Práva nezletilých osob při soudních řízeních

Rumunsko

Obsah zajišťuje
Rumunsko

1. Způsobilost dítěte k právům a právním úkonům

Způsobilost k právům a právním úkonům (capacitatea de folosinţă) je schopnost osoby být nositelem občanských práv a povinností. Způsobilost k právům a právním úkonům vzniká narozením a zaniká smrtí.

Způsobilost právně jednat (capacitatea de exerciţiu) je schopnost osoby samostatně činit občanskoprávní úkony. Plná způsobilost právně jednat začíná dnem, kdy osoba dosáhne věku 18 let.

Nezletilí nabývají plné způsobilosti právně jednat také uzavřením manželství.

Z oprávněných důvodů může opatrovnický soud (instanţa de tutelă) uznat plnou způsobilost právně jednat nezletilé osoby, která dosáhla věku 16 let. Za tímto účelem budou vyslechnuti také rodiče nebo poručníci nezletilého, přičemž se případně zohlední i stanovisko rodinné rady.

Nezletilí, kteří dosáhli věku 14 let, mají omezenou způsobilost právně jednat.

Právní úkony osoby s omezenou způsobilostí právně jednat činí tato osoba se souhlasem rodičů, popřípadě poručníka, a v případech stanovených zákonem také s přihlédnutím ke stanovisku rodinné rady, pokud existuje, a se souhlasem opatrovnického soudu.

Fyzické osoby bez způsobilosti právně jednat (nezletilí mladší 14 let, osoby, na něž se vztahují zvláštní poručnická opatření), bude zastupovat právní zástupce.

V trestních věcech nejsou nezletilé osoby mladší 14 let trestně odpovědné. Nezletilé osoby ve věku od 14 do 16 let jsou trestně odpovědné pouze tehdy, pokud se prokáže, že čin spáchaly s rozmyslem, zatímco nezletilé osoby, které dosáhly věku 16 let, jsou trestně odpovědné v souladu se zákonem.

Nevazební výchovné opatření lze uložit nezletilé osobě, které v době spáchání trestného činu bylo 14 až 18 let. Výchovné opatření spojené s odnětím svobody lze uložit nezletilé osobě ve věku od 14 do 18 let v následujících případech:

  1. jestliže se dopustila jiného trestného činu, za který bylo uloženo výchovné opatření, jež bylo vykonáno, nebo jehož výkon začal před spácháním trestného činu, za který je souzena;
  2. pokud zákon za spáchaný trestný čin stanoví trest odnětí svobody v trvání sedmi a více let nebo trest odnětí svobody na doživotí.

2. Přístup k přizpůsobeným postupům; zvláštní podpůrné mechanismy a postupy pro děti

Tribunál pro věci nezletilých a rodinného práva v Brašově (Tribunalul pentru Minori şi Familie Braşov) je jediným specializovaným soudem tohoto druhu v Rumunsku.

Tento specializovaný soud je příslušný k projednávání jak trestních věcí (v nichž je alespoň jeden z obžalovaných nebo jeden z poškozených/účastníků uplatňujících občanskoprávní nároky nezletilý), tak občanskoprávních věcí (spory o umístění a osvojení).

Pokud jde o místní příslušnost, je tribunál pro věci nezletilých a rodinného práva v Brašově příslušný pro župu Brašov, ostatní věci týkající se nezletilých projednávají obecné soudy.

V případě dětských obětí za posuzování a poskytování podpůrných a ochranných služeb odpovídají specializovaná oddělení v rámci Generálních ředitelství pro sociální pomoc a ochranu dětí (Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului), která jsou odpovědná za intervenci v případech týrání, zanedbávání, obchodování s lidmi, migrace a repatriace podle zákona č. 272/2004 o ochraně a prosazování práv dítěte a rozhodnutí vlády č. 49/2011, kterým se schvaluje Rámcová metodika prevence a intervence v multidisciplinárních týmech a sítích v případech násilí páchaného na dětech a domácího násilí a Metodika multidisciplinární a interinstitucionální intervence v případech týkajících se vykořisťovaných dětí a dětí ohrožených pracovním vykořisťováním, dětských obětí obchodování s lidmi a rumunských migrujících dětí, které jsou oběťmi jiných forem násilí v jiných státech.

