Registruotų partnerysčių turtinės pasekmės

Malta
Turinį pateikė
European Judicial Network
Europos teisminis tinklas (civilinėse ir komercinėse bylose)

1 Ar šioje valstybėje narėje yra skirtingų registruotos partnerystės formų? Paaiškinkite skirtingų formų skirtumus.

Maltos teisėje numatyta „civilinės partnerystės“ forma yra „civilinė sąjunga“, kaip nurodyta Maltos teisyno 530 skyriuje – Civilinių sąjungų įstatyme. Registruoti partnerystę kaip civilinę sąjungą leidžiama tarp dviejų tos pačios lyties arba skirtingos lyties asmenų. Kai civilinė sąjunga užregistruojama, ji turi atitinkamas teisines civilinės santuokos pasekmes ir padarinius. Iki Kitų įstatymų (pakeitimo) teisyno 2017 m. Santuokos įstatymo įsigaliojimo sudarytos civilinės sąjungos partneriai per penkerius metus nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. gali savo civilinę sąjungą perregistruoti kaip santuoką. Kai civilinė sąjunga perregistruojama kaip santuoka, atlikus perregistravimą civilinė sąjunga pasibaigia, o atitinkama santuoka laikoma sudaryta nuo civilinės sąjungos sudarymo dienos.

2 Ar šioje valstybėje narėje yra įstatymu nustatytas registruotų partnerysčių turto teisinis režimas? Kas juo numatyta? Kokioms registruotos partnerystės formoms jis taikomas?

Kadangi civilinė sąjunga ir civilinė santuoka turi tas pačias teisines pasekmes, net ir turto režimai yra tie patys. Maltos valstybė šalims, norinčioms sudaryti civilinę santuoką pagal Maltos teisę, suteikia laisvę pasirinkti režimą, pagal kurį bus reglamentuojamas jų turtas. Tačiau pagrindinis sutuoktinių turto teisinis režimas Maltoje yra visiško įgyto turto bendrumo režimas.

Jeigu nepasirenkama kito režimo, šis režimas pagal įstatymą taikomas kiekvienai sąjungai, nebent sąjungą sudariusios arba planuojančios sudaryti šalys nusprendžia, kad jų, kaip ir sutuoktinių, turtui būtų taikomas kitas Maltos teisės esmei neprieštaraujantis režimas. Minėtas kitas režimas turi būti nustatytas viešuoju aktu.

Kiti Maltoje galiojantys ir civilinėms sąjungoms taikomi sutuoktinių turto režimai yra visiško turto atskirumo režimas ir atskirai administruojamo likusio turto bendrumo režimas.

Pagal įstatyminį Maltos sutuoktinių turto teisinį režimą – visiško įgyto turto bendrumo režimą – numatyta, kad viskas, ką šalys įgyja po partnerystės sudarymo, priklauso bendram įgytam turtui ir atitinkamai priklauso abiem šalims vienodomis dalimis. Maltos teisėje konkrečiai numatyta, kas sudaro įgytą bendrą turtą, į jį neįtraukiamos kiekvienos šalies dovanos, paveldėtas turtas ir asmeninis turtas.

Pagal kitą sutuoktinių turto teisinį režimą, kurį šalys gali pasirinkti vietoje visiško įgyto turto bendrumo režimo, – visiško turto atskirumo režimą – numatyta, kad kiekviena šalis turi absoliučią teisę valdyti ir administruoti iki sąjungos sudarymo ir po sąjungos sudarymo įgytą turtą ir kitos šalies sutikimo nereikalaujama.

Pagal dar vieną sutuoktinių turto teisinį režimą, kurį šalys gali pasirinkti vietoje visiško įgyto turto bendrumo režimo, – atskirai administruojamo likusio turto bendrumo režimą – numatyta, kad kiekviena šalis turi teisę įgyti, valdyti ir administruoti savo vardu įsigytą turtą, tarsi tai būtų išimtinai jai nuosavybės teise priklausantis turtas. Tačiau pagal šį režimą šalims nėra užkertamas kelias kartu įsigyti turtą, kurį šalims tektų administruoti bendrai.

