Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
Milyen illetéket kell fizetnem?
Mi történik, ha nem fizetem be az illetéket határidőben?
Hogyan fizethetem meg az illetéket?
Mit kell tennem, ha befizettem az illetéket?
Bevezetés
A bírósági eljárási illetékeket és a polgári bírósági eljárásban felmerülő költségeket a polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv, illetve a bíróságok által a polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv alapján beszedett eljárási illetékek jegyzéke tartalmazza.
A polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv:
„Nyolcadik fejezet. Illetékek és költségek, I. szakasz - A pertárgy értéke
A pertárgy értéke
68. cikk Az ügy tárgyának pénzben kifejezett értéke a pertárgy értéke.
A pertárgy értéke
69. cikk (1) A pertárgy értéke:
1. a pénzbeli követelések esetén: a követelt összeg;
A pertárgy értékének meghatározása:
70. cikk. (1) A felperes állapítja meg a pertárgy értékét. A pertárgy értékét mind az alperes, mind a bíróság hivatalból is vitathatja, legkésőbb az ügy vizsgálatára vonatkozó első tárgyaláson. Ha a megjelölt összeg és a tényleges összeg között eltérés mutatkozik, a bíróság állapítja meg a pertárgy értékét.
(2) A pertárgyérték megemeléséről szóló bírósági végzéssel szemben önálló fellebbezésnek van helye.
(3) Ha a pertárgyérték megállapítása a kereset benyújtásakor nehézségbe ütközik, a pertárgy becsült értékét a bíróság állapítja meg, és ebből eredően később vagy illetékkiegészítés fizetendő, vagy a többletilletéket kell visszatéríteni attól függően, hogy a bíróság mekkora összeget állapított meg az ügy elbírálásakor.
II. szakasz. Eljárási Illetékek és költségek
Az illetékek és költségek viselése
71. cikk. (1) A pertárgy értékén alapuló eljárási illetéket és az eljárás során felmerülő költségeket az eljárás folyamán kell megfizetni. Ha a követelés összegét nem lehet megállapítani, az illeték összegét a bíróság határozza meg.
Eljárási illetékek
73. cikk (3) Az eljárási illetéket a jogvédelem vagy a kötvetítés iránti kérelem benyújtásakor, valamint az illetékköteles irat kiadásakor a miniszterek tanácsa által elfogadott jegyzéknek megfelelõen kell megfizetni.
A keresethez csatolt mellékletek
128. cikk A keresethez a következő dokumentumokat kell csatolni:
1. meghatalmazás, ha a keresetet meghatalmazott nyújta be;
2. a fizetendő illetékek és költségek megfizetését igazoló dokumentumok;
3. a kereset és mellékleteinek másolatai az alperesek számának megfelelő példányban.
A kereset vizsgálata
129. cikk (1) A bíróság ellenőrzi a kereset szabályszerűségét.
(2) Ha a kereset nem felel meg a 127. cikk (1) bekezdésében és a 128. cikkben foglalt követelményeknek, a bíróság felhívja a felperest, hogy egy héten belül orvosolja a szabálytalanságokat, valamint tájékoztatja annak lehetőségéről, hogy szükség esetén, és ha a felperes jogosult arra, jogi segítséget igényelhet. Ha nem jelölték meg a felperes címét, és a bíróság sem ismeri azt, a felperest úgy kell értesíteni, hogy a felhívást egy hétig kifüggesztik a bíróságon e célra kijelölt helyen.
(3) Ha a felperes a határidőn belül nem orvosolja a szabálytalanságokat, a keresetet és mellékleteit vissza kell küldeni, ha pedig a cím ismeretlen, a bíróság hivatalában kell azt a felperes részére megőrizni. A kereset visszaküldése ellen önálló fellebbezésnek van helye, ha a kézbesítést igazoló iratot nem mutatják be.”
A bíróságok által a polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv alapján beszedett illetékek jegyzéke
„I. fejezet
A bírósági eljárásban beszedett illetékek
1. cikk A pertárgy értékének 4%‑át, de legalább 50 BGN összegű illetéket kell megfizetni a kereset, a viszontkereset vagy az önálló jogokkal rendelkező harmadik fél keresetének benyújtásakor.”
A bírósági illetéket csak a bíróság számlájára történő banki átutalással lehet megfizetni.
Milyen illetéket kell fizetnem?
A kereset benyújtásakor eljárási illetéket kell fizetni . A felperesnek a keresetéhez mellékelnie kell a fizetendő illeték és költségek megfizetését igazoló dokumentumokat.
Mennyit kell fizetnem?
A Bolgár Köztársaságban az ilyen keresetek után a pertárgy értékének 4%‑át, de legalább 50 BGN összegű illetéket kell fizetni.
Mi történik, ha nem fizetem be az illetéket határidőben?
Ha a felperes a kereset benyújtásakor nem mellékeli a fizetendő illeték és költségek megfizetését igazoló dokumentumokat, a bíróság felhívja a felperest, hogy egy héten belül fizesse meg az eljárási illetéket. Ha nem jelölik meg a felperes címét, és a bíróság sem ismeri azt, úgy kell értesíteni a felperest, hogy a felhívást egy hétig kifüggesztik a bíróságon e célra kijelölt helyen.
Ha a felperes a határidőn belül nem orvosolja a szabálytalanságot, a keresetet és mellékleteit vissza kell küldeni, ha pedig a cím ismeretlen, a bíróság hivatalában kell azt a felperes részére megőrizni. Ezekben az esetekben a keresetet el kell utasítani.
Hogyan fizethetem meg az illetéket?
A bírósági illetéket csak a bíróság számlájára történő banki átutalással lehet megfizetni, és a megfizetést igazoló dokumentumot a bírósági nyilvántartáson keresztül kell benyújtani az ügyet elbíráló bíró/bírósági hivatalnok részére. A bírósági eljárási illeték nem fizethető meg készpénzben a bíróság pénztárában. Minden bíróság szerződést köt egy bankkal a bíróság részére nyújtandó szolgáltatás tárgyában. A bankszámlaszám megtalálható a bíróság hivatalos weboldalán.
Mit kell tennem, ha befizettem az illetéket?
A bírósági eljárási illetéket csak a bíróság számlájára történő banki átutalással lehet megfizetni, és a megfizetést igazoló dokumentumot a bírósági nyilvántartáson keresztül kell benyújtani az ügyet elbíráló bíró/bírósági hivatalnok részére.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.