

Pronađi podatke po području
„Dostava” (izsniegšana) sudskog pismena znači pravodobna dostava pismena primatelju kako bi mu se omogućilo da ostvaruje i brani svoja prava. Zakonom o parničnom postupku (Civilprocesa likums) propisuje se nekoliko različitih vrsta dostave, uključujući preporučenu poštu, elektroničku poštu, dostavu putem sudskog izvršitelja (tiesu izpildītājs) i dostavu putem kurirske službe (ziņnesis). Pismeno se smatra dostavljenim ako je dostavljeno u skladu s formalnim zahtjevima utvrđenima zakonodavstvom te ako je dostava evidentirana u obliku predviđenom u tu svrhu.
Sudskim pismenima sastavljenima u skladu s člankom 56. stavkom 2. Zakona o parničnom postupku smatraju se: presude, odluke, obavijesti, sudski pozivi, zahtjevi podneseni u posebnim vrstama postupaka, žalbe koje se temelje na činjenicama ili zakonu, izvornici pisanih podnesaka te sva pismena koja su stranke u predmetu sastavile i podnijele sudu, ali koja je drugim strankama dostavio sam sud.
Pismeno iz druge države u Latviji dostavlja sudski izvršitelj.
Središnje je tijelo Vijeće sudskih izvršitelja Latvije (Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome).
Adresa: Lāčplēša iela 27-32, Riga, LV-1011, Latvija
Telefon: +371 67290005, telefaks: +371 62302503
Adresa e-pošte: documents@lzti.lv
Tijelo koje zaprima zahtjev, odnosno Vijeće sudskih izvršitelja Latvije, osim dostavljenih podataka prema potrebi će provjeriti ili razjasniti je li za dotičnu osobu u registru stanovništva (Iedzīvotāju reģistrs) ili u registru poduzeća (Uzņēmumu reģistrs) navedena druga adresa.
Vijeće sudskih izvršitelja ne nastoji utvrditi točnu adresu, nego samo osigurati točnije informacije kad je to potrebno.
Osnovni podaci o poduzeću upisanom u registar poduzeća mogu se dobiti besplatno:
Za utvrđivanje adrese fizičke osobe može se podnijeti službeni zahtjev Uredu za državljanstvo i migracije (Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde) Ministarstva unutarnjih poslova. U zahtjevu treba navesti razloge zašto su podaci potrebni kako bi obrađivači podataka mogli odlučiti postoje li valjane osnove za pružanje tih podataka. Registar stanovništva vodi Ministarstvo unutarnjih poslova.
Vijeće sudskih izvršitelja ne nastoji utvrditi točnu adresu ili pronaći tuženika: ono jednostavno osigurava točniju adresu. Međutim, svaki se zahtjev razmatra pojedinačno, pri čemu se posebna pozornost posvećuje pitanjima koja utječu na prava djece.
Pismeno dostavlja sudski izvršitelj koji ga uručuje primatelju.
Sudski poziv šalje se odvjetniku (advokāts), javnom bilježniku (notārs), sudskom izvršitelju ili tijelu središnje ili lokalne uprave elektroničkom poštom.
Pismena koja je sastavio sud te druga pismena sastavljena u elektroničkom obliku sud dostavlja odvjetniku putem internetskog sustava.
Takva se pismena javnom bilježniku, sudskom izvršitelju ili tijelu središnje ili lokalne uprave dostavljaju elektroničkom poštom, osim ako su obavijestili sud da su registrirani u internetskom sustavu.
Sudska pismena dostavljaju se elektroničkom poštom ako je stranka u postupku obavijestila sud da je suglasna s korištenjem elektroničkom poštom za korespondenciju sa sudom. Pismena se šalju na adresu elektroničke pošte koju je navela stranka. Ako sud utvrdi da postoje tehničke prepreke za dostavu sudskih pismena elektroničkom poštom, pismena se dostavljaju jednom od ostalih dostupnih metoda.
Ako stranka obavijesti sud da je suglasna s elektroničkom korespondencijom sa sudom te da je registrirana u internetskom sustavu, sudska pismena dostavljaju se putem internetskog sustava. Ako sud utvrdi da postoje tehničke prepreke za dostavu sudskih pismena putem internetskog sustava, pismena se dostavljaju jednom od ostalih dostupnih metoda, pri čemu se sudski pozivi šalju na adresu elektroničke pošte koju je navela stranka.
Ako osoba koja dostavlja sudska pismena ne zatekne primatelja na njegovoj adresi, ta osoba može pismena uručiti bilo kojem punoljetnom članu obitelji koji živi s primateljem. Ako osoba koja dostavlja pismena ne zatekne primatelja na njegovu radnom mjestu, ta osoba može pismena uručiti upravi kako bi ih predala primatelju. Osoba koja preuzima dostavu pismena mora u takvim slučajevima navesti svoje ime i prezime, vrijeme i datum dostave te odnos s primateljem ili naziv svojeg radnog mjesta, a pismena mora predati primatelju bez odlaganja.
Objava sudskog poziva u novinama
1. Ako se adresa tuženika ne može utvrditi u skladu s člankom 54.1 Zakona o parničnom postupku ili ako se pismena ne mogu dostaviti na adresu koju je stranka navela u skladu s člankom 54.1 stavkom 1. zakona, ili ako se pismena ne mogu dostaviti u skladu s člankom 56.2 zakona, tuženika se može pozvati na sud objavom sudskog poziva u službenom listu Latvijas Vēstnesis.
