Különös hatáskörű bíróságok
Az észt Alkotmány szerint törvény előírhatja különös hatáskörű bíróságok létrehozását. Rendkívüli bíróságok alapítása tilos.
Észtországban nincsenek különös hatáskörű bíróságok.
Alkotmánybíróság
A Legfelsőbb Bíróság egyidejűleg tölti be a legfelsőbb szintű fellebbviteli bíróság és az alkotmányossági felülvizsgálatot végző bíróság funkcióit.
Alkotmányossági felülvizsgálatot végző bíróságként eljárva a Legfelsőbb Bíróság:
- kérelemre megállapítja, hogy az általánosan alkalmazandó jogszabályok, vagy ilyen jogszabály meghozatalának mellőzése összhangban van-e az Alkotmánnyal;
- kérelemre megállapítja, hogy adott nemzetközi szerződés összhangban van-e az Alkotmánnyal;
- kérelemre véleményt bocsát ki az Alkotmánynak az Európai Unió jogával összefüggésben történő értelmezése tárgyában;
- elbírálja az észt parlament, a parlament elnöksége és a köztársasági elnök határozataival szembeni panaszokat és fellebbezéseket;
- elbírálja az annak megállapítására irányuló kérelmeket, hogy a parlament valamely képviselője, a köztársasági elnök, az igazságügyi biztos vagy az Állami Számvevőszék elnöke feladatkörének ellátására tartósan képtelenné vált;
- elbírálja a parlamenti képviselők mandátumának visszavonására irányuló kérelmeket;
- dönt az ahhoz való hozzájárulás megadásáról, hogy a parlament elnöke köztársasági elnöki funkcióban eljárva rendkívüli parlamenti választásokat írjon ki vagy megtagadja valamely törvény kihirdetését;
- elbírálja a politikai pártok tevékenységének megszüntetésére irányuló kérelmeket;
- elbírálja a választási szervek és választási bizottságok határozataival és cselekményeivel szemben benyújtott panaszokat és kifogásokat.
Magánszemély nem nyújthat be alkotmányossági felülvizsgálatra irányuló kérelmet.
A Legfelsőbb Bíróság elérhetőségére vonatkozó információk megtalálhatók a Legfelsőbb Bíróság honlapján.
Az alkotmányossági felülvizsgálatot az alkotmányossági felülvizsgálatra irányuló bírósági eljárásról szóló törvény szabályozza.
Közigazgatási bíróságok
A közigazgatási bíróságok elsőfokú bíróságként eljárva közigazgatási ügyeket tárgyalnak. Észtországban csak első fokon járnak el önálló igazságügyi hatóságként.
A közigazgatási bíróságok határozatait az adott határozatok elleni fellebbezések alapján másodfokú bíróságként a járásbíróságok vizsgálják felül.
A közigazgatási bíróságok hatáskörére, a közigazgatási bíróság előtti keresetindításra, valamint a közigazgatási eljárás lefolytatására vonatkozó szabályokat a közigazgatási bírósági eljárásról szóló törvény tartalmazza.
Közigazgatási bíróságok
Észtországban két közigazgatási bíróság működik: a tallinni közigazgatási bíróság és a tartui közigazgatási bíróság.
A közigazgatási bíróságok további szekciókra oszlanak.
A tallinni közigazgatási bíróság két szekcióból áll:
- Tallinni közigazgatási bíróság
- Pärnui közigazgatási bíróság
A tartui közigazgatási bíróság két bíróságból áll:
- Tartui közigazgatási bíróság
- Jõhvi közigazgatási bíróság
Járásbíróságok:
Észtországban két másodfokú bíróságként eljáró járásbíróság működik.
- Tallinni járásbíróság (Tallinna Ringakonnakohus)
- Tartui járásbíróság (Tartu Ringakonnakohus)
Az észt bíróságok elérhetőségére vonatkozó információk az egyes bíróságok honlapjain találhatók. Az elérhetőségi adatok díjmentesen hozzáférhetők.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.