Pravice žrtev – po državah

Portugalska

Vsebino zagotavlja
Portugalska

Katere informacije bom pridobil od organov (npr. policija, državni tožilec) po storitvi kaznivega dejanja, vendar pred njegovo prijavo?

Od prvega stika z organi kriminalistične policije ali državnim tožilstvom (Ministério Público) imate pravico, da ste obveščeni o:

  • vrsti podpore, ki vam je na voljo, in o tem, kdo jo lahko zagotovi, na primer o zdravniški pomoči, psihološki podpori, strokovni podpori in po potrebi zatočišču;
  • tem, kako in kje vložiti ovadbo ali prijaviti kaznivo dejanje;
  • tem, kako in pod kakšnimi pogoji lahko pridobite zaščito;
  • tem, kako vložiti vlogo za pravno pomoč in svetovanje;
  • tem, kako in pod kakšnimi pogoji lahko zahtevate odškodnino od storilca;
  • tem, kako in pod kakšnimi pogoji lahko v primeru nasilnega kaznivega dejanja ali nasilja v družini zahtevate odškodnino od države;
  • tem, kako lahko izkoristite storitve tolmačenja in prevajanja;
  • kontaktnih podatkih organov, na katere se morajo žrtve obrniti, da zagotovijo ali pridobijo informacije o zadevi;
  • tem, kako in pod kakšnimi pogoji se vam lahko povrnejo stroški, ki ste jih imeli zaradi sodelovanja v kazenskem postopku.

Te informacije se lahko razlikujejo glede na vaše konkretne potrebe in osebne okoliščine ter vrsto kaznivega dejanja, dodatne informacije pa se lahko zagotovijo v drugih fazah postopka.

Ne živim v državi EU, v kateri je bilo kaznivo dejanje storjeno (državljani EU in nedržavljani EU). Kako so zaščitene moje pravice?

Če ste prebivate v državi EU in ste žrtev kaznivega dejanja na Portugalskem, ki ga še niste prijavili, lahko vložite ovadbo pri organih v vaši državi prebivališča. Organi v vaši državi prebivališča bodo ovadbo nemudoma posredovali pristojnim organom v državi, kjer je bilo kaznivo dejanje storjeno.

Če prebivate v drugi državi EU ali državi nečlanici EU, lahko podate vnaprejšnje izjave, tj. izjave, ki se lahko uporabijo kot dokaz na sojenju, tako da se vam ni treba vrniti na Portugalsko. Če bi se ne glede na to od vas zahtevalo, da predložite nadaljnje izjave, in niste več v državi, v kateri je bilo kaznivo dejanje storjeno, ste lahko zaslišani po telefonu ali prek videokonference v državi vašega prebivališča.

Če prijavim kaznivo dejanje, katere informacije bom prejel?

Poleg informacij, navedenih zgoraj, imate, kadar navedete, da želite biti obveščeni o vseh odločbah, sprejetih v kazenskem postopku, pravico biti obveščeni tudi o nadaljnjem ukrepanju na podlagi ovadbe, med drugim o vložitvi obtožnice zoper obdolženca ali končanju ali začasni prekinitvi zadeve in o naloženih omejevalnih ukrepih. Pravico imate tudi, da ste obveščeni o dnevu, uri in kraju glavne obravnave ter sodbi.

Ali sem upravičen do brezplačnega tolmačenja ali prevajanja (ko se obrnem na policijo ali druge organe ali med preiskavo in sojenjem)?

Da. Če ne obvladate jezika in morate sodelovati pri procesnem dejanju, imate pravico, da se vam na zahtevo organa, pristojnega za tako procesno dejanje, dodeli tolmač, ki govori portugalsko in vaš jezik.

Dodelitev tolmača je brezplačna.

Kako organi zagotavljajo, da jih bom razumel in da me bodo oni razumeli (če sem otrok ali invalid)?

