

Információk keresése régiónként
Amióta az azonos nemű személyek házasságkötéshez való jogát bevezető törvény (Gesetz zur Einführung des Rechts auf Eheschließung für Personen gleichen Geschlechts) 2017. október 1-jén hatályba lépett, nincs lehetőség Németországban bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére. Az azonos nemű párok az eltérő nemű párokkal megegyezően köthetnek házasságot. A már bejegyzett élettársi kapcsolatok házasságra változtathatók. Mindazonáltal nincs erre vonatkozó kötelezettség; a bejegyzett élettársi kapcsolatok a korábbiakhoz hasonló formában működhetnek tovább.
A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény (Gesetz über die Eingetragene Lebenspartnerschaft) értelmében az azonos nemű párok 2001 augusztusától 2017 szeptemberéig bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíthettek Németországban. A bejegyzett élettársi kapcsolat jogkövetkezményei nagymértékben a házasság jogkövetkezményeinek mintáján alapultak (alapulnak továbbra is).
A bejegyzett élettársakra is a közszerzeményi vagyonjogi rendszer (Zugewinngemeinschaft) vonatkozik, ha arról a bejegyzett élettársi szerződésben nem állapodnak meg ettől eltérően. A házasságra vonatkozó törvényes vagyonjogi szabályozás rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni a bejegyzett élettársi kapcsolatra is (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 6. szakasza). A bejegyzett élettársi szerződés eltérő vagyonjogi rendszert (vagyonelkülönítés - Gütertrennung - vagy vagyonközösség - Gütergemeinschaft) is megállapíthat (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 7. szakasza).
A házasságra vonatkozó vagyonjogi rendszerrel kapcsolatos fenti tájékoztatás megfelelően alkalmazandó a bejegyzett élettársi kapcsolatra.
A bejegyzett élettársak különválása esetén a bejegyzett élettársak bármelyike mindkét élettárs életkörülményeivel, keresőképességével és pénzügyi körülményeivel arányos mértékű tartást követelhet a másik élettárstól. A különválás esetére vonatkozó tartással kapcsolatos rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 12. szakasza). Ami a bejegyzett élettársi jogviszony felbontását követő tartást illeti, a házasság felbontását követő tartásra és nyugdíjkiegyenlítésre (Versorgungsausgleich) vonatkozó rendelkezések megfelelően alkalmazandók (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 16. és 20. szakasza).
A bejegyzett élettárs törvényes öröklési joga megegyezik a házastárs öröklési jogával (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 10. szakasza).
A családjogi bíróság (Familiengericht) rendelkezik hatáskörrel a bejegyzett élettársi kapcsolat vagyonjogi hatásaival kapcsolatos ügyek elbírálására. Ezeket az eseteket a bejegyzett élettársi kapcsolattal összefüggő ügyek képezik, és a házasság felbontására irányuló eljárásra vonatkozó rendelkezések alkalmazandók.
A bejegyzett élettársi kapcsolatban lévő személy rendszerint csak a saját tartozásaiért és csak a saját vagyonával felel, a házassági vagyonjog alapján is fennálló felelősséghez hasonlóan. Nem tartoznak e körbe a család mindennapi szükségleteinek észszerű fedezésére szolgáló ügyletek (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvénynek a polgári törvénykönyv 1357. szakaszával összefüggésben értelmezett 8. szakaszának (2) bekezdése). A rendelkezési jog esetleges korlátozására vonatkozó megjegyzések megfelelően alkalmazandók.
A közös otthon és háztartási eszközök feloszthatók a különválás során (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény 13. és 14. szakasza) vagy a bejegyzett élettársi kapcsolat felbontása után (a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvénynek a polgári törvénykönyv 1568a. és b. szakaszával összefüggésben értelmezett 17. szakasza).
Ha az élettársak vagyonjogi rendszerüknek a vagyonközösséget (Gütergemeinschaft) választják, be kell nyújtaniuk a közjegyző által hitelesített, bejegyzett élettársi szerződést a földhivatalhoz, és kérelmezniük kell az ingatlannyilvántartás kiigazítását. Minden más esetben, azaz ha az élettársak a vagyonközösségtől eltérő vagyonjogi rendszert választanak, nincs szükség az ingatlannyilvántartás kiigazítására.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.