e-učenje
Portal elearningeuropa.info
Europska komisija pokrenula je portal Open Education Europa u 2002. kako bi olakšala preobrazbu obrazovanja kroz tehnologiju. To je postao ključni forum za proučavanje novosti i inovacija u obrazovanju.
U okviru portala Open Education Europa okupljena je aktivna zajednica znanstvenika, nastavnika, kreatora politika, studenata i ostalih dionika koji upotrebljavaju portal kao virtualno mjesto za sastajanje na kojem razmjenjuju rješenja raznih obrazovnih pitanja i raspravljaju o njima. Portal i njegov sadržaj koji izrađuju korisnici omogućuju ključan, kreativan pristup trenutačnom i budućem stanju obrazovanja temeljen na suradnji.
Inicijativa Komisije Open Education Europa dio je programa za cjeloživotno učenje koji vodi Glavna uprava za obrazovanje i kulturu.
PRAG – Praktični vodič kroz postupke ugovaranja (EuropeAid)
PRAG je tečaj e-učenja u okviru kojeg se objašnjavaju postupci ugovaranja koji se primjenjuju na vanjske ugovore o pomoći koji se financiraju iz općeg proračuna EU-a i 10. europskog razvojnog fonda (EDF). U njemu je objašnjeno kako Komisija upravlja fondovima i opisani su postupci koji se primjenjuju na sve ugovore (javna nabava i bespovratna sredstva). Njime su obuhvaćena razna pitanja koja se odnose na dodjelu i provedbu ugovora, a provodi se interaktivno.
Tečaj je podijeljen na poglavlja kojima je moguće neovisno pristupiti. To je primjer tečaja e-učenja i dostupan je na engleskom, španjolskom, francuskom i portugalskom.
Kombinirano učenje
Poboljšanje kvalitete „kombiniranog učenja” – projekt COMBLE: Zajednica za integrirano kombinirano učenje u Europi
Cilj je projekta COMBLE bio poboljšati kvalitetu „kombiniranog učenja” u višem, dodatnom i poslovnom obrazovanju tako da se administratorima, nastavnicima i učenicima pruži znanje, izobrazba i savjeti o tehničkim, didaktičkim, organizacijskim i osobnim pitanjima koja mogu utjecati na uspjeh rješenja za kombinirano učenje. COMBLE se sufinancirao iz programa cjeloživotnog učenja (ICT).
Ključni rezultati projekta uključuju Methopediju, zajednicu na internetu u kojoj stručnjaci razmjenjuju znanje i iskustvo o provedbi i evaluaciji metodologija kombiniranog učenja. Internetske stranice dostupne su na engleskom, njemačkom i poljskom.
Drugi je rezultat stručni tečaj za predavače (na engleskom) o tome kako organizirati kombinirano učenje i kako upotrijebiti tehnologije kombiniranog učenja.
Ozbiljne igre
Jezična zamka: videoigra za prilagođeno učenje jezika
Jezična zamka inovativna je videoigra za učenje jezika za studente posljednje godine studija njemačkog jezika. Studenti ulaze duboko u interaktivni svijet igre u kojem se učenje jezika integrira u motivirajuću igru. Ovaj je projekt, kojem je dodijeljena europska jezična oznaka, jednostavan primjer prilagodbe „ozbiljnih igara” učenju jezika.
Učenje pravnog jezika
Smjernice za jezičnu izobrazbu (Europska mreža za pravosudnu izobrazbu – EJTN)
Europska mreža za pravosudnu izobrazbu (EJTN) izradila je smjernice za jezičnu izobrazbu (na engleskom i francuskom) kao pomoć nacionalnim centrima za izobrazbu pri osmišljavanju, planiranju i organiziranju aktivnosti izobrazbe za suce i državne odvjetnike. Smjernicama se želi proučiti i izraditi alate za poboljšanje znanja stranih jezika među sucima i državnim odvjetnicima u EU-u u sljedećim područjima: opća i pravna jezična izobrazba, metodologije jezične izobrazbe i usporedna studija pravnih sustava i ustanova kroz pravnu terminologiju.
Irski tečajevi o sudskoj praksi
Irske tečajeve o sudskoj praksi osmislio je i provodio Odjel za obrazovanje Irske odvjetničke komore na temelju pristupa „kombiniranog učenja” u kojem su objedinjene informacijska i komunikacijska tehnologija (IKT), učenje jezika potpomognuto računalom (CALL), tradicionalne metode učenja i učenje na temelju problema (PBL) u rješavanju općih pitanja sudske prakse u nizu tečajeva, primjenom Moodlea, virtualnog okruženja za učenje (VLE) otvorenog izvora. Kliknite ovdje za više informacija o projektu kojem je dodijeljena europska jezična oznaka.
