-
Splošne informacije
Študije glede izvajanja videokonferenc v čezmejnih zadevah kažejo, da so s tehničnega stališča videokonferenčni sistemi, ki jih uporabljajo različne države članice, medsebojno prilagojeni. V več državah članicah je videokonferenčna oprema v širokem obsegu na voljo v prostorih sodišč. Ker tehničnih ovir ni, bi bilo treba več pozornosti posvetiti krepitvi ozaveščenosti glede morebitne uporabe videokonferenc in oblikovanja praktičnih orodij za lažje izvajanje videokonferenc.
-
Splošen opis politik
Nove tehnologije pomenijo izziv za utečene načine izvajanja sodnih postopkov. Nove tehnologije zagotavljajo tudi orodja za izboljšanje učinkovitosti, prožnosti in prikladnosti za vse vpletene – sodišča, stranke v postopku in tudi priče.
-
Pridobivanje dokazov prek videokonference
Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah (EPM v civilnih zadevah) je pripravila sklop informativnih pregledov, ki zagotavljajo praktične informacije o pravilih, postopkih in tehničnih zmogljivostih za videokonference med sodišči v različnih državah EU.
-
Priročnik
V tem priročniku je opisana uporaba videokonferenčne opreme pri čezmejnih sodnih postopkih v Evropski uniji. Obravnavani so organizacijski, tehnični in pravni vidiki uporabe videokonferenčne tehnologije. Nadalje je v priročniku analizirana uporaba opreme v sodnih dvoranah in sobah za zaslišanje ter uporaba prenosne opreme. Navodila veljajo za primere, ko se videokonferenca uporablja za kateri koli del sodnega postopka, zlasti za pridobivanje dokazov z oddaljenih lokacij v drugih državah članicah EU.
-
Opremljenost sodišč v državah EU
Sodišča držav članic so vse pogosteje opremljena z videokonferenčnimi sistemi bodisi v sodnih dvoranah bodisi v posebnih prostorih za zaslišanje prič ali izvedencev.