Poišči informacije po področjih
Uvod
Takse v civilnih postopkih ureja zakon o sodnih stroških v civilnih zadevah z dne 28. julija 2005 (prečiščeno besedilo: uradni list 2014, točka 1025). Taksa se praviloma plača za vsak vloženi tožbeni zahtevek, vključno z zahtevki, vloženimi kot del postopkov, ki jih ureja Uredba (ES) št. 1896/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o uvedbi postopka za evropski plačilni nalog. Zakon o sodnih stroških v civilnih zadevah (naslov IV – Oprostitev sodnih stroškov) omogoča, da se vloži vloga za oprostitev teh stroškov.
Katere sodne takse je treba plačati?
V postopku za evropski plačilni nalog se uporabljata fiksna taksa, ki je odvisna od višine spornega zneska, in taksa, določena glede na vrednost spornega predmeta, ki se plača, če ta vrednost presega 20 000 PLN.
Koliko moram plačati?
Takse, ki se plačajo za vloge za evropski plačilni nalog, so določene glede na vrednost spornega predmeta:
- do 500 PLN: taksa v višini 30 PLN;
- od 500 PLN do 1 500 PLN: taksa v višini 100 PLN;
- od 1 500 PLN do 4 000 PLN: taksa v višini 200 PLN;
- od 4 000 PLN do 7 500 PLN: taksa v višini 400 PLN;
- od 7 500 PLN do 10 000 PLN: taksa v višini 500 PLN;
- od 10 000 PLN do 15 000 PLN: taksa v višini 750 PLN;
- od 15 000 PLN do 20 000 PLN: taksa v višini 1 000 PLN.
Če vrednost spornega predmeta ali zadevni znesek pritožbe v zadevah, ki se nanašajo na lastninske pravice, presega 20 000 PLN, se plača taksa, določena glede na vrednost spornega predmeta, v višini 5 % tega zneska ali vrednosti, ki pa ne sme presegati 200 000 PLN.
Če se vloga za evropski plačilni nalog razveljavi, se pobere pol takse.
Kaj, če sodnih taks ne plačam pravočasno?
V skladu s členom§1262 kodeksa o civilnem postopku z dne 17. novembra 1964 (uradni list št. 43, točka 269, kot je bil spremenjen) sodišče ne bo ukrepalo po prejemu procesnega akta, za katerega ni bila plačana taksa, ki se uporablja. Z drugimi besedami, kadar se na ustrezno pristojnem sodišču vloži procesni akt (tožbeni zahtevek), je treba plačati takso ali vložiti vlogo za oprostitev sodnih stroškov.
Postopkovne posledice neplačila takse za procesni akt so navedene v členu 130 in členu 1302 zakonika o civilnem postopku in drugje.
V skladu s členom 130 zakonika o civilnem postopku v primeru, da procesnega akta (vključno s tožbenim zahtevkom) ni mogoče obdelati zaradi neplačila takse, predsedujoči sodnik stranko pozove, naj izvede zadevno plačilo v enem tednu, sicer se procesni akt vrne. Če procesni akt vloži oseba, ki živi v tujini in nima pooblaščenega zastopnika na Poljskem, predsedujoči sodnik določi rok za plačilo takse, ki ne sme biti krajši od enega meseca. Če se taksa v tem roku ne plača, se procesni akt vrne stranki. Če se taksa v tem roku plača, ima procesni akt pravne učinke od datuma, ko je bil vložen.
V skladu s členom 1302 zakonika o civilnem postopku se procesni akt, ki ga vloži odvetnik ali patentni zastopnik brez plačila takse, vrne brez poziva k plačilu, če je taksa fiksna ali, določena glede na vrednost spornega predmeta, ki ga je navedla stranka. Če se taksa za procesni akt plača v enem tednu od vročitve odločitve o vračilu akta, pa ima akt pravne učinke od datuma, ko je bil vložen.
Kako plačam sodne takse?
Ureditev plačila sodnih taks v civilnih zadevah ureja odlok ministra za pravosodje z dne 21. marca 2016 o ureditvi plačila sodnih taks v civilnih zadevah (uradni list št. 27, točka 199), ki je zakonodajni akt, s katerim se izvaja navedeni zakon o sodnih stroških v civilnih zadevah.
Sodne takse v civilnih zadevah se lahko plačajo v negotovinski obliki na tekoči račun pristojnega sodišča (informacije o računu se lahko pridobijo neposredno na sodišču, na spletišču sodišča ali na spletišču ministrstva za pravosodje), neposredno v plačilnem uradu sodišča ali v obliki sodnih kolkov, ki so na voljo v plačilnem uradu sodišča.
Kaj je treba storiti po plačilu?
Po plačilu taks in odpravi morebitnih nepravilnosti bo sodišče izdalo evropski plačilni nalog.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.