- 1 Milyen körülmények között viheti gyermekét jogszerűen külföldre egy szülő a másik szülő hozzájárulása nélkül?
- 2 Milyen körülmények között szükséges a másik szülő hozzájárulása a gyermek külföldre viteléhez?
- 3 Amennyiben a másik szülő nem járul hozzá, hogy a gyermeket egy másik államba vigyék, bár erre szükség van, hogyan vihető a gyermek jogszerűen egy másik államba?
- 4 Ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e az ideiglenes külföldre vitelre (pl. nyaralás, orvosi ellátás) és a tartós letelepedés céljából történő külföldre vitelre? Adott esetben kérjük, mellékeljék a szükséges hozzájárulási formanyomtatványokat.
1 Milyen körülmények között viheti gyermekét jogszerűen külföldre egy szülő a másik szülő hozzájárulása nélkül?
A román állampolgárok külföldön való szabad mozgásáról szóló 248/2005. sz. törvény 30. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerint a saját úti okmánnyal vagy adott esetben személyazonosító igazolvánnyal, egyszerűsített személyazonosító igazolvánnyal vagy elektronikus személyazonosító igazolvánnyal rendelkező, az egyik szülőjével külföldre utazó kiskorú anélkül hagyhatja el Románia területét, hogy szükség lenne a másik szülő hozzájáruló nyilatkozatára, feltéve, hogy a kísérő szülő igazolja, hogy a gyermeket jogerős bírósági ítélet bízta rá, illetve a 2013. február 15-én vagy azt követően kezdődő ügyekben azt, hogy jogerős bírósági ítélet alapján egyedül gyakorolja a szülői felügyeletet.
Akkor sincs szükség hozzájáruló nyilatkozatra, ha a másik szülőt megfosztották a szülői jogaitól, vagy adott esetben a jogszabályok szerint eltűntnek nyilvánították, feltéve, hogy a kísérő szülő erre vonatkozóan bizonyítékot szolgáltat.
Ezenkívül a 248/2005. sz. törvény 30. cikke (6) bekezdésének 1. franciabekezdése szerint a gyermek Romániából való távozásához szintén nem kell hozzájáruló nyilatkozatot beszerezni a másik vagy mindkét szülőtől, illetve adott esetben attól a szülőtől, akire a kiskorút bízták, vagy aki önállóan gyakorolja a szülői felügyeletet, továbbá a túlélő házastárstól vagy annak jogi képviselőjétől, ha a célországban lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román kiskorú a 248/2005. sz. törvény értelmében kísérővel utazik oda.
A határőrség mindkét szülő, a másik szülő, a túlélő szülő vagy a jogi képviselő hozzájárulásának hiányában is engedélyezi a kísérővel utazó kiskorúak Romániából való távozását, ha a kísérő szülő azzal támasztja alá a külföldi utazás szükségességét, hogy a kiskorú gyermeknek olyan Romániában elérhetetlen orvosi kezelésben kell részesülnie, amelynek hiányában élete vagy egészsége súlyos veszélynek lenne kitéve, feltéve, hogy a szülő erre vonatkozóan a román egészségügyi hatóságok által kiállított vagy hitelesített bizonyítékot mutat be, amely feltünteti az orvosi kezelés időtartamát és országát (országait). Hasonlóképpen, a határőrség kizárólag az egyik szülő hozzájárulása esetén is engedélyezi a kísérővel utazó kiskorúak Romániából való kilépését, ha a kísérő szülő a tanulmányok vagy a versenyek időtartamát és országát (országait) feltüntető megfelelő dokumentumok bemutatásával igazolja, hogy a kiskorú gyermek tanulmányok folytatása vagy hivatalos versenyeken való részvétel céljából utazik külföldre.
2 Milyen körülmények között szükséges a másik szülő hozzájárulása a gyermek külföldre viteléhez?
A másik szülő hozzájárulására van szükség a gyermek más tagállamba viteléhez, ha a szülői felelősséget mindkét szülő közösen gyakorolja.
