Pronađi podatke po području
Uvod
Pristojbe u građanskim postupcima uređene su Zakonom o sudskim troškovima (građanski predmeti) od 28. srpnja 2005. (pročišćeni tekst: Službeni list, 2014., točka 1025.). U pravilu se pristojba plaća za svaki podneseni tužbeni zahtjev, uključujući one podnesene u okviru postupka uređenih Uredbom (EZ) br. 1896/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. o uvođenju postupka za europski platni nalog. Zakonom o sudskim troškovima (građanski predmeti) (glava IV. – Izuzeće od sudskih troškova) omogućuje se podnošenje zahtjeva za oslobođenje od takvih troškova.
Koje se pristojbe primjenjuju?
Pristojbe koje se primjenjuju u slučaju europskog platnog naloga fiksna su naknada koja ovisi o vrijednosti predmeta spora i razmjerna pristojba koja se plaća ako je vrijednost predmeta spora veća od 20 000 PLN.
Koliko trebam platiti?
Pristojbe za zahtjeve za europski platni nalog određuju se na temelju vrijednosti predmeta spora:
- do 500 PLN: pristojba u iznosu od 30 PLN;
- između 500 PLN i 1 500 PLN: pristojba u iznosu od 100 PLN;
- između 1 500 PLN i 4 000 PLN: pristojba u iznosu od 200 PLN;
- između 4 000 PLN i 7 500 PLN: pristojba u iznosu od 400 PLN;
- između 7 500 PLN i 10 000 PLN: pristojba u iznosu od 500 PLN;
- između 10 000 PLN i 15 000 PLN: pristojba u iznosu od 750 PLN;
- između 15 000 PLN i 20 000 PLN: pristojba u iznosu od 1000 PLN.
U predmetima koji se odnose na imovinska prava, ako je vrijednost predmeta spora ili vrijednost o kojoj je riječ u žalbenom postupku veća od 20 000 PLN, plaća se proporcionalna pristojba u iznosu od 5 % te vrijednosti do najviše 200 000 PLN.
U slučaju zahtjeva za opoziv europskog platnog naloga naplaćuje se polovina pristojbe.
Što će se dogoditi ako sudske pristojbe ne platim na vrijeme?
U skladu s člankom 1262 § Zakona o parničnom postupku od 17. studenoga 1964. (Službeni list br. 43, točka 269., kako je izmijenjen), sud neće poduzimati nikakve radnje kao odgovor na postupovni akt za koji nije plaćena primjenjiva pristojba. Drugim riječima, pristojba se mora platiti kada se postupovni akt (tužbeni zahtjev) podnese nadležnom sudu ili se mora podnijeti zahtjev za oslobođenje od plaćanja sudskih troškova.
Postupovne posljedice neplaćanja pristojbi za postupovni akt navedene su u članku 130. i 1302 Zakona o parničnom postupku i drugdje.
U skladu s člankom 130. Zakona o parničnom postupku, ako se postupovni akt (uključujući tužbeni zahtjev) ne može obraditi zbog neplaćanja pristojbe, predsjedavajući sudac poziva stranku da izvrši plaćanje u roku od tjedan dana, u protivnom se postupovni akt vraća. Ako je postupovni akt podnijela osoba koja živi u inozemstvu i nema imenovanog zastupnika u Poljskoj, predsjedavajući sudac odredit će rok za plaćanje naknade, koji ne smije biti kraći od mjesec dana. Ako se pristojba ne plati u utvrđenom roku, postupovni akt vraća se stranci. Ako se pristojba plati u utvrđenom roku, postupovni akt počinje proizvoditi pravne učinke od datuma na koji je podnesen.
U skladu s člankom 1302 Zakona o parničnom postupku postupovni akt koji je podnio odvjetnik ili patentni zastupnik bez plaćanja pristojbe vraća se bez poziva na plaćanje ako je pristojba fiksna ili razmjerna spornom iznosu kako je utvrdila stranka. Međutim, ako se pristojba za postupovni akt plati u roku od tjedan dana od dostave odluke o vraćanju dokumenta, postupovni akt počinje proizvoditi pravne učinke od datuma na koji je podnesen.
Kako se plaćaju sudske pristojbe?
Načini plaćanja sudskih pristojbi u građanskim predmetima uređeni su Pravilnikom ministra pravosuđa od 21. ožujka 2016. o utvrđivanju načina plaćanja sudskih pristojbi u građanskim predmetima (Službeni list br. 27, točka 199.), aktom kojim se provodi navedeni Zakon o sudskim troškovima (građanski predmeti).
Sudske pristojbe u građanskim predmetima mogu se uplatiti u negotovinskom obliku na tekući račun nadležnog suda (podaci o računu mogu se dobiti izravno na sudu ili internetskim stranicama suda ili na internetskim stranicama Ministarstva pravosuđa), izravno na blagajni suda ili u obliku sudskih biljega koji se mogu kupiti na blagajni suda.
Koji su sljedeći koraci?
Nakon plaćanja pristojbi i otklanjanja eventualnih nedostataka sud će izdati europski platni nalog.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.