- A jogi hivatások képviselőinek díjazására vonatkozó jogszabályi keretek
- Rögzített költségek
- A jogi képviselő által nyújtandó előzetes tájékoztatás
- A költségek megállapításának jogalapjai
- Hol találhatok a közvetítésre/békéltetésre vonatkozó információkat?
- Hol találhatok a költségekre vonatkozó további információkat?
- Hozzáadottérték-adó
- Költségmentesség
- Milyen esetekben viseli a pervesztes fél a pernyertes fél költségeit?
- Szakértői díjak
- Fordítók és tolmácsok díja
- Esettanulmányok, Szlovénia
A jogi hivatások képviselőinek díjazására vonatkozó jogszabályi keretek
Ügyvédek
Az ügyvédi munkadíjakat az ügyvédi munkadíjról szóló törvény (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 2008. évi 67. szám; 35/2009-ZOdv-C, hatályos 2009. január 1. és 2009. május 9. között) szabályozza.
Ezt a törvényt addig kell alkalmazni, amíg az ügyvédi díjak új jegyzékét a Szlovén Ügyvédi Kamara el nem fogadja, és az igazságügyi és közigazgatási miniszter jóvá nem hagyja.
Közjegyzők
A közjegyzői díjakat az igazságügyi és közigazgatási miniszter által elfogadott közjegyzői díjszabás (a Szlovén Köztársaság Hivatalos Lapja, 94/2008. szám) rögzíti. A díjszabást elfogadása előtt a miniszter előzetes észrevételezésre és véleményezésre megküldi a szlovén Közjegyzői Kamarának, ennek álláspontja azonban a minisztert nem köti.
Rögzített költségek
Rögzített költségek a polgári eljárásban
A peres feleket terhelő rögzített költségek a polgári eljárásban
A rögzített költségek közé az alábbiak tartoznak:
- bírósági illetékek,
- ügyvédi munkadíjak
- szakértői díjak
- fordítók és tolmácsok díja, valamint
- útiköltség (pl. tanúk és szakértők esetében).
A polgári eljárás mely szakaszában fizetendőek a rögzített díjak?
A bírósági illetéket rendszerint az eljárás kezdetén, a kereset benyújtásakor kell megfizetni.
Egyes esetekben az illetékeket a bírósági határozat meghozatalakor kell megfizetni (pl. szociális tárgyú jogvitákban első fokon, ingatlan-nyilvántartási eljárásban, elsőfokú kártérítési határozat meghozatalakor).
Hagyatéki eljárásban az illetéket a tárgyalás végén – azaz az elhunyt vagyonának pontos felmérését követően – kell megfizetni.
Az ügyvédi munkadíjakat a bíróságnak az eljárás költségeit meghatározó végzésének meghozatalát követően kell megfizetni. Az ügyvédek kérhetik, hogy munkadíjukat részben vagy egészben előre fizessék meg, ami bevett gyakorlat.
A bizonyítási indítványt (pl. szakértői bizonyítás vagy tanúmeghallgatás) tevő, illetve fordítói vagy tolmácsolási szolgáltatások költségét az ezek igénybevételét indítványozó félnek kell megelőlegeznie.
Rögzített költségek büntetőeljárásban
A peres feleket terhelő rögzített költségek a büntetőeljárásban
A rögzített költségek közé az alábbiak tartoznak:
- bírósági illetékek
- ügyvédi munkadíj (amely a tárgyalások számától függ)
- szakértői díjak
- fordítók és tolmácsok díja, valamint
- útiköltség (pl. tanúk és szakértők esetében).
A büntetőeljárás mely szakaszában fizetendőek a rögzített díjak?
A bírósági illetéket és egyéb költségeket rendszerint a jogerős bírósági határozat meghozatala, vagy – azt követően – a kifejezetten az eljárási költségek megfizetésére kötelező, jogerős bírósági végzés kibocsátása után kell megfizetni.
Rögzített költségek alkotmányjogi eljárásban
A peres feleket terhelő rögzített költségek az alkotmányjogi eljárásban
Az alkotmánybírósági eljárás illetékmentes. Az egyéb költségeket (pl. ügyvédi munkadíjakat és útiköltségeket) a felek maguk viselik.
Az alkotmánybírósági eljárás mely szakaszában fizetendőek a rögzített díjak?
Az ügyvédi munkadíjak az eljárás végén fizetendők. Az ügyvédek kérhetik, hogy munkadíjukat részben vagy egészben előre fizessék meg, ami bevett gyakorlat.
A jogi képviselő által nyújtandó előzetes tájékoztatás
A felek jogai és kötelezettségei
Az ügyvédeket nem terheli jogszabályi tájékoztatási kötelezettség a jogok, kötelezettségek, a pernyerés esélye és a költségek vonatkozásában. Azonban az ügyvédeknek a díjuk megfizetésére vonatkozó felhívást a díjakat és költségeket részletező, külön számlán kell benyújtaniuk. Amennyiben az ügyvéd és megbízója megállapodást köt arról, hogy a díjakat és költségeket nem az ügyvédi munkadíjról szóló törvény, hanem egyedi megállapodás szerint állapítják meg, a megállapodásra külön szabályok vonatkoznak.
