

Informácie podľa oblasti
Najdôležitejšie lehoty na základe pravidiel občianskoprávneho konania:
Lehota na registráciu súdnych dokumentov:
V prípade všeobecne schváleného súdneho predvolania musí navrhovateľ podať zdôvodnenie žalobného nároku na súd a doručiť ho odporcovi v lehote 10 dní odo dňa, keď odporca podá vyhlásenie o dostavení sa, pokiaľ súd nestanoví inak.
Odporca, ktorý už podal vyhlásenie o dostavení sa, musí v lehote 14 dní odo dňa prijatia zdôvodnenia žalobného nároku podať zdôvodnenie obhajoby, pokiaľ súd túto lehotu nepredĺži.
Lehota na výkon rozsudku súdu:
Rozsudok súdu možno vykonať do 6 rokov odo dňa, keď sa stal vykonateľným. Ak nie je možné vykonať rozsudok v stanovenej lehote, navrhovateľ môže požiadať o obnovu rozsudku (čo predstavuje nepriame predĺženie lehoty).
Okrem soboty a nedele patria medzi dni pracovného pokoja na Cypre tieto dni:
Podľa pravidla č. 61 občianskeho súdneho poriadku sa navyše na právny systém vzťahujú tieto oficiálne dni pracovného pokoja:
Pojednávania alebo iné konania sa v uvedených obdobiach môžu uskutočniť len na základe pokynov Najvyššieho súdu alebo akéhokoľvek sudcu s právomocou v danom konaní.
Lehota začína plynúť v deň nasledujúci po doručení, keďže podľa článku 2 zákona o výklade „dni“ znamenajú „čisté dni“.
Podľa občianskeho súdneho poriadku sa dokumenty v Cyperskej republike doručujú osobne prostredníctvom súdneho úradníka (procesný doručovateľ) (okrem výnimočných prípadov, keď súd môže na návrh nariadiť iný spôsob). Dátum doručenia nemá vplyv na lehotu.
Nie. Pozrite si odpoveď na otázku 4.
Keď je lehota vyjadrená v dňoch, vzťahuje sa na „kalendárne dni“, pokiaľ súd v konkrétnej veci nestanoví inak. Súd napríklad môže stanoviť, že námietka žalovaného sa má zaregistrovať „do 3 pracovných dní od dnešného dňa“ alebo že opatrenie sa má doručiť (napr. odporcovi v konaní ex parte alebo bankovej inštitúcii v konaní o zmrazení účtu) „do 5 pracovných dní od jeho vydania“.
Podľa zákona o výklade „dni“ vždy znamenajú „čisté dni“.
Lehota sa vzťahuje na kalendárne týždne alebo mesiace.
V týchto prípadoch lehota uplynie po uplynutí poslednej hodiny posledného dňa týždňa, mesiaca alebo roka lehoty.
Áno, v týchto prípadoch sa ukončenie lehoty presunie na prvý nasledujúci pracovný deň.
Podľa nariadenia 2 pravidla č. 57 občianskeho súdneho poriadku súd môže predĺžiť alebo skrátiť všetky lehoty stanovené v uvedených pravidlách alebo v príslušnom opatrení bez stanovenia akýchkoľvek podmienok alebo za podmienok, ktoré sú potrebné v záujme spravodlivosti.
Odvolanie proti dočasnému alebo konečnému opatreniu vo veci, ktorá nie je žalobou, a proti zamietnutiu predbežného návrhu, možno podať do 14 dní odo dňa, v ktorom sa opatrenie stalo záväzným, alebo odo dňa zamietnutia návrhu.
Vo všetkých ostatných prípadoch (napr. odvolanie proti právoplatnému rozsudku v občianskoprávnom konaní) sa odvolanie musí podať do 6 týždňov odo dňa, v ktorom sa rozsudok stal záväzným.
Lehota sa môže predĺžiť len v zriedkavých a výnimočných prípadoch.
Lehoty na podanie žaloby sú stanovené v zákone 165(I)/2002 o premlčaní.
Po doručení žaloby má odporca lehotu 10 dní na podanie vyhlásenia o dostavení sa.
Ostatné lehoty na dostavenie sa účastníkov konania na súd stanoví samotný súd.
V prípade návrhu prvý dátum dostavenia sa na súd stanovuje registračné oddelenie súdu po podaní návrhu, pokiaľ neexistuje osobitný dôvod na stanovenie osobitného dátumu dostavenia sa. V takom prípade sa osobitný dátum stanoví až po tom, ako to povolí súd prejednávajúci danú vec.
Pokiaľ ide o úpravu iných lehôt, pozrite si odpoveď na otázku 11.
Ak je rozhodným právom v súvislosti s príslušnosťou právo Cypru, platia rovnaké pravidlá a rovnaké termíny bez ohľadu na miesto bydliska účastníka konania, ktorému sa doručuje návrh na začatie konania.
Ak odporca v stanovených lehotách nepodá vyhlásenie o dostavení sa, prípadne následne nepodá zdôvodnenie obhajoby, navrhovateľ môže podať návrh na vydanie rozhodnutia vo svoj prospech.
Podobne aj odporca môže podať návrh na zamietnutie žaloby, ak v prípade všeobecne potvrdeného súdneho predvolania navrhovateľ v stanovenom termíne nepodá zdôvodnenie žalobného nároku.
Súd navyše môže ignorovať námietku voči návrhu podanú po uplynutí príslušnej lehoty, čím odporca, ktorý nedodržal lehotu, môže stratiť právo byť vypočutý v priebehu konania.
Navrhovateľ, ktorý nedodržal lehotu a ktorého žaloba bola zamietnutá, môže podať návrh na obnovu konania.
Odporca, ktorý nedodržal lehotu a proti ktorému bol vydaný rozsudok, môže podať návrh na odklad rozsudku.
Týmto návrhom sa vyhovie prostredníctvom výnimky.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.