V roce 2020 byla v rámci ministerstva spravedlnosti (Ministerul Justiției) zřízena pracovní skupina, která se zabývá problematikou obětí. Mezi nejdůležitější cíle pracovní skupiny patří: zřízení speciálních výslechových místností pro nezletilé, specializované školení odborníků na různé druhy trestných činů a obětí, vytvoření neformální sítě odborníků odpovědných za jednání s oběťmi sexuálních trestných činů a zlepšení forenzních služeb pro oběti trestných činů.

Organizace Save the Children Romania (Salvaţi Copiii România) ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro sociální pomoc a ochranu dětí, sektor 6 (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6) v Bukurešti otevřela první pilotní centrum Barnahus pro dětské oběti sexuálního zneužívání a extrémního domácího násilí. Centrum je založeno na integrovaném modelu Barnahus, který zahrnuje komplexní služby, psychologické a lékařské posouzení, vyslechnutí a ochranu dětských obětí sexuálního zneužívání a extrémního domácího násilí.

Státní zastupitelství při Nejvyšším kasačním a trestním soudu (Înalta Curte de Casație și Justiție) ve spolupráci s Agenturou Evropské unie pro základní práva (FRA), ministerstvem spravedlnosti a Generálním ředitelstvím pro sociální pomoc a ochranu dětí začalo počátkem roku 2022 provádět projekt, jehož obecným cílem je zajistit účinný, dostupný a kvalitní systém trestního soudnictví pro děti, které jsou oběťmi trestných činů a oběťmi trestných činů z nenávisti. Práce na projektu zahrnuje rekonstrukci, zařízení a vybavení 35 výslechových místností pro nezletilé, vypracování dvou tematických analýz o situaci v oblasti trestných činů z nenávisti a o situaci dětí jako obětí trestných činů, vypracování příruček (zjišťování a stíhání trestných činů z nenávisti / výslech nezletilých obětí a stíhání trestných činů spáchaných proti nim) a zajištění specializovaného školení pro státní zástupce a další profesní kategorie s cílem zlepšit znalosti a povědomí o potřebách obětí trestných činů z nenávisti a dětských obětí trestných činů, včetně těch, které patří k romské menšině.

V souvislosti s prováděním předem definovaného projektu odborné přípravy soudců a budování jejich kapacit poskytuje Vrchní soudní rada (Consiliul Superior al Magistraturii) v současné době 47 výslechových místností pro nezletilé u soudů v celostátním měřítku, které splňují mezinárodní normy v oblasti výslechu nezletilých osob.

Současně trestní řád (Codul de procedură penală) stanoví, že za účelem ochrany soukromí nebo důstojnosti poškozeného nebo v případě, že propuštění nebo útěk pachatele může ohrozit soukromí nebo důstojnost poškozeného nebo mu způsobit újmu bez ohledu na její povahu a rozsah, může orgán činný v trestním řízení nařídit zákonem stanovená opatření na ochranu poškozené strany. Za zranitelné se považují děti, oběti závislé na pachateli, oběti terorismu, organizované trestné činnosti, obchodování s lidmi, násilí, ke kterému došlo v rámci blízkého vztahu, sexuálního násilí a vykořisťování, oběti trestných činů z nenávisti, diskriminace a předsudků, které mohou souviset zejména s jejich osobními charakteristikami, osoby se zdravotním postižením a oběti, jež utrpěly značnou újmu vzhledem k závažnosti trestného činu.

Trestní řád obsahuje také ustanovení o výslechu nezletilých.