Integrirano učenje sadržaja i jezika (CLIL)
Integrirano učenje sadržaja i jezika (CLIL) uključuje učenje na stranom jeziku o određenoj temi koja može biti potpuno nepovezana s učenjem jezika, na primjer, u školi u Španjolskoj povijest se može učiti na engleskom jeziku. CLIL se upotrebljavao i pokazao korisnim u svim sektorima obrazovanja od osnovnog obrazovanja do obrazovanja odraslih i visokog obrazovanja. U proteklih 10 godina u okviru CLIL-a postižu se sve veći uspjesi.
Učitelji koji rade s CLIL-om stručnjaci su u svome području, a ne tradicionalni učitelji jezika, i obično izvrsni (dvojezični ili izvorni) govornici ciljnog jezika. U mnogim ustanovama učitelji jezika surađuju s kolegama iz drugih odjela kako bi mogli ponuditi CLIL u raznim predmetima. Ključna je ideja da učenik stječe novo znanje o „ciljnoj” temi i usput se susreće s izvornim jezikom i upotrebljava ga i uči.
Izobrazba predavača
Smjernice za izobrazbu predavača (EJTN)
Europska mreža za pravosudnu izobrazbu (EJTN) razvila je opće smjernice za izobrazbu predavača. Cilj je pomoći pojedinačnim nacionalnim institucijama za izobrazbu u planiranju njihovih aktivnosti izobrazbe za suce davanjem općih smjernica za odabir predavača, odabir sadržaja i metode izobrazbe.
Smjernice za predavače (Konzorcij ICON-ADETEF)
U „Smjernicama za predavače” koje su izrađene u okviru Europskog programa za statističku izobrazbu na engleskom nalazi se dobar pregled svih koraka uključenih u planiranje aktivnosti.
Savjeti za izobrazbu (UNICEF i Penal Reform International)
UNICEF i Penal Reform International razradili su savjete za izobrazbu za predavače na engleskom kao dopunu svome „priručniku za izobrazbu o maloljetničkom pravosuđu” (vidjeti odjeljak o pravima djeteta).
Evaluacija
EJTN je preporučio obrazac za evaluaciju izobrazbe
Radna skupina programa EJTN-a pripremila je osnovni predložak za sudionike u izobrazbi za ocjenjivanje tečajeva u kojima su sudjelovali. Obrazac se rijetko upotrebljava u postojećem obliku jer se obično dodaju pitanja o određenoj aktivnosti koja će se ocjenjivati.
Predložak je dostupan na engleskom (19 Kb) i francuskom (20 Kb) i može se upotrijebiti kao osnova za pružatelje izobrazbe koji pripremaju obrasce za ocjenjivanje za vlastiti tečaj izobrazbe.
Alati
Resursi Ovlaštenog instituta za osoblje i razvoj (CIPD)
Pružatelji izobrazbe i predavači pronaći će korisne informacije na engleskom o učenju i razvoju, pripremi i provedbi tečajeva, ocjenjivanju izobrazbe, e-učenju itd. u odjeljku o resursima na internetskim stranicama Ovlaštenog instituta za osoblje i razvoj (CIPD)
Pojmovnik terminologije učenja
Na temelju projekta „Studije o europskoj terminologiji u obrazovanju odraslih za zajednički jezik i zajedničko razumijevanje i praćenje sektora”, koji je sufinanciran iz programa za cjeloživotno učenje, sastavljena su dva pojmovnika.
Pojmovnik razine 1. trebao bi služiti kao praktični referentni alat za oblikovatelje politika i administratore, kako bi se Komisiji, državama članicama i ostalim europskim državama i dionicima olakšalo praćenje i analiza sektora učenja odraslih u Europi poboljšavanjem kvalitete podataka i usporedivosti. U pojmovnik su uključeni pojmovi koji se smatraju važnima za tu svrhu, posebno oni za koje moraju biti dogovorene definicije (što više moguće) i koji se moraju razumjeti na europskoj razini kako bi se rasprave o politikama mogle nesmetano voditi. Pojmovnik uključuje sve službene jezike EU-a, te islandski, makedonski, norveški i turski.
U pojmovniku razine 2. sadržano je znatno više pojmova i namijenjen je stručnjacima. On prvenstveno treba služiti kao resurs za praćenje sektora učenja odraslih. Dostupan je samo na engleskom.
Stranicu održava Europska komisija. Informacije na ovoj stranici ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske komisije. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest koja se odnosi na propise za autorska prava za europske stranice.