

Informácie podľa oblasti
Môže mať zmysel využiť alternatívne riešenie sporov. Prečítajte si informačný prehľad o „mediácii“.
Procesná lehota na podanie žaloby neexistuje. Nároky priznávané na základe žaloby však podliehajú premlčaniu. Ak je nárok premlčaný a odporca sa na túto skutočnosť v priebehu konania odvolá, žaloba bude neúspešná. Premlčacie lehoty závisia skôr od hmotného práva v danej veci ako od procesného práva. Líšia sa podľa konkrétnej veci. V tejto otázke možno využiť právne poradenstvo.
Pozri časť „Súdne systémy“.
Pozri časť „Súdne systémy – Nemecko“.
Pozri časť „Súdne systémy – Nemecko“.
Odpoveď na otázku, či vás pri podávaní žaloby na súde musí zastupovať advokát, závisí od toho, ktorý súd je príslušný pre daný nárok.
V prípade krajinských súdov a vyšších krajinských súdov vás musí zastupovať advokát. Využitie advokáta je povinné aj v rodinnoprávnych veciach (napr. rozvod, spory o výživné, majetkovoprávne spory), ktoré prejednáva miestny súd.
Vo všetkých ostatných veciach pred miestnym súdom môžete žalobu podať sami a začať konanie.
V zjednodušenom konaní o vydaní vykonateľného platobného rozkazu v súvislosti s peňažným nárokom (Mahnverfahren) je príslušný miestny súd. Návrh na vydanie platobného rozkazu teda môžete na súde podať aj sami bez advokáta.
Bez advokáta môžete podať návrh na priznanie nároku aj na pracovnom súde (Arbeitsgericht).
Vo všeobecnosti sa návrh na priznanie nároku musí podať písomne na súd, ktorý je v danej veci príslušný.
Ak je však príslušný v danom konaní miestny súd, návrh na priznanie nároku možno podať ústne na súdnom úrade (Geschäftsstelle des Amtsgerichts). Návrh na priznanie nároku možno podať na úrade akéhokoľvek miestneho súdu. Úrad bezodkladne pošle záznam o nároku na príslušný súd, ktorému je nárok adresovaný.
To isté platí aj pre konanie pred pracovným súdom. Návrh na priznanie nároku na pracovnom súde možno podať aj na úrade pracovného súdu.
Jazykom súdov je nemčina. Návrh na priznanie nároku sa teda musí podať v nemčine.
Vo všeobecnosti sa návrh na priznanie nároku musí podať písomne. V prípade konania na miestnom súde alebo pracovnom súde možno návrh na priznanie nároku podať aj na úrade príslušného súdu (pozri otázku 7).
Návrh na priznanie nároku možno podať aj faxom. Fax musí obsahovať podpis účastníka konania alebo advokáta, ktorý účastníka zastupuje. Musí byť jasné, kto podpísal originál, a kto je teda zodpovedný za nárok.
Návrh na priznanie nároku možno poslať aj ako elektronický dokument, ak je metóda zaslania bezpečná (De-Mail, osobitné elektronické poštové schránky) alebo, ak obsahuje zaručený elektronický podpis, prostredníctvom elektronickej súdnej a správnej poštovej schránky (EGVP). Zasielanie elektronických dokumentov e-mailom nie je možné.
Existujú štandardizované formuláre používané v zjednodušených konaniach – t. j. pri návrhoch na vydanie platobného rozkazu (Mahnbescheid) alebo vykonávacieho príkazu (Vollstreckungsbescheid) v prípade peňažných nárokov. Tieto formuláre sa musia používať. Ak sa návrh nepodá na príslušnom formulári v stanovenej lehote, bude zamietnutý ako neprípustný.
Na podanie nároku neexistuje žiadny štandardizovaný formulár. Návrh na priznanie nároku musí mať konkrétnu formu a obsah:
Súdne trovy sa účtujú za konania pred súdmi, ktoré sa zaoberajú občianskoprávnymi a obchodnoprávnymi vecami. Tieto trovy predstavujú poplatky a výdavky súdu. Po podaní návrhu na priznanie nároku zúčtuje súd zálohu na súdne trovy vo výške zákonom stanovených súdnych poplatkov. Vo všeobecnosti sa návrh na priznanie nároku doručí odporcovi, až keď účastník konania, ktorý podal žalobu, zaplatí zálohu na súdne trovy.
To isté platí aj pre konanie o návrhu na vydanie platobného rozkazu.
V prípade konania pred pracovným súdom sa nemusí platiť vopred.
Ak koná advokát, je nutné zaplatiť aj odmenu advokáta. Uplatňuje sa zásada, že odmena advokáta sa uhrádza až na konci konania alebo po rozhodnutí súdu o trovách konania, ale advokát môže požadovať preddavok za svoju prácu vo výške následne účtovaného poplatku ešte pred podaním návrhu na priznanie nároku.
Trovy konania, súdne trovy a odmeny advokáta vrátane už zaplatených trov musí v konečnom dôsledku uhradiť neúspešný účastník konania.
Každý, kto nie je schopný financovať svoju žalobu na súde, môže požiadať o bezplatnú právnu pomoc. Súd overí, či má žaloba vyhliadky na úspech, či nie je nedobromyseľná a či existuje finančná núdza. Ak súd prizná bezplatnú právnu pomoc, potom účastník konania podávajúci žalobu nemusí platiť žiadne trovy doručenia návrhu na priznanie nároku.
Ak návrh na priznanie nároku neobsahuje chyby a záloha na súdne trovy bola zaplatená súdnemu pokladníkovi, ihneď sa doručí odporcovi. Konanie sa považuje za začaté, keď sa žaloba doručí odporcovi.
Ak návrh na priznanie nároku obsahuje chybu, súd poskytne účastníkovi konania, ktorý podáva žalobu, možnosť opraviť ju. Ak sa chyba neodstráni, súd zamietne nárok ako neprípustný.
Pri doručení návrhu na priznanie nároku predsedajúci sudca buď stanoví skorý dátum prvého pojednávania, alebo nariadi písomné predbežné konanie. Dátum pojednávania alebo skutočnosť, že bolo nariadené písomné predbežné konanie, sa oznámi obom účastníkom konania. Súd môže účastníkom konania nariadiť, aby sa osobne dostavili na ktorékoľvek pojednávanie.
Súd môže pri príprave akéhokoľvek pojednávania požiadať účastníkov konania, aby doplnili alebo objasnili svoje podania, a môže stanoviť lehoty na poskytnutie vyhlásení o konkrétnych otázkach, ktoré je potrebné objasniť. Súd môže účastníkom konania alebo tretím stranám nariadiť poskytnúť dokumenty a predmety na ohliadku a môže požiadať oficiálne zdroje o informácie.
Účastníci konania musia byť informovaní o všetkých týchto príkazoch.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.