- Законодателна рамка, уреждаща възнагражденията за юридическите професии в Германия
- Предварителна информация, която трябва да бъде предоставена от процесуалните представители
- Как се определят разноските — правно основание
- Къде мога да намеря допълнителна информация относно разноските?
- Данък добавена стойност
- Правна помощ
- Кога загубилата страна трябва да плати разноските на спечелилата страна?
- Възнаграждения на вещи лица
- Възнаграждения на писмени и устни преводачи
Намиране на информация по региони
Семейно право — упражняване на родителските права върху детето
Законодателна рамка, уреждаща възнагражденията за юридическите професии в Германия
Адвокати
В Германия адвокатските възнаграждения се определят в съответствие със Закона за адвокатските възнаграждения [Rechtsanwaltsvergütungsgesetz] (RVG) или по споразумение между адвоката и неговия клиент. Като алтернатива на нормативно установените възнаграждения винаги е възможно да се сключат споразумения за възнаграждението. Те трябва да бъдат в съответствие с правилата, определени в член § 49b от Федералния кодекс за адвокатурата [Bundesrechtsanwaltsordnung (BRAO)] и в членове §§ 3a—4b от RVG. Ако адвокатът представлява клиента в съда, размерът на договорените възнаграждения не може да бъде по-нисък от законоустановения.
В схемата на възнагражденията към RVG (приложение 1 към RVG) се установяват стойността на възнагражденията, фиксираният размер на възнагражденията или диапазонът на възнагражденията за различни правни услуги. Размерът на възнагражденията обикновено се определя спрямо стойността на иска, а размерите на възнагражденията за различните стойности на иска са изброени в приложение 2 към RVG. С всеки диапазон на възнагражденията, посочен за дадена стойност на иска, се установяват максималните и минималните ставки на възнагражденията, които може да бъдат фактурирани за въпросната услуга. Подходящото възнаграждение в рамките на този диапазон се определя съгласно обхвата и сложността на правната работа, важността на делото, имущественото състояние на клиента и конкретния риск от възникване на отговорност, поет от адвоката. Диапазони на възнагражденията се прилагат в редица специални области на правото, например по наказателни и социалноосигурителни дела.
Съдебни изпълнители
Съдебните изпълнители [Gerichtsvollzieher] събират само таксите, предвидени в Закона за таксите на съдебните изпълнители [Gerichtsvollzieherkostengesetz] (GvKostG). За всяка дейност, извършвана от съдебния изпълнител, е предвидена конкретна такса.
Фиксирани разноски
Фиксирани разноски по граждански производства
Фиксирани разноски за страните по граждански производства
В гражданските производства съдебните такси обикновено се заплащат въз основа на размера на иска. По граждански дела тези такси се определят в съответствие със Закона за съдебните такси [Gerichtskostengesetz] (GKG) и Закона за съдебните такси (по семейни дела) [Gesetz über Gerichtskosten in Familiensachen] (FamGKG). Коефициентът на таксите е установен в таблицата на разноските (приложение 1 към съответните закони), като в приложение 2 е посочена таблицата с таксите спрямо стойността на иска.
- По граждански производства по общия ред и производства по семейноправни спорове, по специално по задължения за издръжка, коефициентът е 3,0. По брачни дела той е 2,0, а по дела, свързани с деца, по-специално за упражняване на родителски права и право на лични отношения с детето, коефициентът е 0,5. Стойността на спора се определя, както следва: по брачни дела стойността на спора се определя по преценка на съда, като се вземат предвид обхватът, важността на делото и доходът на двамата съпрузи. Обикновено стойността на спора отговаря на тримесечния нетен доход. по семейни дела стойността на спора обикновено зависи от размера на иска. По дела за задължения за издръжка стойността е ограничена до размера на претендираната издръжка, като максималната стойност е нейният едногодишен размер. Предвид ще бъдат взети и всички неизплатени суми до датата на подаване на молбата.
- По дела, свързани с деца, включително за упражняване на родителски права и право на лични отношения с детето, стойността на спора е 4 000 EUR.
Ако не бъде постигнато споразумение, възнагражденията за процесуално представителство от адвокат се изчисляват въз основа на стойността на иска. Това обикновено съответства на стойността на спора, използвана за определяне на съдебните такси. В Закона за адвокатските възнаграждения [Rechtsanwaltsvergütungsgesetz] (RVG) е точно установено какви са приложимите възнаграждения и коефициенти за определени производства. В приложение 2 към RVG е посочен размерът на възнагражденията в зависимост от стойността на иска.
