Wyszukaj informacje według regionu
Wprowadzenie
W Republice Chorwacji kwestię opłat sądowych uregulowano w ustawie o opłatach sądowych (Zakon o sudskim pristojbama, Dziennik Urzędowy Republiki Chorwacji – Narodne Novine – NN nr 118/18 i 51/23) oraz w dekrecie w sprawie taryfy opłat sądowych (Uredba o Tarifi sudskih pristojbi, NN nr 37/23), opracowanym przez rząd Republiki Chorwacji.
Zgodnie z art. 5 ustawy o opłatach sądowych opłaty przewidziane w taryfie opłat sądowych wnosi się w formie płatności bezgotówkowej, gotówką, w formie znaków opłaty sądowej wydawanych przez Republikę Chorwacji lub drogą elektroniczną.
Zgodnie z art. 7 ustawy o opłatach sądowych, w przypadku wniosków składanych elektronicznie – w systemie informatycznym używanym przez sądy, zgodnie z przepisami szczególnymi – opłatę wnosi się w chwili złożenia wniosku. Należna kwota odpowiada połowie wysokości opłaty przewidzianej w taryfie.
W przypadku orzeczeń doręczanych przez sąd drogą elektroniczną – w systemie informatycznym używanym przez sądy, zgodnie z przepisami szczególnymi – należna opłata odpowiada połowie wysokości opłaty przewidzianej w taryfie, jeżeli zostanie ona wniesiona w ciągu trzech dni od daty doręczenia elektronicznego.
Opłata sądowa nieuiszczona w terminie staje się wymagalna w wysokości określonej w taryfikatorze.
Jakie pobiera się opłaty?
Opłaty sądowe pobiera się we wszystkich postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych. Zgodnie z art. 11 ustawy o opłatach sądowych z obowiązku uiszczenia opłaty zwolnione są następujące podmioty:
- Republika Chorwacji i organy rządowe;
- osoby i organy sprawujące władzę publiczną w przypadku postępowań wynikających z wykonywania ich uprawnień;
- pracownicy będący stroną w sporach i innych postępowaniach związanych z wykonywaniem przysługujących im praw wynikających ze stosunku pracy;
- urzędnicy służby cywilnej i pracownicy będący stroną w sporach na gruncie prawa administracyjnego związanych z wykonywaniem przysługujących im praw wynikających ze stosunku pracy;
- osoby z niepełnosprawnościami, na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status;
- małżonkowie, dzieci i rodzice żołnierzy zabitych, zaginionych oraz uwięzionych w trakcie wojny o niepodległość Chorwacji na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status;
- małżonkowie, dzieci i rodzice osób zabitych, zaginionych oraz uwięzionych w trakcie wojny o niepodległość Chorwacji na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status;
- uchodźcy, wysiedleńcy i osoby powracające na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status;
- osoby korzystające z pomocy społecznej;
- organizacje humanitarne, organizacje zajmujące się ochroną rodzin osób, które zostały zabite, zaginęły lub zostały uwięzione w związku z prowadzoną działalnością humanitarną, oraz organizacje osób niepełnosprawnych;
- dzieci będące stronami postępowania alimentacyjnego lub postępowania w sprawie roszczeń z tytułu prawa do świadczeń alimentacyjnych;
- powodowie w sprawach o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa i w sprawach o roszczenia z tytułu wydatków związanych z ciążą i porodem w przypadku związku pozamałżeńskiego;
- strony występujące o przywrócenie zdolności do czynności prawnych;
- małoletni występujący o zezwolenie na zawarcie małżeństwa;
- strony postępowania o przekazanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i o ustalenie kontaktów z dzieckiem;
- powodowie w sprawach dotyczących praw wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego i obowiązkowego ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz w sporach dotyczących praw osób bezrobotnych przysługujących im na podstawie prawa pracy, a także praw do świadczeń socjalnych;
- strony wytaczające powództwo o ochronę praw i wolności człowieka zagwarantowanych w konstytucji w związku z wydaniem ostatecznych aktów indywidualnych;
- strony sporów o odszkodowanie za zanieczyszczenie środowiska;
- związki zawodowe i zrzeszenia związków zawodowych wyższego szczebla w postępowaniu cywilnym o uzyskanie zgody sądowej w zastępstwie zgody związku oraz w sporach pracowniczych, a także przedstawiciele związków zawodowych w postępowaniu cywilnym w ramach wykonywania uprawnień przysługujących radzie zakładowej;
- konsumenci będący dłużnikami masy upadłości i powodami w postępowaniu wszczętym na podstawie prawomocnego wyroku sądu w sprawie ochrony interesów zbiorowych;
- inne osoby i organy zgodnie z przepisami szczególnymi.
Państwo trzecie jest zwolnione z obowiązku uiszczania opłat, jeżeli wynika to z treści umowy międzynarodowej lub na zasadzie wzajemności.
W razie wątpliwości co do spełnienia warunków wzajemności sąd zwróci się o wyjaśnienie do ministerstwa odpowiedzialnego za kwestię sprawiedliwości.
Zwolnienie przewidziane w pkt 10 ma zastosowanie do organizacji humanitarnych wskazanych w decyzji ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Zwolnienie od opłat sądowych nie ma zastosowania do jednostek samorządów lokalnych i regionalnych, chyba że na mocy przepisów szczególnych powierzono im wykonywanie władzy publicznej.
W europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń mają zastosowanie następujące opłaty:
- za złożenie pozwu – opłatę uiszcza powód;
- za złożenie odpowiedzi na pozew – opłatę uiszcza pozwany;
- za wydanie orzeczenia – opłatę uiszcza powód;
- za wniesienie apelacji – opłatę uiszcza strona wnosząca apelację;
- za wniesienie odpowiedzi na apelację – opłatę wnosi strona wnoszącą odpowiedź (wniesienie odpowiedzi jest fakultatywne).
Ile wynoszą opłaty?
I. Od pozwu, powództwa wzajemnego, wyroku oraz zarzutów od nakazu zapłaty uiszcza się opłatę sądową proporcjonalną do wartości przedmiotu sporu (opłatę wylicza się wyłącznie na podstawie wartości w postępowaniu głównym, bez odsetek i kosztów) w następującej wysokości:
wartość przedmiotu sporu od (w euro) |
do (w euro) |
wysokość opłaty (w euro) |
0,00 |
398,17 |
13,27 |
398,18 |
796,34 |
26,54 |
796,35 |
1 194,51 |
39,82 |
1 194,52 |
1 592,67 |
53,09 |
1 592,68 |
1 990,84 |
66,36 |
Jeżeli wartość przedmiotu sporu przekracza 1 990,84 euro, pobiera się opłatę w wysokości 66,36 euro powiększoną o 1% wartości nadwyżki, przy czym maksymalna wysokość tej opłaty wynosi 663,61 euro. |
II. Za złożenie odpowiedzi na pozew lub odpowiedzi na apelację wnosi się połowę wysokości opłaty, o której mowa w pkt I.
III. Za wniesienie apelacji od wyroku wnosi się opłatę, o której mowa w pkt I, powiększoną o 100%.
IV. W przypadku zawarcia ugody sądowej w toku postępowania sądowego nie pobiera się żadnych opłat sądowych.
Co się stanie, jeśli nie zapłacę w terminie?
Jeżeli strona nie wniesie opłaty w wyznaczonym terminie lub nie zawiadomi sądu bezzwłocznie o tym fakcie, sąd – w ciągu kolejnych 15 dni – nada klauzulę wykonalności orzeczeniu w przedmiocie opłaty lub środka odwoławczego oraz przekaże tytuł wykonawczy do Agencji Finansowej (Financijska agencija) w celu przeprowadzenia egzekucji ze środków strony zgodnie z przepisami ustawy o egzekucji roszczeń pieniężnych.
Zgodnie z art. 28 ustawy o opłatach sądowych strona uczestnicząca w czynności sądu, za którą należna jest opłata, nie uiści tej opłaty niezwłocznie, sąd musi najpierw pouczyć stronę o obowiązku uiszczenia opłaty w terminie trzech dni. Jeżeli strona nie zastosuje się do pouczenia lub nie stawi się na rozprawie w postępowaniu, z tytułu którego należna jest opłata, i nie uiści opłaty, sąd wyda nakaz zapłaty nieuregulowanej kwoty w terminie ośmiu dni od dnia doręczenia tego nakazu. Nakaz zapłaty wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 13,27 euro.
Jak wnieść opłatę sądową?
Opłaty sądowe wnosi się za pomocą płatności bezgotówkowych, gotówką, w formie znaków opłaty sądowej wydawanych przez Republikę Chorwacji lub drogą elektroniczną.
Płatności gotówką można dokonać w kasie sądu – sąd wpłaca wówczas otrzymaną kwotę na rachunek dochodów budżetowych z tytułu opłat sądowych w terminie pięciu dni od dnia pobrania opłaty.
Jeżeli należność nie przekracza 13,27 euro, opłatę można wnieść w formie znaków opłaty sądowej.
Informacje na temat metody wnoszenia opłat są dostępne na elektronicznej tablicy ogłoszeniowej sądu (e-Oglasna ploča suda), stronach internetowych sądów oraz w sekretariatach sądów.
Opłaty sądowe można wnieść na rachunek Skarbu Państwa Republiki Chorwacji za pośrednictwem dowolnego banku lub urzędu pocztowego.
Aby wnieść opłaty sądowe za pomocą przelewu zagranicznego, należy podać następujące informacje:
SWIFT: NBHRHR2X
numer IBAN: HR1210010051863000160
Rachunek przelewowy giro (CC): 1001005–1863000160
Model: HR64
Numer referencyjny: 5045-20735-PIN (lub inny osobisty numer identyfikacyjny osoby uiszczającej opłatę)
Nazwa odbiorcy: Ministerstwo Finansów Republiki Chorwacji w imieniu Sądu Gospodarczego w Zagrzebiu
Opis płatności powinien zawierać sformułowanie opłata za sprawę ________ (sygnatura sprawy oraz opis płatności, np. opłata sądowa za złożenie pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty).
Co zrobić po jej wniesieniu?
Potwierdzenie zapłaty trzeba dołączyć do dokumentu, za który uiszczono opłatę, i należy na nim wskazać strony postępowania. Osoba przedkładająca pokwitowanie uiszczenia opłaty w związku z orzeczeniem sądu musi wskazać orzeczenie, którego opłata dotyczy.
Strony są zobowiązane do regularnego przekazywania sądowi stosownych dokumentów pocztą (listem poleconym lub zwykłym) lub drogą elektroniczną w formie przewidzianej w przepisach szczególnych za pośrednictwem systemu informatycznego używanego przez sądy.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.