2. Neovisno o objavi sudskog poziva u službenom listu, tužitelji imaju pravo objaviti sudski poziv u drugim novinama na vlastiti trošak.
3. Tekst sudskog poziva objavljenog u novinama mora odgovarati sadržaju sudskog poziva.
4. Sud može tuženiku suditi u odsutnosti pod uvjetom da je od objave sudskog poziva u službenom listu prošlo najmanje mjesec dana.
5. Osim objave u novinama, sudski poziv mora se poslati i na mjesto gdje se nalazi nepokretna imovina tuženika ako je tužitelj naveo takvo mjesto.
1. Na datum na koji su ih primatelj ili druga osoba primili u skladu s člankom 56. stavkom 3., 7. ili 8. Zakona o parničnom postupku.
2. Na datum na koji ih je relevantna osoba odbila primiti (članak 57. zakona).
3. Ako se pismena šalju poštom, sedmog dana nakon datuma otpreme.
4. Ako se pismena šalju elektroničkom poštom, trećeg dana nakon datuma otpreme.
5. Ako se pismena dostavljaju putem internetskog sustava, trećeg dana nakon datuma otpreme.
2. Hoće li se sudska pismena smatrati dostavljenima ne ovisi o tome jesu li dostavljena na navedeno mjesto boravišta fizičke osobe, na dodatnu adresu navedenu u prijavi boravišta, na adresu koju je fizička osoba navela za korespondenciju sa sudom ili na registrirano sjedište pravne osobe ili o tome je li od poštanskog ureda primljena izjava u kojoj se navodi da je pošiljka dostavljena ili da su pismena vraćena. Umjesto toga pretpostavku dostave pismena, koja nastupa sedmog dana nakon datuma otpreme ako su pismena poslana poštom ili trećeg dana nakon datuma otpreme ako su pismena poslana elektroničkom poštom ili dostavljena putem internetskog sustava, primatelj može osporiti ako dokaže postojanje objektivnih činjenica izvan njegove kontrole koje su spriječile zaprimanje pismena na navedenoj adresi.
Članak 57. (Zakona o parničnom postupku). Posljedice odbijanja primitka sudskih pismena.
1. „Ako primatelj odbije primiti sudska pismena, osoba koja dostavlja pismena to na odgovarajući način naznačuje na pismenu, navodeći razloge za odbijanje te datum i vrijeme.”
2. „Odbijanje primitka sudskih pismena ne sprječava donošenje sudske odluke u predmetu.”
Sudsko pismeno može se dostaviti pohranjivanjem u poštanskom uredu, u kojem se slučaju pisana obavijest o tome mora ostaviti na adresi primatelja ili poslati na tu adresu. Ako se obavijest ne može ostaviti na toj adresi ili poslati na tu adresu, mora se pričvrstiti na vrata stana primatelja ili poslovnog prostora poduzeća ili drugog mjesta boravišta primatelja, ili dostaviti osobi koja živi u blizini i koja će je kasnije dati primatelju. U obavijesti se mora jasno navesti da je pohranjeno pismeno poslao sud.
Članak 57. (Zakona o parničnom postupku). Posljedice odbijanja primitka sudskih pismena.
1. „Ako primatelj odbije primiti sudska pismena, osoba koja dostavlja pismena to na odgovarajući način naznačuje na pismenu, navodeći razloge za odbijanje te datum i vrijeme.”
2. „Odbijanje primitka sudskih pismena ne sprječava donošenje sudske odluke u predmetu.”
Ako se to posebno zahtijeva, pismeno se može preuzeti na sudu, pri čemu se primatelju šalje poziv da se pojavi pred sudom.
Ako je pismeno poslano preporučenom poštom, može ga dostaviti poštanska služba. Pismeno se može preuzeti u poštanskom uredu ili ga dostavljaju zaposlenici poštanskog ureda; po primitku ga mora potpisati osoba naznačena kao primatelj ili zastupnik te osobe, a osoba koja ga potpisuje mora predočiti identifikacijsku ispravu. Stranka koja se služi tom poštanskom uslugom isto tako može navesti da se pošiljka mora dostaviti samo osobno i određenoj osobi.
Ako dostava preporučenom poštom ne bude uspješna, ne postoje druge mogućnosti za dostavu pismena poštom.
Primatelja pismena koje je poslano preporučenom poštom obavješćuje se o tome slanjem obavijesti na njegovu kućnu adresu. Pismeno se može preuzeti u poštanskom uredu u roku od 30 dana od dana primitka. Od primatelja se barem dva puta mora zahtijevati da preuzme dostavu.
Ako je sudsko pismeno poslano poštom, dostava se evidentira u spisu navodeći vrijeme i mjesto dostave pismena, a to se naznačuje i u poštanskoj ispravi.
Na zahtjev primatelja sud će kontaktirati predmetnu stranu državu, izravno ili putem središnjeg tijela, te zatražiti izdavanje novog zahtjeva za dostavu na temelju zahtjeva primatelja.
Ne, ne morate platiti.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.