По първоинстанционните граждански производства адвокатът обикновено получава размер на процесуалното възнаграждение по коефициент 1,3 и размер на възнаграждението за консултация по коефициент 1,2. За решаване на спора чрез спогодба на първа инстанция адвокатът получава и размер на възнаграждението за доброволно уреждане на спора по коефициент 1,0.
Етап от гражданското производство, на който фиксираните разноски трябва да бъдат платени
По граждански производства по общия ред, както и по дела за издръжка и брачни дела съдебните такси трябва да бъдат уредени директно при завеждане на делото или при подаване на исковата молба. По семейни дела таксите се плащат в края на производството. Освен ако не е договорено друго, адвокатските възнаграждения се заплащат след приключване на пълномощието. Адвокатите обаче имат право на авансово плащане в съответствие с правните разпоредби.
Фиксирани разноски по наказателни производства
Фиксирани разноски по наказателни производства
Разноските в наказателното производство се фактурират едва след постановяване на окончателната присъда. Съдебните такси зависят от размера на наказанието и варират между 15 540 EUR и 11 000 EUR на първа инстанция. Адвокатите, с които не е договорено конкретно споразумение, имат право на възнаграждение както като защитници, така и като представители на други заинтересовани страни. Тези възнаграждения се определят въз основа на дадена рамка.
Етап от наказателното производство, на който фиксираните разноски трябва да бъдат платени
Съдебните такси трябва да бъдат платени след произнасяне на окончателната присъда. Освен ако не е договорено друго, адвокатските възнаграждения се уреждат обикновено след приключване на пълномощието. Адвокатите обаче имат право на авансово плащане в съответствие с правните разпоредби.
Фиксирани разноски по конституционни производства
Разноски за страните по спора
Подаването на конституционна жалба до Федералния конституционен съд [Bundesverfassungsgericht] обикновено е безплатно, освен ако жалбата е подадена с намерение за злоупотреба (съгласно член § 34 от Закона за Федералния конституционен съд [Bundesverfassungsgerichtsgesetz]). Представителство, особено от адвокат, е необходимо само в случай на изслушване пред Федералния конституционен съд (съгласно член § 22 от Закона за Федералния конституционен съд).
Етап от конституционното производство, на който фиксираните разноски трябва да бъдат платени
Освен ако не е договорено друго, адвокатските възнаграждения за производство пред Конституционния съд по принцип трябва да се заплатят в края на пълномощието. Адвокатите обаче имат право на авансово плащане.
Предварителна информация, която трябва да бъде предоставена от процесуалните представители
Права и задължения на страните
Адвокатите са длъжни да предоставят на клиентите си пълна информация и съвети и трябва да им посочат най-сигурните и излагащи ги на най-малък риск средства за постигане на желаната цел. На клиента трябва да бъдат съобщени всички свързани с делото рискове, за да може той да вземе напълно информирано решение. Адвокатите трябва да отговарят на въпросите на клиентите си изчерпателно и правдиво. Преди завеждане на дело те трябва да изяснят на клиента свързаните с производството перспективи и рискове, включително разноските.
Адвокатите имат специални задължения да предоставят информация в определени случаи:
- ако възнагражденията им зависят от стойността на риска, те трябва да изтъкнат пред клиента този факт, преди да бъдат ангажирани (член § 49b, алинея 5 от Федералния кодекс за адвокатурата (BRAO). Ако е сключено споразумение относно възнаграждението им, адвокатите трябва да предупредят, че ако разноските бъдат възстановени от ответната страна, ще бъдат възстановени само нормативно установените такси (член § 3a, алинея 1, трето изречение от Закона за адвокатските възнаграждения (RVG);
- преди сключване на споразумение за представляване на клиент пред съд по трудовоправни спорове адвокатите трябва да предупредят клиента, че правните му разноски не се възстановяват (член § 12a, алинея 1, второ изречение от Закона за съдилищата по трудовоправни спорове [Arbeitsgerichtsgesetz]).
Как се определят разноските — правно основание
Къде мога да намеря информация относно правното основание на разноските в Германия?
Информация относно законодателството в областта на разноските в Германия може да бъде закупена в книжарниците или нейната най-актуална версия може да бъде изтеглена безплатно онлайн.
На какви езици мога да получа информация относно правното основание на разноските в Германия?
По-голямата част от наличната информация относно законодателството в областта на разноските в Германия е на немски език.
Къде мога да намеря допълнителна информация относно разноските?
