Súdny poplatok súvisiaci s európskym platobným rozkazom

Poľsko

Autor obsahu
Poľsko

Úvod

Poplatky v občianskom súdnom konaní sa upravujú v zákone o súdnych trovách (občianske veci) z 28. júla 2005 (konsolidované znenie: zbierka zákonov z roku 2014, bod 1 025). Poplatok je spravidla splatný pri každom podaní žalobného návrhu vrátane žalôb podaných ako súčasť konaní, ktoré sa riadia podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006 z 12. decembra 2006, ktorým sa zavádza európske konanie o platobnom rozkaze. Podľa zákona o súdnych trovách (občianske veci) (Hlava IV – Oslobodenie od súdnych trov) je možné podať žiadosť o oslobodenie od takýchto trov.

Aké poplatky musím zaplatiť?

Poplatky, ktoré sa uplatňujú v prípade európskeho platobného rozkazu, sú fixným poplatkom, ktorý závisí od výšky spornej sumy, a úmerným poplatkom, ktorý sa má zaplatiť, ak je sporná suma vyššia ako 20 000 PLN.

Koľko musím zaplatiť?

Poplatky súvisiace s uplatnením európskeho platobného rozkazu sa určujú na základe výšky spornej sumy:

  1. do 500 PLN: poplatok vo výške 30 PLN;
  2. od 500 PLN do 1 500 PLN: poplatok vo výške 100 PLN;
  3. od 1 500 PLN do 4 000 PLN: poplatok vo výške 200 PLN;
  4. od 4 000 PLN do 7 500 PLN: poplatok vo výške 400 PLN;
  5. od 7 500 PLN do 10 000 PLN: poplatok vo výške 500 PLN;
  6. od 10 000 PLN do 15 000 PLN: poplatok vo výške 750 PLN;
  7. od 15 000 PLN do 20 000 PLN: poplatok vo výške 1 000 PLN.

Vo veciach týkajúcich sa vlastníckych práv je v prípade, že sporná suma alebo hodnota, o ktorú ide v odvolaní, prekročí 20 000 PLN, úmerný poplatok splatný vo výške 5 % danej sumy alebo hodnoty, a to najviac 200 000 PLN.

V prípade návrhu na zrušenie európskeho platobného rozkazu sa vyberá polovičný poplatok.

Čo sa stane, ak nezaplatím súdne poplatky načas?

Podľa článku 1262 § Občianskeho súdneho poriadku zo 17. novembra 1964 (zbierka zákonov č. 43, bod 269, v znení zmien) súd neprijme žiadne opatrenie v reakcii na procesnú písomnosť, za ktorú nebol uhradený príslušný poplatok. Inými slovami, poplatok sa buď musí uhradiť, keď sa podáva procesná písomnosť (žalobný návrh) na súde s príslušnou právomocou, alebo sa musí podať žiadosť o oslobodenie od súdnych trov.

Procesné dôsledky vyplývajúce z neuhradenia poplatkov za procesnú písomnosť sa okrem iného uvádzajú v článku 130 a článku 1302 Občianskeho súdneho poriadku.

Ak procesnú písomnosť (vrátane žalobného návrhu) nemožno spracovať v dôsledku neuhradenia poplatku, podľa článku 130 Občianskeho súdneho poriadku predsedajúci sudca vyzve príslušnú stranu, aby uhradila tento poplatok do jedného týždňa. Ak tento poplatok neuhradí, procesná písomnosť sa jej vráti. Ak bola procesná písomnosť podaná osobou žijúcou v zahraničí, ktorá nemá určeného zástupcu v Poľsku, predsedajúci sudca určí lehotu na uhradenie poplatku, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Ak poplatok nebude uhradený v stanovenej lehote, procesná písomnosť sa strane vráti. Ak poplatok bude uhradený v stanovenej lehote, procesná písomnosť bude mať právne účinky od dátumu, keď bola podaná.

Podľa článku 1302 Občianskeho súdneho poriadku sa procesná písomnosť podaná právnym zástupcom alebo patentovým zástupcom, za ktorú nebol uhradený poplatok, vráti bez výzvy na uhradenie, ak je poplatok viazaný na hodnotu sporu, ako uviedla príslušná strana, alebo je jeho výška úmerná tejto hodnote. Ak sa však poplatok za procesnú písomnosť uhradí do jedného týždňa od doručenia rozhodnutia o vrátení písomnosti, písomnosť bude mať právne účinky od dátumu, keď bola podaná.

Ako mám uhradiť súdne poplatky?

Postup úhrady súdnych poplatkov v občianskych veciach sa riadi nariadením ministra spravodlivosti z 21. marca 2016, ktorým sa stanovuje postup úhrady súdnych poplatkov v občianskych veciach (zbierka zákonov č. 27, bod 199), ktoré je vykonávajúcim právnym predpisom uvedeného zákona o súdnych trovách (občianske veci).

Súdne poplatky v občianskych veciach možno uhradiť bezhotovostne na bežný účet príslušného súdu (číslo účtu možno získať priamo od súdu alebo z jeho webového sídla alebo z webového sídla ministerstva spravodlivosti), priamo v pokladni súdu alebo formou kolkov, ktoré si možno zakúpiť v pokladni súdu.

Čo mám urobiť po zaplatení?

Po úhrade poplatkov a vyriešení prípadných nezrovnalostí súd vydá európsky platobný rozkaz.

Posledná aktualizácia: 28/08/2024

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.