A költségek megállapításának jogalapjai
Hol találhatok a költségek megállapításának jogalapjára vonatkozó információkat Szlovéniában?
A bírósági eljárások költségeit az alábbi jogszabályok határozzák meg:
- a bírósági illetékekről szóló törvény – Zakon o sodnih taksah (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 2008. évi 37. szám)
- az ügyvédi munkadíjról szóló törvény – Zakon o odvetniški tarifi (módosítását a közeljövőben tervezik)
- a közjegyzői díjszabás – Notarska tarifa (a Szlovén Köztársaság Hivatalos Lapja, 94/2008. és 32/2011. szám. Hamarosan újabb módosítás várható.),
- a bírósági tolmácsokra vonatkozó szabályzat – Pravilnik o sodnih tolmačih (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 2002. évi 49. szám, 2003. évi 75. szám, 2007. évi 71. szám)
- a bírósági szakértőkre és értékbecslőkre vonatkozó szabályzat – Pravilnik o sodnih izvedencih in cenilcih (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 2002. évi 7. szám, 2003. évi 75. szám, 2005. évi 72. szám, 2007. évi 71. szám és 2008. évi 84. szám)
- a büntetőeljárásról szóló törvény – Zakon o kazenskem postopku (a Szlovén Köztársaság Hivatalos Lapja, 32/2012. szám),
- a büntetőeljárásban felmerült költségek megtérítésére vonatkozó szabályok - Pravilnik o povrnitvi stroškov v kazenskem postopku, a Szlovén Köztársaság Hivatalos Lapja, 61/1997. szám, 6897. o. – helyesbítette: 62/2008. szám),
- a polgári eljárásról szóló törvény – Zakon o pravdnem postopku (a Szlovén Köztársaság Hivatalos Lapja, 73/2007. szám – hivatalos, egységes szerkezetű változat, 45/08 - ZArbit, 45/08, 111/08 - Odl. US, 121/08 - Skl. US, 57/09 - Odl. US, 12/10 - Odl. US, 50/10 - Odl. US, 107/10 - Odl. US, 75/12 - Odl. US és 76/12 - helyesbítés).
A fenti jogszabályszövegek megtalálhatók Szlovénia online jogi tájékoztató portálján, a jogi információs központ címén, illetve a többi országos jogszabálygyűjteményben.
Milyen nyelven érhetők el a költségek megállapításának jogalapjára vonatkozó információk Szlovéniában?
Az információk csak szlovén nyelven érhetők el.
Hol találhatok a közvetítésre/békéltetésre vonatkozó információkat?
A közvetítésre vonatkozó információk az Európai Igazságügyi Hálózat polgári és kereskedelmi ügyekben c. internetes oldalán, az alternatív vitarendezésről szóló részben érhetők el.
A bíróságon közvetítői szolgáltatásokat nyújtó bíróságok (pl. Ljubljana Területi Bírósága) internetes oldalukon a közvetítésről is nyújtanak tájékoztatást.
További információk találhatók a nem kormányzati szervezetek és a közvetítéssel foglalkozó magánszektorbeli szereplők internetes oldalain (lásd a közvetítéssel és a közvetítő keresésével foglalkozó oldalakat).
Hol találhatok a költségekre vonatkozó további információkat?
Hol találhatok az egyes eljárások átlagos hosszára vonatkozó információkat?
A különféle eljárások átlagos időtartamára vonatkozó információk az Igazságügyi Minisztérium internetes oldalán a bírósági statisztikák elemzésével foglalkozó részben szerepelnek.
Hozzáadottérték-adó
Miként adnak erre vonatkozó információt?
A költségekre vonatkozó információk a jogszabáIyokban szerepelnek, azonban a hozzáadottérték-adó ezekben az adatokban rendszerint nem szerepel. Amennyiben a díjat héa terheli (pl. az ügyvédi szolgáltatások héa-kötelesek), a jogszabály erre utal.
Költségmentesség
Jogosultsági jövedelemhatár a polgári igazságszolgáltatás területén
A költségmentességi jövedelemhatárt a költségmentességről szóló törvény – Zakon o brezplačni pravni pomoči (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 2001. évi 48. szám, 2004. évi 50. szám, 96/2004-UPB1, 2008. évi 23. szám) 13. cikke szabályozza.
A költségmentességre való jogosultság akkor áll fenn, ha a család pénzügyi helyzete nem teszi lehetővé a bírósági költségeknek a család létfenntartásának veszélyeztetése nélküli megfizetését. A család létfenntartásának veszélyeztetése akkor áll fenn, ha az illető vagy a családtag átlagos havi jövedelme nem haladja meg a szociális biztonságról szóló törvényben – Zakon o socialnem varstvu (a Szlovén Köztársaság Közlönye, 3/2007-UPB2 {23/2007 popr., 41/2007 popr.}, 122/2007 Odl.US: U-I-11/07-45) előírt havi minimálbér kétszeresét.
