

Wyszukaj informacje według regionu
Tak. Niektóre rodzaje postępowań, np. postępowanie w sprawie drobnych roszczeń, można wszcząć przez internet.
Powodowie dochodzący drobnych roszczeń (tj. określonych roszczeń o maksymalnej wartości 2000 EUR) mogą zdecydować się na wniesienie pozwu drogą elektroniczną. Postępowanie w sprawie drobnych roszczeń stanowi alternatywną metodę wszczynania i prowadzenia postępowania cywilnego w sprawach dotyczących drobnych roszczeń. Tego rodzaju postępowania prowadzą kancelarie sądów rejonowych (District Court Office), a ich celem jest rozpatrywanie roszczeń konsumentów przy niewielkich kosztach i bez udziału przedstawiciela zawodów prawniczych (solicitor).
Postępowanie można wszcząć w dowolnym momencie.
Nie. Jedyny wymóg dotyczy części opisowej pozwu, która nie powinna być dłuższa niż 1500 słów.
Bezpieczeństwo informacji zapewnia się dzięki wykorzystaniu m.in. zapór sieciowych, protokołu SSL (ang. Secure Socket Layer), systemu wykrywania włamań na witrynie obsługującej oraz zabezpieczeń konta użytkownika.
Nie.
Opłaty sądowe w postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń uiszcza się za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Wysokość należnej opłaty (25 EUR w 2012 r.) jest taka sama zarówno w przypadku elektronicznego, jak i tradycyjnego postępowania w sprawie drobnych roszczeń.
Tak. Jeżeli sprawa nie trafiła jeszcze na wokandę, można cofnąć pozew, wysyłając wiadomość elektroniczną na adres poczty elektronicznej sekretarza ds. drobnych roszczeń (Small Claims Registrar) z wnioskiem o cofnięcie pozwu.
Tak, pozwany może udzielić odpowiedzi na pozew przez internet.
Sekretarz ds. drobnych roszczeń musi dołożyć wszelkich starań, aby rozstrzygnąć spór, zanim sprawa trafi na wokandę.
W takim przypadku roszczenie uznaje się za bezsporne i powód może wystąpić o wydanie wyroku zaocznego.
Nie. Nie ma możliwości wnoszenia pism procesowych do sądu drogą elektroniczną.
Nie.
Nie.
Nie.
Nie.
Strony postępowania mogą monitorować przebieg postępowania online.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.