Ko prejmete standardni dokument (v katerem so navedene vaše pravice in dolžnosti kot žrtve), se vam jasno in razumljivo, prilagojeno vašim osebnim značilnostim (kulturnim, intelektualnim itd.), pojasnijo vaše pravice in dolžnosti, pri čemer ste opozorjeni na primer na uporabo veljavnih pravnih določb v zvezi z dodelitvijo tolmača, če ne obvladate ali razumete portugalskega jezika ali če imate zaradi invalidnosti ali nezmožnosti druge potrebe glede sporazumevanja.

Službe za podporo žrtvam

Kdo zagotavlja podporo žrtvam?

Organi kriminalistične policije, državno tožilstvo in različne službe za podporo žrtvam.

Ali me bo policija samodejno usmerila na službe za podporo žrtvam?

Obveščeni boste o službah za podporo žrtvam, ki so vam na voljo, da jih lahko po želji uporabite.

Če ste žrtev nasilja v družini, vas bo o vaši pravici do pomoči obvestila služba, specializirana za podporo žrtvam nasilja v družini. Ko boste privolili v specializirano pomoč službe za podporo na območju svojega prebivališča (ali zaposlitve ali drugem območju), bodo organi kriminalistične policije stopili v stik z navedeno službo.

Kako je zaščitena moja zasebnost?

Če bodo pristojni organi menili, da obstaja resna nevarnost povračilnih ukrepov in ponovne viktimizacije ali da obstajajo jasni znaki o morebitnem poseganju v vašo zasebnost, vam bo zagotovljena primerna raven zaščite, zlasti v zvezi z vašo varnostjo in varstvom vaše zasebnosti. V ta namen se poskrbi, da se prepreči stik med vami, vašo družino in osumljenimi ali obdolženimi osebami povsod tam, kjer so navzoče med postopkom, zlasti na sodiščih. Pravico imate, da ste zaslišani v sproščenem in zasebnem okolju, lahko pa tudi prek videokonference.

Ali moram pred uporabo podpore žrtvam kaznivo dejanje prijaviti?

Ne. Storitev za podporo žrtvam lahko uporabite ne glede na to, ali ste vložili prijavo ali ovadbo.

Moja osebna zaščita, če sem v nevarnosti

Katere vrste zaščite so na voljo?

Vaša zaščita in varnost se zagotovita z naložitvijo enega ali več omejevalnih ukrepov zoper obdolženca. Omejevalni ukrep je omejitev prostosti obdolžene osebe, ki je lahko naložena med kazenskim postopkom, če je obdolženec begosumen, če obstaja tveganje glede zbiranja in ohranjanja dokazov o kaznivem dejanju, nevarnost za javni red in/ali tveganje nadaljevanja kriminalne dejavnosti.

Uporabi se lahko posebni sistem za zaščito prič, zlasti za zaščito vas kot žrtve in vaše družine pred dejanji povračilnih ukrepov, ustrahovanja ali nadaljnje kriminalne dejavnosti, vključno z dejanji, ki lahko ogrozijo vaša življenja, telesno celovitost ter čustveno in psihološko dobro počutje in vaše dostojanstvo med pričanjem.

Kdo mi lahko zagotovi zaščito?

Organi kriminalistične policije, državno tožilstvo in sodišče.

Ali bo izvedena ocena moje zadeve, če obstaja tveganje, da mi bo storilec kaznivega dejanja povzročil nadaljnjo škodo?

Glede na fazo postopka bodo oceno vaše zadeve izvedli organi kriminalistične policije, državno tožilstvo ali sodišče.

Ali bo izvedena ocena moje zadeve, če obstaja tveganje, da mi bo kazenskopravni sistem povzročil nadaljnjo škodo (med preiskavo in sojenjem)?

Da, kot je bilo že navedeno in ob upoštevanju faze postopka, če bodo organi menili, da obstaja resna nevarnost ali jasni znaki, da bi lahko bili resno in namerno ogroženi vaša varnost in zasebnost, bo vam in vaši družini ali drugim bližnjim osebam zagotovljena primerna raven zaščite.

