Soudní poplatky související s řízením o evropském platebním rozkazu

Polsko

Obsah zajišťuje
Polsko

Úvod

Poplatky v občanskoprávním řízení se řídí zákonem o soudních nákladech (občanskoprávní věci) ze dne 28. července 2005 (konsolidované znění: Sbírka zákonů 2014, položka 1025). Poplatek se zpravidla platí za každou podanou žalobu, včetně žalob podaných v rámci řízení upravených nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006 ze dne 12. prosince 2006, kterým se zavádí řízení o evropském platebním rozkazu. Zákon o soudních nákladech (občanskoprávní věci) (Hlava IV – Osvobození od soudních nákladů) umožňuje podat žádost o osvobození od těchto nákladů.

Které poplatky je třeba uhradit?

Poplatky splatné v případě evropského platebního rozkazu představují fixní poplatek v závislosti na výši sporné částky a poplatek v procentuální výši, který se hradí v případě, že výše sporné částky přesahuje 20 000 PLN.

Jakou částku zaplatit?

Poplatky za návrhy na vydání evropského platebního rozkazu se stanoví na základě výše sporné částky:

  1. až do výše 500 PLN: poplatek ve výši 30 PLN;
  2. od 500 PLN do 1 500 PLN: poplatek ve výši 100 PLN;
  3. od 1 500 PLN do 4 000 PLN: poplatek ve výši 200 PLN;
  4. od 4000 PLN do 7500 PLN: poplatek ve výši 400 PLN;
  5. od 7500 PLN do 10000 PLN: poplatek ve výši 500 PLN;
  6. od 10000 PLN do 15000 PLN: poplatek ve výši 750 PLN;
  7. od 15 000 PLN do 20 000 PLN: poplatek ve výši 1 000 PLN.

Pokud jde o věci týkající se majetkových práv, v případě, že sporná částka nebo hodnota, která je předmětem odvolání, přesahuje 20 000 PLN, je třeba zaplatit poplatek v procentuální výši 5 % z této částky nebo hodnoty, nejvýše však 200 000 PLN.

V případě žádosti o zrušení evropského platebního rozkazu se vybírá polovina poplatku.

Jaké jsou důsledky opožděné úhrady poplatků?

Podle článku 12622 § Občanského soudního řádu ze dne 17. listopadu 1964 (Sbírka zákonů č. 43, položka 269, v platném znění) soud neučiní žádný úkon v reakci na procesní dokument, za který nebyl zaplacen příslušný poplatek. Jinými slovy, buď musí být poplatek zaplacen při podání procesního dokumentu (žaloby) příslušnému soudu, nebo musí být podána žádost o osvobození od soudních poplatků.

Procesní důsledky nezaplacení poplatků za procesní písemnost jsou uvedeny v článku 130 a 1302 Občanského soudního řádu a v jiných dokumentech.

Podle článku 130 Občanského soudního řádu platí, že pokud procesní dokument (včetně žaloby) nelze v důsledku nezaplacení poplatku zpracovat, předseda senátu vyzve účastníka řízení, aby tuto platbu provedl do jednoho týdne a v opačném případě bude procesní dokument vrácen. Pokud procesní dokument podala osoba žijící v zahraničí, která nemá v Polsku ustanoveného zástupce, stanoví předseda soudu lhůtu pro zaplacení poplatku, která nesmí být kratší než jeden měsíc. Není-li poplatek zaplacen ve stanovené lhůtě, je procesní dokument vrácen účastníkovi řízení. Je-li poplatek zaplacen ve stanovené lhůtě, procesní dokument má právní účinky ode dne jeho podání.

Podle článku 1302 Občanského soudního řádu se procesní dokument podaný advokátem nebo patentovým zástupcem bez zaplacení poplatku vrací bez výzvy k zaplacení, pokud je poplatek stanoven jako fixní nebo v procentuální výši ze sporné částky určené dotčenou stranou. Pokud je však poplatek za procesní dokument zaplacen do jednoho týdne od doručení rozhodnutí o vrácení dokumentu, má dokument právní účinky ode dne, kdy byl podán.

Jak soudní poplatky uhradit?

Podmínky placení soudních poplatků v občanskoprávních věcech upravuje vyhláška ministra spravedlnosti ze dne 21. března 2016, kterou se stanoví úprava placení soudních poplatků v občanskoprávních věcech (Sbírka zákonů č. 27, položka 199), které představuje právní předpis provádějící výše uvedený zákon o soudních nákladech (občanskoprávní věci).

Soudní poplatky v občanskoprávních věcech lze hradit bezhotovostním převodem na běžný účet příslušného soudu (údaje o tomto účtu poskytne přímo soud nebo je lze nalézt na jeho internetových stránkách či na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti), přímo v pokladně soudu nebo soudními kolky, které jsou k zakoupení v pokladně soudu.

Co dělat po uhrazení poplatku?

Po zaplacení poplatků a vyřešení případných nesrovnalostí vydá soud evropský platební rozkaz.

Poslední aktualizace: 28/08/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.