3 Kaip partneriai gali susitarti dėl turto teisinio režimo? Kokie formalūs reikalavimai taikomi šiuo atveju?

Pagal visiško įgyto turto bendrumo režimą pagrindinė taisyklė yra ta, kad abi šalys privalo savo, kaip sutuoktinių, turtą valdyti ir administruoti bendrai. Tačiau pagal šį konkretų režimą Maltos teisėje skiriamas paprastas administravimas, t. y. tie veiksmai, kuriuos partnerystę sudaręs partneris gali atlikti vienas, ir ypatingas administravimas, t. y. tie veiksmai, kuriuos abi šalys atlieka bendrai. Maltos teisės normose išvardyti tik ypatingo administravimo veiksmai, todėl viskas, kas nėra konkrečiai nurodyta teisės normose, turi būti laikoma paprastu administravimu. Todėl oficialus reikalavimas, kurio, siekiant, kad visiško įgyto turto bendrumo režimas gerai veiktų, visada turi būti laikomasi, yra abiejų partnerystės šalių sutikimas. Jeigu daiktinei ar asmeninei teisei į kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą perduoti ar sukurti nebuvo duotas šalių sutikimas, šalies, kuri nedavė sutikimo, prašymu atitinkamą aktą galima pripažinti negaliojančiu.

Pagal visiško turto atskirumo režimą bendra taisyklė yra ta, kad kiekviena partnerystės šalis turi teisę valdyti ir administruoti turtą savo vardu be kitos šalies sutikimo.

Pagal atskirai administruojamo likusio turto bendrumo režimą bendra taisyklė yra ta, kad, kai viena iš partnerystės šalių nusprendžia savo iniciatyva įgyti turtą, ji prieš tai neprivalo gauti kitos šalies sutikimo, turtą įgijusi šalis turi teisę minėtą įgytą turtą valdyti ir administruoti savarankiškai. Kita vertus, kai abi partnerystės šalys ką nors įsigyja bendrai, laikoma, kad jos abi davė sutikimą ir todėl abi turi teisę minėtą įgytą turtą valdyti ir administruoti bendrai.

4 Ar yra laisvės susitarti dėl turto teisinio režimo apribojimų?

Pagal visiško įgyto turto bendrumo režimą partneriai privalo veikti kartu. Todėl jie neturi laisvės vieni valdyti ir administruoti turtą, išskyrus teisę atlikti tuos paprasto administravimo veiksmus, kuriems nereikalaujama abiejų šalių sutikimo.

Kita vertus, kai pasirenkamas visiško turto atskirumo režimas, kiekvienas partneris gali su savo vardu registruotu turtu elgtis savo nuožiūra ir kita šalis negali tam sukliudyti.

Pagal atskirai administruojamo likusio turto režimą, kai viena iš susitarimo šalių įgyja turtą be kitos šalies sutikimo, ji gali to turto režimą laisvai valdyti be apribojimų. Tačiau jeigu šalys turtą įsigyja bendrai, jos sprendimus dėl bendrai įgyto turto gali priimti tik kartu.

5 Koks yra registruotos partnerystės nutraukimo arba panaikinimo teisinis poveikis turtinėms pasekmėms?

Galiojant visiško įgyto turto bendrumo režimui, teisės normose aiškiai numatyta, kad šis režimas veikia nuo santuokos sudarymo dienos ir baigiasi, kai vienas sutuoktinis miršta arba kai baigiasi santuoka. Be to, teisės normose numatyta, kad sutuoktiniams pradėjus gyventi skyrium gali būti prašoma teisinio turto padalijimo.

Atskirai administruojamo likusio turto bendrumo režimo atveju teisės aktuose numatyta, kad šis režimas, be kita ko, baigiasi pasibaigus santuokai ir patvirtinus sutuoktinių gyvenimą skyrium.

Tačiau jeigu taikomas visiško turto atskirumo režimas, sutuoktiniai, kurių santuoka pasibaigė, kurie pradėjo gyventi skyrium ar kurių santuoka buvo pripažinta negaliojančia, toliau valdo ir administruoja savo vardu įgytą turtą.

Tos pačios nuostatos taikomos ir registruotų partnerysčių atveju.