Kakšna zaščita je na voljo za posebno ranljive osebe?

  • Žrtve se zaslišijo čim prej in na kraju, kjer se dobro počutijo. Kadar je treba žrtve zaslišati več kot enkrat, zaslišanja na željo žrtve izvede ista oseba.
  • Poskrbljeno je, da se prepreči kakršen koli stik z obdolžencem, pri čemer se na primer za pričanje uporabijo ustrezna tehnološka sredstva, zlasti videokonferenca ali telekonferenca.
  • Uporabijo se vnaprejšnje izjave.
  • V zadevah, ki vključujejo žrtve spolnega nasilja, nasilja na podlagi spola ali nasilja s strani intimnega partnerja, zaslišanja na željo žrtve izvede oseba, ki je istega spola kot žrtev, razen če jih izvede sodnik ali mirovni sodnik.
  • Sodišče lahko odredi nejavno zaslišanje.

Sem mladoletna oseba – ali imam posebne pravice?

Ne glede na kaznivo dejanje, storjeno zoper vas, se kot mladoletna oseba štejete za posebno ranljivo osebo.

Poleg pravic, ki veljajo za posebno ranljive osebe, velja tudi, da otroke, ki so žrtve, vedno spremlja zakoniti zastopnik, v primeru navzkrižja interesov z njihovimi zakonitimi zastopniki pa odvetnik. Vedno boste zaslišani v sproščenem okolju, prav tako vas lahko spremljata delavec, ki zagotavlja podporo žrtvam, in/ali psiholog.

Moj družinski član je umrl zaradi kaznivega dejanja – kakšne so moje pravice?

V primeru smrti je pravica do odškodnine razširjena na tiste osebe, ki jim je po civilnem pravu priznana pravica do preživljanja, in tiste, ki so živele skupaj z žrtvijo, navedene osebe pa so lahko upravičene tudi do predujma odškodnine od države.

Moj družinski član je bil žrtev kaznivega dejanja – kakšne so moje pravice?

Žrtve in njihove družine imajo pravico do zaščite pred povračilnimi ukrepi, ustrahovanjem ali nadaljnjo kriminalno dejavnostjo zoper njih. Pravico imate biti zaščiteni pred ravnanji, ki lahko ogrozijo vaše življenje, telesno celovitost, čustveno in psihološko dobro počutje ter dostojanstvo med pričanjem. Če bodo organi menili, da obstaja resna nevarnost za povračilne ukrepe ali jasni znaki, da bi lahko bili resno in namerno ogroženi vaša varnost in zasebnost, bo vam in vaši družini ali drugim bližnjim osebam zagotovljena primerna raven zaščite.

Ali mi je zagotovljen dostop do mediacije? Pod katerimi pogoji? Ali bom v času mediacije na varnem?

Da. V zadevah, ki vključujejo prekrške ali lažja kazniva dejanja, kot so med drugim grožnje, povzročitev manjše škode in napadi, zakon določa rešitev spora z mediacijo med žrtvijo in obdolžencem, če je obdolženec storitev kaznivega dejanja že priznal.

V skladu s tem lahko državno tožilstvo v fazi preiskave na lastno pobudo ali na zahtevo žrtve in obdolženca zadevo odstopi v mediacijo, pri čemer ju obvesti o takem odstopu in o tem, da bo z njima stopil v stik mediator.

Mediacija je brezplačna, zaupna in prostovoljna, to pomeni, da v njej sodelujete le, če to želite, in lahko od nje kadar koli odstopite.

Če se ne boste mogli sporazumeti, se bo kazenski postopek nadaljeval.

Kje lahko najdem zakonodajo, ki določa moje pravice?

Na spletnem naslovu: https://www.pgdlisboa.pt/leis/lei_main.php

Zadnja posodobitev: 07/04/2024

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.