Uwaga: niedawno wprowadzono na tej stronie zmiany w oryginalnej wersji językowej słoweński. Strona w wybranej przez Ciebie wersji językowej jest obecnie tłumaczona przez nasze służby tłumaczeniowe.
Swipe to change

Opłaty sądowe – postępowanie w sprawie drobnych roszczeń

Słowenia

Autor treści:
Słowenia
Oficjalne tłumaczenie przeglądanej wersji językowej nie istnieje.
Tutaj znajdą Państwo tłumaczenie maszynowe tego tekstu. Ma ono charakter wyłącznie orientacyjny. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.

Wprowadzenie

Jakie opłaty są pobierane?

Ile wynoszą opłaty?

Co się stanie, jeśli nie zapłacę w terminie?

Jak wnieść opłatę sądową?

Co zrobić po jej wniesieniu?

Wprowadzenie

Kwestie dotyczące opłat sądowych mających zastosowanie w przypadku europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń określono w słoweńskiej ustawie o opłatach sądowych (Zakon o sodnih taksah,Uradni list RS) (Dziennik Urzędowy Republiki Słowenii) nr 37/08, 97/10, 63/13, 58/14 – wyrok Trybunału Konstytucyjnego, 19/15 – wyrok Trybunału Konstytucyjnego, 30/16 i 10/17 – ZPP-E (ustawa zmieniająca ustawę o postępowaniu cywilnym); zwanej dalej „ZST-1”), która zawiera przepisy ogólne dotyczące opłat sądowych.

Art. 6 ZST-1 stanowi podstawę prawną uiszczania opłat sądowych w gotówce, pieniądzu elektronicznym oraz za pomocą innych ważnych metod płatności, co ma również zastosowanie do uiszczania płatności w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń. W praktyce opłaty sądowe można wnosić drogą elektroniczną za pomocą serwisów do płatności internetowych poszczególnych banków.

Jakie opłaty są pobierane?

W toku europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń obowiązuje jednorazowa opłata sądowa od całego postępowania. Za uiszczenie opłat sądowych odpowiada powód, a płatności należy dokonać przy wnoszeniu do sądu pisma wszczynającego postępowanie.

Ile wynoszą opłaty?

Wysokość opłaty sądowej należnej w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń, którą powód musi uiścić przy wnoszeniu pozwu do sądu, zależy od wartości przedmiotu sporu:

  • w przypadku wartości przedmiotu sporu poniżej 300 euro opłata wynosi 54 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 301 euro do 600 euro opłata wynosi 78 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 601euro do 900 euro opłata wynosi 102 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 901 euro do 1200 euro opłata wynosi 126 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 1201 euro do 1500 euro opłata wynosi 150 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 1501 euro do 2000 euro opłata wynosi 165 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 2001 euro do 2500 euro opłata wynosi 180 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 2501 euro do 3000 euro opłata wynosi 195 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 3001 euro do 3500 euro opłata wynosi 210 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 3501 euro do 4000 euro opłata wynosi 225 euro,
  • w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 4001 euro do 4500 euro opłata wynosi 240 euro,
w przypadku wartości przedmiotu sporu wynoszącej od 4501 euro do 5000 euro opłata wynosi 255 euro.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę w terminie?

Jeżeli powód nie uiści opłaty sądowej w terminie, sąd mimo to prowadzi postępowanie, i w razie konieczności opłatę sądową egzekwuje się w późniejszym terminie.

Jak wnieść opłatę sądową?

Art. 6 ZST-1 stanowi podstawę prawną uiszczania opłat sądowych w gotówce, pieniądzu elektronicznym oraz za pomocą innych ważnych metod płatności, co ma również zastosowanie do uiszczania płatności w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.

W praktyce opłaty sądowe można wnosić drogą elektroniczną za pomocą serwisów do płatności internetowych poszczególnych banków lub bezpośrednio za pomocą dostawcy usług płatniczych lub w kasie sądu (gotówką lub za pośrednictwem terminalu płatniczego).

Każdy bank posiada własny serwis do płatności internetowych, który umożliwia dokonywanie płatności elektronicznych.

Opłatę sądową można wnieść z góry, tj. przy składaniu pozwu do sądu, albo można wnieść pozew do sądu i poczekać na otrzymanie z sądu wezwania do zapłaty, w którym zostanie określona należna kwota oraz zostaną podane wszystkie inne dane niezbędne do dokonania płatności.

Co zrobić po jej wniesieniu?

Jeżeli przy wnoszeniu opłaty sądowej podano odpowiedni numer referencyjny (wskazany w wezwaniu do zapłaty doręczonym przez sąd), nie ma konieczności dostarczenia sądowi dowodu płatności. W takich przypadkach sąd otrzymuje powiadomienie o dokonaniu płatności ze specjalnego systemu bankowości elektronicznej (UJPnet), a prawidłowy numer referencyjny jest niezbędny do uznania poszczególnych płatności.

Jeżeli jednak opłatę sądową wniesiono bez wskazania odpowiedniego numeru referencyjnego, osoba zobowiązana do wniesienia opłaty musi przedłożyć w sądzie potwierdzenie płatności. Nie istnieją żadne szczególne przesłanki formalne dotyczące ważności takiego potwierdzenia. Na podstawie takiego potwierdzenia sąd, w razie potrzeby, przeprowadza weryfikację wniesienia opłaty sądowej za pomocą platformy UJPnet (w szczególności gdy opłaty sądowej nie uiszczono w kasie sądu).

Ostatnia aktualizacja: 06/04/2020

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.