Онлайн информация относно разноските
Настоящите версии на законодателството могат да бъдат разгледани на адрес https://www.gesetze-im-internet.de/. За да се изтеглят различните закони относно разноските, във функцията за търсене може да се въведат съответните абревиатури (GKG, FamGKG, GNotKG, GvKostG и RVG).
Къде се публикува информация относно продължителността на отделните видове производства?
Федералната статистическа служба [Statistisches Bundesamt] публикува годишни статистически доклади относно правораздаването. Например в доклада за гражданските съдилища се предоставят данни за продължителността на гражданските производства в цяла Германия. Данните са разбити по отделни провинции и райони на висшите областни съдилища [Oberlandesgericht]. Предоставя се и отделна информация за районните съдилища [Amtsgerichte] и областните съдилища [Landgerichte], както и за производствата на първа и втора инстанция. В доклада се съдържат конкретни статистически данни относно продължителността на производствата в избрани области на правото, като например медицинска отговорност, пътнотранспортни произшествия и договори за пътуване.
Къде мога да намеря информация относно приблизителния размер на разноските за различните видове съдебни производства?
По темата за средния размер на разноските в гражданското производство съществуват публикации. Тези публикации може да обхващат различни аспекти, включително правни основания, стратегии за контрол на разноските, казуси и практически примери. Освен това на разположение са различни онлайн калкулатори, като този на портала за електронно правосъдие на провинция Северен Рейн-Вестфалия, които може да се използват за предварително изчисляване на процесуалните такси.
Данък добавена стойност
Къде може да бъде намерена такава информация? Какви са приложимите ставки?
Съдилищата и съдебните изпълнители не подлежат на облагане с данък добавена стойност. Адвокатите обаче начисляват ДДС със ставка 19 %. Тази сума се отчита отделно като разход и не е включена в тяхното възнаграждение.
Правна помощ
Приложим праг на доходите в областта на гражданското правосъдие
Всяко лице, което не може да поеме част или всички процесуални разноски, може да подаде молба за правна помощ. Трябва да се вземе предвид личното и имущественото положение. Планираният съдебен спор трябва да има изгледи за успех и не трябва да бъде злонамерен. Лицето, което образува производството, трябва обаче да използва имуществото си, доколкото е разумно. В зависимост от доходите му правната помощ може да бъде отпусната със или без задължение за връщането ѝ на вноски. Федералното министерство на правосъдието публикува брошура, озаглавена „Правни консултации и правна помощ“ [Beratungshilfe und Prozesskostenhilfe], в която се предоставят отговори на най-често задаваните въпроси, придружени с примери.
Приложимо ограничение на доходите в областта на наказателното правосъдие за обвиняемите
В наказателните производства има различни правила относно доходите на подсъдимите лица. За разлика от правната помощ за ищците, няма определени граници по отношение на доходите на обвиняемите. Вместо това при определяне на възможността за получаване на финансова подкрепа се вземат предвид други критерии.
Приложимо ограничение на доходите в областта на наказателното правосъдие за жертвите
За лицата, които са станали жертва на престъпление, правната помощ зависи от техния доход. Вземат се предвид очакваните разноски по делото и личните обстоятелства на ищеца, като например задължения за издръжка и разходи за жилище. Праговете на доходите са гъвкави и в някои случаи може да бъде предоставена правна помощ, която трябва да бъде върната на вноски.
Други условия, свързани с предоставянето на правна помощ на жертви на престъпления
Съществува специален режим за жертвите на тежки умишлени актове на насилие. Те могат да подадат молба за безплатна правна помощ независимо от финансовото им състояние.
Други условия, свързани с предоставянето на правна помощ на ответници
По отношение на подсъдимите лица също има определени условия, свързани с предоставянето на правна помощ. Те не са свързани с доходите, а по-скоро с правни фактори, като тежестта на обвинението, очакваното наказание, сложността на ситуацията и дали подсъдимият е способен да се защитава сам. Съдът винаги назначава адвокат на подсъдимия, когато той е задържан под стража или когато трябва да се яви в съда, за да се постанови решение за задържане или поставяне под определен режим.