Taigi, santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium patvirtinimo ar santuokos pripažinimo negaliojančia pasekmės sutuoktinių turto atžvilgiu yra tokios, kad visą santuokos laikotarpiu įgytą turtą šalys pasidalija taikiu susitarimu arba jį padalija kompetentingas teismas savo sprendimu.

6 Koks yra mirties poveikis registruotos partnerystės turtinėms pasekmėms?

Mirus vienai iš šalių, Maltos paveldėjimo teisė taikoma tik tuo atveju, jeigu Malta turi jurisdikciją, ir pagrindinis veiksnys, į kurį atsižvelgiama, yra tai, ar šalis mirė sudariusi testamentą.

7 Kuri institucija turi kompetenciją priimti sprendimą byloje, susijusioje su registruotos partnerystės turtinėmis pasekmėmis?

Kompetentinga institucija, sprendžianti su sutuoktinių turto teisiniais režimais susijusius klausimus, yra civilinių bylų teismas (Šeimos bylų skyrius).

8 Koks yra registruotos partnerystės turtinių pasekmių poveikis vieno iš partnerių ir trečiosios šalies teisiniams santykiams?

Kai tarp partnerystės šalių pradeda veikti sutuoktinių turto teisinis režimas, dėl jo susidaro teisinis ryšys tarp partnerių ir – atitinkamais atvejais – trečiųjų šalių. Trečiosios šalys turi teisę įgyvendinti savo teises prieš abu partnerius kartu arba – atitinkamais atvejais – atskirai, priklausomai nuo to, su kuo jos sudarė sutartį arba skolinius santykius.

9 Trumpas registruotos partnerystės turto padalijimo, įskaitant pasidalijimą, paskirstymą ir likvidavimą, tvarkos šioje valstybėje narėje aprašas.

Turto padalijimo procedūra paprastai atliekama tuo etapu, kai šalys pradeda gyvenimo skyrium patvirtinimo arba santuokos nutraukimo procesą. Vykstant tokioms procedūroms, prieš kreipdamosi į kompetentingą teismą, šalys privalo pradėti taikinimo procesą – tarpininkui pavedama pabandyti sutaikyti šalis.

Jeigu taikinimas pavyksta, partneriai gali išsiskirti taikiai – tuo atveju jie viešuoju aktu susitaria dėl savo tarpusavio teisių, dėl teisių į vaikus ir dėl sutuoktinių turto pasidalijimo, o tada viešąjį aktą patikrina kompetentingas teismas, siekdamas užtikrinti, kad būtų išlaikyta šalių teisių pusiausvyra. Kai šią sutartį patvirtina kompetentingas teismas, ją patvirtina notaras ir ji užregistruojama, kad galiotų visais teisės tikslais, taip pat trečiųjų šalių atžvilgiu.

Jeigu taikinimo procedūra nepavyksta ir šalys nepasiekia taikaus susitarimo, jos turi pradėti atitinkamą procesą kompetentingame teisme – teisme jos prašo panaikinti sutuoktinių turto teisinį režimą, kad sutuoktinių turtas būtų joms padalytas. Kai kompetentingo teismo sprendimas tampa res judicata, minėtas sprendimas užregistruojamas, kad galiotų visais teisės tikslais, taip pat trečiųjų šalių atžvilgiu.

10 Kokia procedūra ir dokumentai ar informacija paprastai reikalingi nekilnojamojo turto registracijai?

Kad Maltoje būtų galima įregistruoti nekilnojamąjį turtą, sutartį parengęs notaras šiuo tikslu pateikia notarinio patvirtinimo pažymą viešam registrui. Kai gaunama notarinio patvirtinimo pažyma, nekilnojamasis turtas įregistruojamas ir sutartis tampa teisiškai privaloma sutarties šalims ir trečiosioms šalims.

Paskutinis naujinimas: 04/11/2020

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos Europos teisminio tinklo kontaktinės įstaigos. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Nei Europos teisminis tinklas, nei Europos Komisija neprisiima atsakomybės ar įsipareigojimų dėl šiame dokumente pateiktos arba nurodytos informacijos arba duomenų. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.