interwencyjnych dla ofiar przemocy w rodzinie lub – pod pewnymi warunkami – w Ośrodku Pomocy Prawnej. Państwo współpracuje z podmiotami udzielającymi pomocy ofiarom; przy pierwszym kontakcie z ofiarą policja podaje jej dane kontaktowe tych podmiotów oraz informacje na temat rodzajów udzielanej przez nie pomocy. Na wniosek ofiary policja pomaga jej w nawiązaniu kontaktu z takimi podmiotami.

Jakiego rodzaju wsparcie mogę otrzymać od organizacji pozarządowych?

Każda ofiara ma prawo otrzymać pomoc specjalistyczną. Pomocy takiej udzielają głównie podmioty akredytowane na podstawie ustawy o ofiarach przestępstw, jak również inne podmioty udzielające pomocy ofiarom (tzw. podmioty zarejestrowane, przy czym podmioty te nie zawsze udzielają pomocy w zakresie wskazanym poniżej).

Podmioty akredytowane spełniają w szczególności wymogi w zakresie kwalifikacji zawodowych, tj. zatrudniają specjalistów, którzy ukończyli studia wyższe i mają doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. Poszczególne podmioty zazwyczaj specjalizują się w udzielaniu pomocy specjalistycznej określonej grupie ofiar, aby skupiać się na konkretnych potrzebach ofiar i udzielać pomocy wyższej jakości. Rejestr podmiotów udzielających pomocy ofiarom zawiera informacje na temat obszaru specjalizacji, jak również dane kontaktowe lub obszar działania każdego podmiotu.

Podmioty akredytowane mogą udzielić ofierze ogólnej pomocy specjalistycznej lub pomocy specjalistycznej przewidzianej dla ofiar wymagających szczególnego traktowania.

Udzielana ofiarom ogólna pomoc specjalistyczna obejmuje:

  • udzielanie informacji i potrzebnych wyjaśnień (szczególnie w odniesieniu do postępowania karnego, procedur i praw, dostępnej pomocy specjalistycznej);
  • pomoc prawną w wykonywaniu praw ofiary;
  • pomoc prawną w wykonywaniu praw ofiary mającej status pokrzywdzonego lub świadka w postępowaniu karnym;
  • pomoc psychologiczną;
  • doradztwo w zakresie ryzyka ponownej wiktymizacji i jej zapobiegania.

Podmiot akredytowany udzielający ogólnej pomocy specjalistycznej ma obowiązek zapewnienia pierwszej konsultacji nieodpłatnie. W przypadku uzyskania dotacji podmiot taki udziela pomocy specjalistycznej nieodpłatnie przez 90 dni, a nawet dłużej, jeśli jest to niezbędne oraz jeśli wnosi o to ofiara.

Pomoc specjalistyczna dla ofiar wymagających szczególnego traktowania obejmuje:

  • udzielanie ogólnej pomocy specjalistycznej;
  • zapewnianie psychologicznej interwencji kryzysowej;
  • ocenę zagrożenia dla zdrowia lub życia;
  • organizację pomocy społecznej w schroniskach oraz specjalistyczne doradztwo socjalne w przypadkach bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ofiary wymagającej szczególnego traktowania.

Ofiary wymagające szczególnego traktowania zawsze mają prawo do uzyskania takiej pomocy specjalistycznej nieodpłatnie. Pomocy tej udziela się przez 90 dni, a nawet dłużej, jeśli jest to niezbędne oraz jeśli wnosi o to ofiara (także w sposób nieformalny, np. umawiając się na kolejne spotkanie).

Akredytacja podmiotów wiąże się z udzielaniem jednego z powyższych rodzajów pomocy, a co za tym idzie również z tym, której grupie ofiar pomagają te podmioty. W przypadku braku pewności, jakiego rodzaju pomocy specjalistycznej udziela dany podmiot akredytowany i którym grupom ofiar, należy się z nim skontaktować. Podmiot ten udzieli niezbędnych informacji, a w razie potrzeby skieruje do innego podmiotu.

Ostatnia aktualizacja: 27/03/2023

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.