A szülők tehát közösen és egyenlő mértékben gyakorolják a szülői felelősséget, függetlenül attól, hogy a kiskorú házasságon kívül született-e (a polgári törvénykönyv 503. cikkének (1) bekezdése).
A házasság felbontása esetén a két szülő közösen gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, kivéve, ha a bíróság ettől eltérően határoz. Alapos okból és a gyermek mindenek felett álló érdekére figyelemmel a bíróság úgy határozhat, hogy a szülői felelősséget csak az egyik szülő gyakorolhatja (a polgári törvénykönyv 397. cikke és 398. cikkének (1) bekezdése).
A 248/2005. sz. törvény 30. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerint a román kiskorú külföldre viteléhez a kísérő szülő köteles benyújtani a határőrséghez a másik szülő nyilatkozatát, amelyben az hozzájárul ahhoz, hogy a kiskorú a nyilatkozat keltétől számított legfeljebb 3 éves időtartamra külföldre utazzon.
A nyilatkozatot Romániában közjegyzővel, külföldön pedig a román diplomáciai vagy konzuli képviseletekkel kell hitelesíttetni. Ha a nyilatkozatot külföldi hatóságokhoz nyújtják be, meg kell felelnie a felülhitelesítés jogszabályban előírt feltételeinek, vagy diplomáciai felülhitelesítéssel (apostille) kell rendelkeznie a külföldön felhasználásra kerülő közokiratok hitelesítésének mellőzéséről szóló, 1961. október 5-én Hágában elfogadott egyezménynek megfelelően, kivéve az olyan országból származó okiratokat, amellyel Románia a polgári vagy családjogi ügyekben történő jogi segítségnyújtással kapcsolatos, a felülhitelesítés tekintetében mentességet biztosító szerződést, egyezményt vagy megállapodást kötött. A nyilatkozatot két példányban kell kiállítani a felek számára, amelyek közül az egyiket a kísérőnek kell magánál tartania, a másikat pedig a kiskorú útleveléhez kell csatolni.
3 Amennyiben a másik szülő nem járul hozzá, hogy a gyermeket egy másik államba vigyék, bár erre szükség van, hogyan vihető a gyermek jogszerűen egy másik államba?
Ha a szülők nem értenek egyet a szülői jogok gyakorlása, illetve a szülői kötelezettségek teljesítése tekintetében, a családjogi bíróság a szülők meghallgatását követően a gyermek mindenek felett álló érdekének megfelelően dönt, figyelembe véve a pszichoszociális vizsgálatról szóló jelentés megállapításait (a polgári törvénykönyv 486. cikke). A bíróság ítélete tehát pótolhatja a másik szülőnek a gyermek külföldre utazásához való hozzájárulását.
4 Ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e az ideiglenes külföldre vitelre (pl. nyaralás, orvosi ellátás) és a tartós letelepedés céljából történő külföldre vitelre? Adott esetben kérjük, mellékeljék a szükséges hozzájárulási formanyomtatványokat.
Akkor van szükség a másik szülő hozzájárulására, ha a gyermekkel történő külföldre utazás célja a gyermek tartózkodási helyének a megváltoztatása, kivéve, ha a költözni kívánó szülő egyedül gyakorolja a szülői felügyeletet.
A polgári törvénykönyv ennek megfelelően úgy rendelkezik, hogy amennyiben az érinti a szülői felügyelet vagy jogok gyakorlását, a gyermek és a vele együtt élő szülő tartózkodási helyének a megváltoztatására kizárólag a másik szülő előzetes hozzájárulásával kerülhet sor. Ha a szülők nem értenek egyet, a családjogi bíróság hoz döntést (a polgári törvénykönyv 497. cikke).
A 248/2005. sz. törvény nem tesz különbséget az ideiglenes és a tartós külföldre költözés között.
A 248/2005. sz. törvény végrehajtási szabályait jóváhagyó 94/2006. sz. kormányhatározat 34. cikke szerint a kiskorúak országból való távozásához szükséges nyilatkozatok mintáit a határőrség főfelügyeletének vezetője állapítja meg.
A 248/2005. sz. törvény szövege itt érhető el.
Kapcsolódó fájlok
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.