

Wyszukaj informacje według regionu
Tak, postępowanie sądowe można wszcząć, korzystając z procesowego systemu informacyjnego e-toimik (e-plik).
System można znaleźć pod adresem https://etoimik.rik.ee/.
Film video wyjaśniający, jak używać systemu e-toimik: https://www.youtube.com/watch?v=Qu9azQs_Ctc&t=3s.
Z systemu można korzystać w sprawach cywilnych, administracyjnych i karnych oraz w sprawach o wykroczenia. W przypadku postępowania cywilnego i sądowoadministracyjnego istnieje możliwość wytoczenia powództwa, a także przedłożenia dokumentów i wniesienia środków odwoławczych za pośrednictwem tego systemu. W przypadku postępowania karnego i postępowania w sprawie o wykroczenie można przedłożyć ograniczoną liczbę dokumentów na potrzeby toczącego się postępowania sądowego.
Wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania nakazowego w sprawie roszczeń o zwrot długu i roszczeń alimentacyjnych można złożyć wyłącznie przez internet.
Tak, usługa ta jest dostępna przez całą dobę.
Aby wnieść powództwo do sądu, należy wypełnić dostępne formularze, podając w nich szczegółowe informacje. Formularze różnią się w zależności od rodzaju postępowania i pozwu, ale ich układ jest podobny – trzeba przedstawić ogólne informacje na temat sprawy, szczegółowe informacje na temat stron, wszelkie dokumenty dołączone do pozwu oraz wszelkie szczegółowe informacje dotyczące uiszczenia opłaty skarbowej.
Forma przedkładania informacji na potrzeby uproszczonego postępowania nakazowego jest bardziej złożona, a cały pozew należy przedstawić w formie metadanych.
Aby system e-toimik prawidłowo rozpoznał logującą się osobę, musi ona zalogować się przy pomocy swojego dowodu tożsamości lub usługi Mobile-ID. Portal jest zabezpieczony. Po zalogowaniu się w portalu (za pomocą dowodu tożsamości lub usługi Mobile-ID) użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp wyłącznie do tych postępowań i danych, które ich dotyczą. Osoby niezwiązane z postępowaniem nie będą miały dostępu do tych danych. Dane są przesyłane za pomocą X-Road – elektronicznej platformy wymiany danych dla państwowych systemów informacyjnych. Jest to środowisko techniczne i organizacyjne zapewniające możliwość bezpiecznej wymiany danych między państwowymi systemami informacyjnymi za pośrednictwem internetu.
Jeżeli w przepisach prawa wymaga się podpisania określonych rodzajów dokumentów, podpis składa się drogą elektroniczną z wykorzystaniem dowodu tożsamości. Pisma procesowe można składać za pośrednictwem systemu e-toimik, korzystając z podpisu elektronicznego. W przypadku wniesienia sprawy do sądu system e-toimik automatycznie zapisze datę wszczęcia postępowania sądowego. Osoba przekazująca pismo wszczynające postępowanie sądowe lub inne pismo procesowe do sądu za pośrednictwem systemu e-toimik otrzyma pocztą elektroniczną automatycznie wygenerowane potwierdzenie zawierające informacje na temat daty i godziny otrzymania pisma przez sąd.
Opłatę skarbową uiszcza się za dokonanie tych czynności, które takiej opłacie podlegają zgodnie z obowiązującymi przepisami. Opłatę skarbową uiszcza się zasadniczo przed wystąpieniem z wnioskiem o dokonanie czynności. Opłaty skarbowe można uiścić, korzystając z łącza odsyłającego do strony banku dostępnego w systemie e-toimik, jak również poza systemem, za pomocą usług bankowości internetowej lub w oddziałach banku.
Powód może wycofać pozew do czasu zakończenia postępowania przedsądowego, składając do sądu pismo stwierdzające cofnięcie pozwu. Za zgodą pozwanego pozew można wycofać do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądowego w sprawie. Sąd należy poinformować o wycofaniu pozwu na piśmie lub wprowadzić odpowiedni wpis do protokołu. Stosowne pismo można również przekazać sądowi za pośrednictwem systemu e-toimik.
Nie ma obowiązku udzielenia odpowiedzi przez internet. Pozwany może odpowiedzieć za pośrednictwem internetu, drogą elektroniczną, faksem lub na papierze.
Nie ma żadnej różnicy pomiędzy postępowaniami wszczętymi za pośrednictwem internetu a postępowaniami wszczętymi w inny sposób. Sposób prowadzenia postępowania zależy od dalszych czynności podejmowanych przez organ prowadzący postępowanie i może różnić się w zależności od rodzaju postępowania, jak również rodzaju roszczenia.
Jeżeli dłużnik wniesie sprzeciw w uproszczonym postępowaniu nakazowym, sąd będzie kontynuował rozpoznawanie sprawy na podstawie powództwa lub umorzy postępowanie. Zależy to od przedstawionego żądania.
