Pravice žrtev – po državah

Nemčija

Vsebino zagotavlja
Nemčija

Ali se lahko zoper odločitev pritožim?

Kot žrtev lahko nastopate kot zasebni sotožilec (Nebenkläger) in se načeloma lahko pritožite zoper sodbo, vendar le, če se sodba nanaša na dejstva, ki so pomembna za zasebni stranski pregon (Nebenklage). Vendar pritožbe ne morete vložiti zgolj zato, ker se ne strinjate z višino kazni.

Rok za vložitev pritožbe zoper sodbo je en teden. Če ste bili vi ali vaš odvetnik navzoči na sojenju po vašem zaslišanju kot priča, začne rok teči na dan vročitve sodbe. V nasprotnem primeru se rok začne z dnem, ko vam je bila sodba poslana.

Kot zasebni tožilec (Privatkläger) imate enako pravico do pritožbe kot državni tožilec, ki je začel javni postopek.

Kakšne so moje pravice po obsodbi?

O izidu sodnega postopka boste obveščeni, če boste te informacije zahtevali vnaprej. Kot zasebni sotožilec boste prejeli tudi izvod sodbe.

Poleg tega boste kot žrtev kaznivega dejanja na vašo zahtevo obveščeni tudi, ali je bilo obsojeni osebi odrejeno, naj ne stopi v stik z vami ali vas poskuša srečati.

Če lahko izkažete pravni interes ali pa ste pravni interes že izkazali, ko je bil dovoljen vaš zasebni stranski pregon, boste obveščeni tudi o tem, ali je bil obsojeni osebi izrečen ukrep pridržanja ali ukrep odvzema prostosti, ali so bili ti ukrepi odpravljeni, ali so bili prvič omiljeni pogoji pridržanja in ali je bil odobren dopust. Obveščeni boste o vsaki nadaljnji omilitvi pogojev pridržanja ali dopustu, če lahko izkažete zakonit interes in če ni prevladujočega interesa, ki bi zahteval zaščito obsojene osebe.

Obveščeni boste tudi, če obsojena oseba pobegne iz zapora. V tem primeru boste obveščeni tudi o ukrepih, ki so bili sprejeti za vašo zaščito.

Če želite na primer po sojenju začeti civilno tožbo zoper obsojeno osebo, imate za pripravo civilne tožbe pravico do dostopa do informacij iz spisa iz kazenskega postopka. Obsojena oseba bo predhodno zaslišana, da se ugotovi, ali obstaja prevladujoči interes, ki ga je treba zaščititi, zaradi česar ne bi mogli dostopati do teh dokumentov.

Če vam je s kazensko sodbo kot civilni stranki odobren vstop v postopek (Adhäsionsantrag) za uveljavljanje odškodnine zaradi bolečin in trpljenja, lahko pri sodišču, pristojnem za izvršbo, ali pri sodnem izvršitelju z izvodom take pravnomočne sodbe vložite zahtevek za izvršilne ukrepe.

Ali sem upravičen do podpore ali zaščite po končanem postopku? Za koliko časa?

Med sojenjem in po njem ste upravičeni do psihosocialne podpore.

Poleg tega boste, kot je bilo že omenjeno, med postopkom še naprej zaščiteni, če vam bo še grozila nevarnost.

Katere informacije bom prejel, če bo storilec obsojen?

Kot je pojasnjeno zgoraj (glej „Kakšne so moje pravice po obsodbi?“), boste na vašo zahtevo obveščeni o izidu postopka.

Ne boste pa obveščeni o tem, kje bo obsojena oseba pridržana ali kje bo prestajala ukrep odvzema prostosti.

Ali mi bo sporočeno, če bo storilec odpuščen iz zapora (vključno s predčasnim ali pogojnim odpustom) ali bo iz zapora pobegnil?

O tem boste obveščeni, če boste to zahtevali (glej tudi „Kakšne so moje pravice po obsodbi?“ zgoraj).

Ali bom sodeloval pri odločitvi o odpustu ali pogojnem odpustu? Ali lahko na primer podam izjavo ali vložim pritožbo?

Pri odločitvah o odpustu ali pogojnem odpustu ne boste sodelovali niti se proti njim ne morete pritožiti. Sodišče lahko pri odločitvah o odpustu ali pogojnem odpustu odredi ukrepe za vašo zaščito (na primer odredbo o prepovedi približevanja) ali vam odobri nadomestilo in odškodnino (npr. plačilo škode). Če je po izpustitvi obsojene osebe iz pripora potreben socialni in sodni nadzor (Führungsaufsicht), lahko sodišče tudi v takih primerih izda odredbo o prepovedi približevanja. Če obsojena oseba krši odredbo o prepovedi približevanja, jo je mogoče ponovno obsoditi.

Zadnja posodobitev: 21/10/2021

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.