-
Informacje ogólne
Badania dowiodły, że jeżeli chodzi o stosowanie wideokonferencji w sprawach transgranicznych, to pod względem technicznym systemy używane w różnych państwach członkowskich są interoperacyjne. W szeregu państwach członkowskich sprzęt wideokonferencyjny jest powszechnie dostępny w salach sądowych. Wobec braku przeszkód natury technicznej należy poświęcić więcej uwagi kwestii pogłębiania wiedzy na temat potencjalnych zastosowań wideokonferencji oraz tworzeniu praktycznych narzędzi ułatwiających korzystanie z wideokonferencji.
-
Ogólny opis strategii
Nowe technologie podważają tradycyjne sposoby prowadzenia postępowania sądowego. Zapewniają one też narzędzia podnoszące efektywność, elastyczność i wygodę wszystkich zaangażowanych podmiotów – sądów, stron oraz świadków.
-
Przeprowadzenie dowodu w drodze wideokonferencji
W ramach europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych i handlowych (EJN civil) sporządzono zestaw arkuszy informacyjnych, które szczegółowo przedstawiają przepisy, procedury i aspekty techniczne prowadzenia wideokonferencji między sądami w różnych państwach UE.
-
Podręcznik
Tematem niniejszego poradnika jest korzystanie ze sprzętu wideokonferencyjego podczas transgranicznego postępowania sądowego w Unii Europejskiej. W poradniku omówiono organizacyjne, techniczne i prawne aspekty użytkowania technologii wideokonferencyjnych. Przeanalizowano ponadto sposób zastosowania sprzętu w salach rozpraw i w pomieszczeniach dla świadków oraz sposób korzystania ze sprzętu przenośnego. Porady mają zastosowanie, jeżeli z wideokonferencji korzysta się na potrzeby dowolnej części postępowania sądowego, zwłaszcza na potrzeby przeprowadzania dowodu w lokalizacji zdalnej w innych państwach członkowskich UE.
-
Wyposażenie w państwach UE
Coraz więcej sądów państw członkowskich jest wyposażonych w sprzęt umożliwiający prowadzenie wideokonferencji w sali rozpraw lub w specjalnych pomieszczeniach do przesłuchań świadków lub biegłych.