A minimálbér 2008. augusztus 1. óta 221,70 EUR, így a költségmentességi jövedelemhatár 443,40 EUR.
A bíróság a felet mentesítheti a bírósági illeték megfizetése alól (a bírósági illetékekről szóló törvény 11. cikke szerint), ha annak megfizetése lényegesen csökkentené a fél és családja létfenntartására szolgáló összeget. A döntést a bíróság mérlegelési jogkörében, az összes vonatkozó körülmény figyelembevételével hozza meg.
Terheltek és sértettek vonatkozásában jogosultsági jövedelemhatár a büntető igazságszolgáltatás területén
Terheltek és sértettek vonatkozásában a jogosultsági jövedelemhatár a büntető igazságszolgáltatás területén megegyezik a polgári ügyekben érvényesülő határral.
A sértett és a terhelt költségmentességére megszabott egyéb feltételek
A sértett és a terhelt költségmentességének egyéb feltételei nincsenek.
Ingyenes bírósági eljárások
Az alábbi bírósági eljárásokban nem kell bírósági illetéket fizetni:
- a Szlovén Köztársaság Alkotmánybírósága előtti eljárások
- a munkaviszonnyal és más munkaügyi kérdéssel kapcsolatos jogvitákban hozott bírósági határozatok végrehajtása
- azok az eljárások, amelyekben költségmentességet ítéltek meg
- tartással kapcsolatos követelések érvényesítése
- házasság felbontására irányuló eljárásban hozott ideiglenes intézkedések és gyermektartással kapcsolatos eljárások
- fizetésképtelenségi eljárások adós általi kezdeményezése
- külföldi szociális biztonsági jogosultságok érvényesítéséhez szükséges okiratok hitelesítése
- a bírósági illetékekről szóló törvényben és más jogszabályokban meghatározott különféle eljárások és tárgykörök.
Milyen esetekben viseli a pervesztes fél a pernyertes fél költségeit?
A költségviselési szabályokat a büntetőeljárásról szóló törvény és a polgári eljárásról szóló törvény szabályozza, mely törvények megállapítják a pernyertesség és a pervesztesség elvét.
Polgári eljárásban a pervesztes félnek meg kell térítenie a pernyertes fél költségeit. A fél saját mulasztásából vagy a felektől függetlenül felmerült költségeket a felek maguk viselik. A költségtérítésre vonatkozó további részletszabályok a polgári eljárásról szóló törvényben(151–186., valamint 173a. cikk) és a büntetőeljárásban felmerült költségek megtérítésére vonatkozó szabályokban (Hivatalos Lap 15/06. szám) találhatók.
Ha a büntetőeljárásban a vádlott bűnösségét megállapítják, a bíróság rendszerint őt kötelezi a költségek megfizetésére. A büntetőeljárásról szóló törvény (92–99. cikk) és az igazságügy-miniszter külön rendeletei a költségviselés tekintetében további részletszabályokat is megállapítanak.
Szakértői díjak
Polgári eljárásban a szakértői díjakat alapesetben a szakértői bizonyítást indítványozó fél előlegezi meg. Ha a bíróság szakértő kirendelése mellett dönt, a díjakat a bíróság előlegezi meg. Ezeknek a költségeknek a viseléséről a bíróság az eljárás végén a pernyertesség alapján dönt.
Büntetőeljárásban a szakértői díjakat a bíróság előlegezi meg.
Fordítók és tolmácsok díja
Büntetőeljárásban a fordítók és tolmácsok díjait a bíróság előlegezi meg.
Az olasz és magyar nyelvről történő fordítás ingyenes e kisebbségek anyanyelvhasználathoz való alkotmányos joga alapján (még abban az esetben is, ha az illetőnek büntetőeljárásban meg kellene fizetnie a költségeket).
A fordítók és tolmácsok díjait nem kell megfizetni, ha a terhelt nem érti az eljárás nyelvét.
Polgári eljárásban a fordítók és tolmácsok díjai az eljárási költségek részét képezik. A költségeket annak a félnek kell megelőlegeznie, aki az eljárásra okot adott. E költségeknek a viseléséről a bíróság az eljárás végén a pernyertesség, illetve a pervesztesség alapján dönt.
Esettanulmányok, Szlovénia
A szlovéniai eljárási költségekről pontosabb információk az egyes konkrét esettanulmányokban találhatók.
Kapcsolódó linkek
Ljubljanai Területi Bíróság nyilvántartása
Bírósági statisztikák nyilvántartása
Kapcsolódó dokumentumok
A költségek átláthatóságáról szóló vizsgálat Szlovéniáról szóló jelentése (723 Kb)
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.