Безплатни съдебни производства
Съгласно член § 183 от Закона за съдилищата по социалноосигурителни спорове [Sozialgerichtsgesetz] (SGG) лицата, които имат право на обезщетение, не дължат разходи за производства пред тези съдилища [Sozialgerichte]. Това включва осигурените лица, лицата, получаващи обезщетения (включително лицата, които получават обезщетение за преживели лица), лицата с увреждания или техните наследници, ако те участват в това си качество като ищци или ответници. В съответствие с член § 184 от SGG лица, които не попадат в приложното поле на член § 183, трябва да платят такса за всеки спор. Таксите са в размер на 150 EUR пред съдилищата по социалноосигурителни спорове, 225 EUR пред областните съдилища по социалноосигурителни спорове [Landessozialgerichte] и 300 EUR пред Федералния съд по социалноосигурителни спорове [Bundessozialgericht]. В член §197a от SGG се предвижда заплащането на разноските в определени случаи да се извършва съгласно Закона за съдебните такси, ако нито ищецът, нито ответникът по дадено дело не попада в категориите лица, посочени в член § 183 от SGG. Внаказателните производства се прилагат следните правила: Ако обвиняемият бъде оправдан, не бъде образувано съдебно производство или производството бъде прекратено, направените по необходимост разходи и разноски от подсъдимото лице се плащат от държавния бюджет в съответствие с член § 467 от StPO. Ако подсъдимият бъде осъден, той по принцип трябва да поеме сам разноските по производството, включително възнаграждението на назначения от съда адвокат в съответствие с член § 465 от StPO.
Кога загубилата страна трябва да плати разноските на спечелилата страна?
Страната, която загуби делото, трябва да поеме процесуалните разноски на ответната страна. Това включва съдебни разноски, нормативно установени възнаграждения и разноски на адвоката на ответната страна, пътните разходи и загубата на доходи поради присъствието в съда. Тези разноски трябва да са били необходими за подходящата защита на правата на страната или за защита срещу иск.
Възнаграждения на вещи лица
Възнаграждението за назначените от съда вещи лица се изчислява по фиксирани почасови ставки в съответствие със Закона за съдебните възнаграждения и обезщетения [Justizvergütungs- und -entschädigungsgesetz] (JVEG). Тези разноски се плащат от страните в производството.
Когато даден страна ангажира частно вещо лице, за да се подготви за съдебен спор, тези разноски не съставляват част от определените в решението процесуални разноски. Възстановяването на тези разноски трябва да бъде поискано отделно. Ако страната е ангажирала вещо лице да предостави експертно мнение по време на съдебния процес, възстановяването на разноските зависи от необходимостта от тази консултация в конкретния случай.
Възнаграждението на назначеното от съда вещо лице се поема от загубилата делото страна. Ако претенцията и на двете страни е уважена или отхвърлена частично, те трябва да поделят разноските според изхода на съдебния спор.
Възнаграждения на писмени и устни преводачи
Призованите от съда устни и писмени преводачи получават възнаграждение, определено в съответствие със Закона за съдебните възнаграждения и обезщетения. Тези разноски се плащат от страните в производството. Устните преводачи получават възнаграждение на базата на почасова ставка, докато писмените преводачи се възнаграждават на базата на броя преведени редове. В наказателното производство разноските за поискан от подсъдимите или от заинтересованите страни устен и писмен превод се заплащат от държавния бюджет. Това се прилага, когато услугите са необходими за защита или за упражняването на процесуални права.
Връзки по темата
Федерално министерство на правосъдието
Екип по медиация на Германското сдружение на адвокатите
Федерално сдружение за семейна медиация
Федерално сдружение за медиация
Федерално сдружение за медиация в икономическа и работна среда
Омбудсман по въпросите на банкирането в частния сектор
Омбудсман по въпросите на банкирането в публичния сектор
Помирителен съвет на Германската Bundesbank
Омбудсман на Германската кооперативна банкова група
Омбудсман на частните строителни дружества
Омбудсман на регионалните строителни дружества
Консултативни комитети и помирителни съвети на Германското медицинско сдружение
Помирителен съвет по въпросите на мобилността
Помирителен съвет на Федералната камара на адвокатите
Помирителен съвет по въпросите на туризма
Помирителен съвет по въпросите на местния транспорт в Северен Рейн-Вестфалия
Омбудсман по въпросите на частното здравеопазване и осигуряването срещу зависимост
Помирителен съвет на Федералното германско сдружение на погребалните агенти
Помирителен съвет на Федералната агенция на мрежите
Омбудсман по въпросите на недвижимото имущество към Германското сдружение за недвижимо имущество
Помирителни съвети на търговските и индустриалните камари
Помирителен съвет за хонорарите и възнагражденията
Централно сдружение на германската автомобилна индустрия
Документи по темата
Доклад на Германия относно проучването на прозрачността на разноските (565 Kb)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.