Trestní řád tak stanoví, že výslech poškozených a svědků, jimiž jsou nezletilé osoby mladší 14 let, se koná za přítomnosti jednoho z jejich rodičů, poručníka nebo osoby či zástupce instituce pověřené výchovou a vzděláváním dítěte a za přítomnosti psychologa vybraného soudním orgánem. Psycholog bude nezletilému poskytovat odborné poradenství po celou dobu soudního řízení.

V případě poškozených osob, u nichž byla podle zákona zjištěna zvláštní potřeba ochrany, soudní orgán nařídí jedno nebo více z následujících opatření, aniž je tím dotčen řádný průběh řízení nebo práva a zájmy účastníků:

  1. jejich výslech v prostorách k tomu určených nebo přizpůsobených;
  2. výslech prostřednictvím psychologa nebo jiného odborníka na poskytování poradenství obětem trestných činů nebo za jeho přítomnosti;
  3. jejich výslech a případné opakovaný výslech provede tatáž osoba, pokud je to možné a pokud soudní orgán usoudí, že to nemá vliv na řádný průběh řízení nebo na práva a zájmy účastníků;
  4. jejich vyslechnutí prostřednictvím videokonference nebo jiného technického komunikačního prostředku v místě, kde je jim poskytnuto ochranné opatření spočívající v přechodném ubytování.

Výslechy a případné opakované výslechy poškozených prováděné orgány trestního vyšetřování u osob, které se staly oběťmi trestných činů špatného zacházení s nezletilými, domácího násilí, trestných činů týkajících se obchodování s lidmi a vykořisťování zranitelných osob, trestných činů proti sexuální svobodě a integritě atd. a rovněž v jiných případech, kdy je to vzhledem k okolnostem trestného činu považováno za nezbytné, provádí pouze osoba stejného pohlaví, jako je poškozená osoba. Není-li to možné, může výslech těchto poškozených a případně jejich opakovaný výslech provést, aniž je tím dotčen řádný průběh řízení nebo práva a zájmy účastníků, osoba, která není stejného pohlaví jako poškozená strana, se souhlasem advokáta a psychologa nebo jiného odborníka na poskytování poradenství obětem trestných činů.

Podle trestního řádu se věci týkající se poškozených nezletilých osob, obětí trestných činů špatného zacházení s nezletilými osobami, domácího násilí, trestných činů týkajících se obchodování s lidmi a vykořisťování zranitelných osob, trestných činů proti sexuální svobodě a integritě atd. řeší jako naléhavé a prioritní. Je-li je poškozenou stranou nezletilá osoba mladší 16 let, která je obětí trestných činů špatného zacházení s nezletilými, domácího násilí, trestných činů týkajících se obchodování s lidmi a vykořisťování zranitelných osob, trestných činů proti sexuální svobodě a integritě atd., a pokud má soud za to, že by na ni provádění některých důkazů mohlo mít nepříznivý vliv, soud nařídí, aby byla nezletilá osoba z jednání vyloučena.

Trestní řád zároveň stanoví, že zatčení a vyšetřovací vazba mohou být výjimečně nařízeny proti nezletilé osobě pouze tehdy, pokud účinky, které by zbavení osobní svobody mělo na její osobnost a vývoj, nejsou nepřiměřené cíli sledovanému tímto opatřením.

Doba trvání vyšetřovací vazby se stanoví s přihlédnutím k věku obviněné osoby ke dni, kdy je toto opatření nařízeno, prodlouženo nebo ponecháno v platnosti.

Občanský zákoník (Codul civil) stanoví, že během správního nebo soudního řízení, které se týká dítěte, je výslech dítěte, jež dosáhlo věku 10 let, povinný. Nicméně vyslechnuto může být i dítě mladší 10 let, považuje-li to příslušný orgán pro rozhodnutí ve věci za nezbytné. Právo být vyslechnut zahrnuje, že dítě má možnost požádat o jakékoli informace a obdržet je s ohledem na svůj věk, vyjádřit svůj názor a být informováno o důsledcích, které toto právo může mít, pokud bude respektováno, a o důsledcích jakéhokoli rozhodnutí, které se ho týká. Názory vyslýchaného dítěte budou zohledněny s ohledem na jeho věk a vyspělost.