Sprawy cywilne mogą zostać rozpoznane w postępowaniu pisemnym, jeżeli strony złożą odpowiedni wniosek, lub sąd może podjąć decyzję o rozpoznaniu sprawy na rozprawie. Sposób postępowania będzie uzależniony od charakteru sprawy i tego, czy pozwany wniósł sprzeciw.
Jeżeli w uproszczonym postępowaniu nakazowym dłużnik nie udzieli odpowiedzi na propozycję zapłaty, tj. nie wniesie sprzeciwu, sąd wyda postanowienie w sprawie nakazu zapłaty odpowiedniej kwoty. Nakaz taki podlega natychmiastowemu wykonaniu, dlatego sąd musi upewnić się, że pozwany otrzymał propozycję zapłaty.
Jeżeli chodzi o inne sprawy cywilne, w przypadku gdy sąd wyznaczył pozwanemu termin na udzielenie odpowiedzi, ale pozwany nie dochował tego terminu, sąd może w określonych przypadkach wydać wyrok zaoczny na wniosek powoda. Jeżeli sąd uzna, że wydanie takiego wyroku jest niemożliwe, może wyznaczyć pozwanemu nowy termin na udzielenie odpowiedzi lub wyznaczyć termin rozprawy. Wniosek o wydanie wyroku zaocznego można złożyć wraz z pozwem. Sąd nie wydaje wyroków zaocznych w przypadkach określonych w przepisach prawa.
Wnioski i dokumenty można składać do sądu drogą elektroniczną za pomocą poczty elektronicznej lub za pośrednictwem specjalnego systemu informacyjnego (systemu e-toimik).
System ten umożliwia składanie wszystkich rodzajów dokumentów w postępowaniu cywilnym i w postępowaniu sądowoadministracyjnym, a także, w ograniczonym zakresie, w postępowaniu karnym i postępowaniu w sprawie o wykroczenie. Pisma procesowe można składać za pośrednictwem systemu e-toimik, korzystając z podpisu elektronicznego.
Wyroki, postanowienia i wezwania sądowe mogą zostać doręczone stronom postępowania drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu e-toimik albo mogą zostać przesłane na główny adres poczty elektronicznej uczestnika postępowania lub na dowolny inny adres e-mail, który został podany do wiadomości sądu. Odbiorca dokumentu musi powiadomić sąd o fakcie odebrania dokumentu, jeżeli został on przesłany pocztą elektroniczną, natomiast w przypadku gdy dokument został przesłany za pomocą systemu e-toimik, data jego otrzymania i otwarcia przez odbiorcę jest automatycznie rejestrowana w systemie.
W postępowaniu cywilnym i w postępowaniu sądowoadministracyjnym sąd może wydać wyrok w formacie elektronicznym, opatrując go podpisem cyfrowym sędziego lub przygotowując go w inny zabezpieczony pod względem technicznym sposób.
W uproszczonym postępowaniu nakazowym wszystkie pisma sądowe, w tym orzeczenia, są generowane automatycznie w systemie informacyjnym.
System e-toimik umożliwia wniesienie odwołania i doręczenie związanego z nim orzeczenia w sprawach cywilnych i administracyjnych.
Za pośrednictwem systemu e-toimik nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego. W systemie e-toimik można wyszukać dodatkowe dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1–4 kodeksu postępowania egzekucyjnego (Täitemenetluse seadustik), a następnie wypełnić wniosek o stwierdzenie wykonalności i w razie konieczności dodać dodatkowe pliki. Wnioskodawca musi podpisać wypełniony wniosek o stwierdzenie wykonalności. Wniosek wysyłany jest następnie wraz z wybranym dodatkowym dokumentem i dodatkowymi plikami na adres e-mail komornika.
Przebieg postępowania prowadzonego drogą elektroniczną można śledzić za pośrednictwem systemu e-toimik. W tym celu użytkownik musi zalogować się, korzystając ze swojego dowodu tożsamości lub usługi Mobile-ID w celu potwierdzenia swojej tożsamości. W postępowaniu cywilnym i sądowoadministracyjnym istnieje możliwość zapoznania się ze wszystkimi dokumentami procesowymi, które nie zostały objęte ograniczeniem dostępu dla określonych osób i które zostały udostępnione uczestnikom postępowania w systemie.
Przebieg uproszczonego postępowania nakazowego można śledzić w całości za pośrednictwem systemu e-toimik.
W postępowaniu karnym i postępowaniu w sprawie o wykroczenie w systemie e-toimik można uzyskać wgląd tylko do niektórych informacji.
System e-toimik
Portal Jurist Aitab – składanie pozwów w sądach
https://v1.juristaitab.ee/et/oigusnoustamine
Estoński system sądowy
https://www.kohus.ee/en/estonian-courts/estonian-court-system
Riigi Teataja (estoński dziennik urzędowy)
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.