

Wyszukaj informacje według regionu
Zasadniczo jest to prawnie dozwolone. W praktyce jednak nie jest to jeszcze możliwe we wszystkich przypadkach, we wszystkich krajach związkowych i we wszystkich rodzajach postępowań. Możliwość przeprowadzenia postępowania drogą elektroniczną zależy od tego, czy i w jakim zakresie dany kraj związkowy zdecydował się wprowadzić przepisy przewidujące takie rozwiązanie. Więcej informacji można uzyskać od służb sądowych krajów związkowych.
Możliwość przeprowadzenia postępowania drogą elektroniczną zależy od tego, czy i w jakim zakresie dany kraj związkowy zdecydował się wprowadzić przepisy przewidujące takie rozwiązanie. Więcej informacji można uzyskać od służb sądowych krajów związkowych. Niektóre postępowania można przeprowadzić w całości drogą elektroniczną (na przykład postępowanie rejestrowe, postępowanie w sprawie nakazu zapłaty i w niektórych przypadkach, postępowanie w sprawach o wykroczenia).
W przypadku gdy kraje związkowe wprowadziły przepisy przewidujące możliwość przeprowadzenia postępowania drogą elektroniczną (zob. pytanie 1), dokumenty elektroniczne można składać w dowolnym momencie.
Wymogi techniczne określono w przepisach krajów związkowych (zob. pytanie 1).
Wymogi techniczne określono w przepisach krajów związkowych (zob. pytanie 1). Zasadniczo istnieje wymóg przesyłania dokumentów w formacie OSCI (ang. online services computer interface), który jest elementem stosowanego rozwiązania programowego, znanego jako EGVP (elektroniczna skrzynka pocztowa sądów i organów administracji).
Nie ma konieczności podpisywania samej wiadomości. Poszczególne pisma procesowe wymagają opatrzenia podpisem określonym w odpowiednich przepisach procesowych. Na ogół takim podpisem jest kwalifikowany podpis elektroniczny.
W zależności od rodzaju sprawy mogą być pobierane opłaty sądowe. Można je uiścić w różny sposób: na podstawie faktury, polecenia zapłaty i za pomocą płatności elektronicznej.
Jest to możliwe. Zastosowanie mają zasady ogólne.
Korzystanie z internetu nie jest obowiązkowe. Zastosowanie mają zasady ogólne.
Zastosowanie mają zasady ogólne.
Zastosowanie mają zasady ogólne.
Zasadniczo jest to prawnie dozwolone. W praktyce jednak nie jest to jeszcze możliwe we wszystkich przypadkach, we wszystkich krajach związkowych i we wszystkich rodzajach postępowań. Możliwość przeprowadzenia postępowania drogą elektroniczną zależy od tego, czy i w jakim zakresie dany kraj związkowy zdecydował się wprowadzić przepisy przewidujące takie rozwiązanie. Więcej informacji można uzyskać od służb sądowych krajów związkowych.
§ 174 ust. 3 zdanie pierwsze kodeksu postępowania cywilnego (Zivilprozessordnung) stanowi, że orzeczenia można doręczać w wersji elektronicznej adwokatom, notariuszom, komornikom i doradcom podatkowym. Elektroniczne doręczanie orzeczeń stronom jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy wyraziły one wyraźną zgodę na otrzymywanie dokumentów elektronicznych.
W praktyce ma to miejsce głównie w postępowaniach rejestrowych.
Tak, wydanie orzeczenia sądowego w formie elektronicznej jest co do zasady możliwe. W praktyce ma to miejsce głównie w postępowaniach rejestrowych.
Istnieje możliwość wniesienia środka zaskarżenia tą drogą, jeżeli w przepisach kraju związkowego w określonym sądzie przewidziano możliwość przeprowadzenia postępowania elektronicznego. § 174 ust. 3 zdanie pierwsze kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że orzeczenia można doręczać w wersji elektronicznej adwokatom, notariuszom, komornikom i doradcom podatkowym. Elektroniczne doręczanie orzeczeń stronom jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy wyraziły one wyraźną zgodę na otrzymywanie dokumentów elektronicznych.
Nie ma takiej możliwości.
Na ogół nie ma takiej możliwości. Niektóre kraje związkowe przewidują jednak taką możliwość, przynajmniej w sprawach toczących się przed sądami administracyjnymi i finansowymi (Verwaltungsgerichte, Finanzgerichte). Niektóre kraje związkowe przewidują taką możliwość również w sprawach dotyczących rejestru gruntów i innych rejestrów. Daty rozpraw w postępowaniu cywilnym można w niektórych przypadkach sprawdzić drogą elektroniczną.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.