3. Odborná příprava odborníků

Vrchní soudní rada jako předkladatel projektu ve spolupráci s Národním soudním ústavem (Institutul Național al Magistraturi), Národní školou pro soudní úředníky a norskou soudní správou realizuje předem definovaný projekt „Vzdělávání soudců a budování jejich kapacit“, který je financován z programu Spravedlnost, norského finančního mechanismu 2014–2021.

V rámci tohoto projektu Vrchní soudní rada a Národní soudní ústav oznámily zahájení řízení o výběru odborníka s cílem vypracovat osnovy dlouhodobého odborné přípravy v oblasti Techniky výslechu nezletilých (justice zohledňující potřeby dětí) – občanskoprávní aspekty. Odborník bude vybrán mezi odborníky vybranými jako školitelé pro vzdělávací činnosti v oblasti Techniky výslechu nezletilých, které jsou v rámci projektu organizovány, se zvláštním zaměřením na specifika romské populace.

Výstup bude pro Národní soudní ústav užitečným nástrojem pro dlouhodobé soustavné vzdělávání soudců a státních zástupců v technikách výslechu nezletilých osob jak v občanskoprávním, tak v trestním soudním řízení a položí základ pro jednotný přístup z hlediska vnitrostátní a evropské praxe.

Bude vypracován dlouhodobý vzdělávací program (osnovy) v oblasti technik výslechu nezletilých (justice zohledňující potřeby dětí), který bude poskytovat praktickou podporu školitelům Národního soudního ústavu, zejména k zajištění jednotného přístupu k výslechu nezletilých díky zvládnutí technik vedení výslechu dětí, s cílem podporovat justici zohledňující potřeby dětí jako prvořadý zájem rumunského soudního systému.

4. Přístup k opravným prostředkům

Na nezletilé osoby se nevztahují žádná zvláštní ustanovení.

V občanskoprávních věcech se účastníci řízení, kteří prokáží oprávněný zájem, a v případech stanovených zákonem i jiné orgány nebo osoby, které nejsou s rozsudkem spokojeny, mohou proti němu odvolat. Státní zástupce se může domáhat nápravy soudních rozhodnutí, kdykoli je to nezbytné k ochraně práv, svobod a oprávněných zájmů nezletilých osob, osob, kterým je poskytováno právní poradenství nebo kterým jsou uložena zvláštní poručnická opatření, a pohřešovaných osob, jakož i v dalších případech výslovně stanovených zákonem.

Je-li podezřelá nebo obviněná osoba nezletilá, je v trestním řízení právní pomoc povinná. Právní pomoc poškozenému je povinná, pokud se jedná o osobu zbavenou způsobilosti právně jednat nebo s omezenou způsobilostí právně jednat a také je-li poškozená strana obětí trestných činů špatného zacházení s nezletilými, domácího násilí, trestných činů týkajících se obchodování s lidmi a vykořisťování zranitelných osob, trestných činů proti sexuální svobodě a integritě atd.

5. Osvojení

Osvojení je právní úkon, který vytváří vztah mezi osvojitelem a osvojencem a rovněž rodinné vazby mezi osvojencem a příbuznými osvojitele.

Osvojení podléhá kumulativně těmto zásadám: nejlepší zájem dítěte, nutnost zajistit výchovu a vzdělání dítěte v rodinném prostředí, kontinuita výchovy a vzdělávání dítěte s ohledem na jeho etnický, jazykový, náboženský a kulturní původ a účelnost provádění všech úkonů souvisejících s řízením o osvojení.

Řízení o osvojení se řídí občanským zákoníkem (články 451 až 482).

Poslední aktualizace: 26/07/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.