

Wyszukaj informacje według regionu
W ujęciu praktycznym „doręczenie pism” oznacza doręczenie w należyty sposób pism wykorzystywanych w toku postępowania sądowego.
W przepisach ustanowiono ramy, które należy stosować w celu:
Pisma, które należy doręczyć drogą formalną, obejmują pozwy, formularze żądania pozwu, odpowiedzi na pozew, repliki, zawiadomienia, wnioski, nakazy i zeznania świadków/oświadczenia złożone pod przysięgą (jeżeli mają one zostać wykorzystane w toku rozprawy).
Odpowiedzialność za doręczenie pisma spoczywa na stronie, która je sporządziła. Na przykład pozew powinien zostać doręczony przez powoda lub należycie upoważnionych prawników (solicitors). Sąd Najwyższy Gibraltaru nie doręcza pism.
Ponieważ w Gibraltarze – w odróżnieniu od wielu państw członkowskich – nie prowadzi się rejestru zawierającego informacje na temat miejsca zamieszkania osób, gibraltarski organ, do którego się zwrócono z wnioskiem o doręczenie, nie ma możliwości uzyskania adresu osoby, której należy doręczyć pisma. Jeżeli jednak pisma mają zostać doręczone spółce, a osoby przebywające pod wskazanym adresem odmawiają ich przyjęcia, jednostka przyjmująca w Gibraltarze może ustalić adres siedziby statutowej tej spółki (jeżeli różni się on od wskazanego adresu) i doręczyć pisma na ten adres.
Jak wspomniano powyżej, w Gibraltarze nie prowadzi się rejestru zawierającego informacje na temat miejsca zamieszkania osób. Aby ustalić adres konkretnej osoby, należy skorzystać z usług podmiotów zajmujących się ustalaniem miejsca pobytu osób fizycznych lub posłużyć się książką telefoniczną, która może zawierać pewne dane adresowe. Przeszukiwanie rejestrów takich jak rejestr numerów telefonicznych jest nieodpłatne. W innych przypadkach konieczne jest uiszczenie opłaty. Aby ustalić adres siedziby statutowej spółki, należy przeszukać rejestr prowadzony przez Izbę Spółek Handlowych (Companies House), który nie jest dostępny w internecie.
Nie, wystąpienie z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat adresu w Gibraltarze na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1206/2001 nie jest możliwe.
Pisma doręcza się zazwyczaj w następujący sposób:
Nakaz sądowy lub innego rodzaju postanowienie z pouczeniem o odpowiedzialności karnej należy zasadniczo doręczyć do rąk własnych.
Doręczenia można dokonać faksem, jeżeli strona lub jej pełnomocnik procesowy poinformowali wcześniej na piśmie stronę doręczającą o swojej gotowości do odbioru pism przesyłanych za pośrednictwem faksu. Podobne zasady stosuje się w przypadku doręczenia pocztą elektroniczną, przy czym w takiej sytuacji przepisy stanowią również, że doręczenia pocztą elektroniczną można dokonać wyłącznie w przypadku, gdy obydwie strony są reprezentowane przez pełnomocników procesowych.
Szczegółowe informacje na temat zasad i procedur dotyczących doręczeń w Gibraltarze zamieszczono w części 6 regulaminu postępowania cywilnego.
W przypadku wniosków o doręczenie pism otrzymanych od innych państw członkowskich standardową metodą doręczenia w Gibraltarze jest doręczenie do rąk własnych przez komornika sądowego. Jeżeli okaże się to niemożliwe, sędzia może wyrazić zgodę na zastosowanie innej metody doręczenia – z reguły doręczenia pocztą tradycyjną pod wskazany adres (jeżeli adres ten jest miejscem zwykłego pobytu lub ostatnim znanym miejscem zamieszkania osoby, której należy doręczyć pismo).
W pozostałych przypadkach doręczenia można dokonać za pomocą innej metody zapewniającej możliwość doręczenia pisma kolejnego dnia roboczego lub za pośrednictwem faksu bądź innych środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli sąd uzna, że w danym przypadku występuje zasadna przesłanka przemawiająca za wydaniem zgody na doręczenie pisma przy użyciu metody lub w miejscu, których w normalnych warunkach nie uznano by za odpowiednie zgodnie z przepisami regulaminu postępowania cywilnego, sąd może wydać postanowienie, na mocy którego dopuści możliwość doręczenia pisma za pomocą takiej alternatywnej metody lub w takim alternatywnym miejscu.
W przypadku standardowego doręczenia drogą pocztową lub innej metody doręczenia przewidującej doręczenie pisma kolejnego dnia roboczego pisma uznaje się za doręczone drugiego dnia po dniu ich nadania na poczcie lub pozostawienia u odpowiedniego dostawcy usług, przekazania takiemu dostawcy lub odbioru przez tego dostawcę, o ile dzień ten jest dniem roboczym, lub kolejnego dnia przypadającego po tym dniu. Jeżeli doręczenia dokonano za pomocą faksu lub innych środków komunikacji elektronicznej, pismo uznaje się za doręczone w dniu jego wysłania, jeżeli wysłano je w dniu roboczym do godz. 16.30, lub – w przeciwnym wypadku – w kolejnym dniu roboczym przypadającym po dniu jego wysłania. W przypadku zastosowania alternatywnej metody doręczenia tryb doręczenia i datę, w której pismo uznaje się za doręczone, określa się w postanowieniu sądu w tym przedmiocie.
Złożenia pism w określonym miejscu (np. w urzędzie pocztowym) nie uznaje się z reguły za alternatywną metodę doręczenia. Procedurę powiadamiania adresata w sytuacji, gdy pisma doręczono listem poleconym, ale nie zostały one przez niego odebrane, opisano w pkt 8 poniżej.
Jeżeli sąd zatwierdził określoną metodę doręczenia, termin skutecznego doręczenia uznaje się za obowiązujący niezależnie od tego, czy adresat odbierze pismo.
List polecony doręczany przez pocztę w Gibraltarze jest przeznaczony dla adresata. Adresat otrzymuje awizo informujące o możliwości odbioru przesyłki, która zostanie mu wydana wyłącznie po okazaniu dowodu tożsamości.
Jeżeli osoba, do której skierowane jest awizo, nie stawi się w urzędzie pocztowym, doręczenia nie można będzie dokonać w żaden inny sposób.
Tak, po przesłaniu adresatowi pierwszego awizo ma on dwadzieścia osiem dni na odebranie pism, po upływie których przesyła się mu drugie awizo. Jeżeli adresat nie odbierze pism w ciągu kolejnych siedmiu dni, zostaną one odesłane nadawcy jako niedoręczone.
Adresat zostanie poinformowany o tym fakcie za pomocą powiadomienia przesłanego na jego adres.
Jeżeli regulamin sądu stanowi, że w danym przypadku wymagany jest dowód doręczenia, należy przedstawić zaświadczenie o doręczeniu. Zaświadczenie to powinno wskazywać, że pismo nie zostało zwrócone wskutek braku możliwości jego doręczenia, określać metodę doręczenia pisma oraz zawierać datę jego nadania/doręczenia do rąk własnych/przesłania faksem lub pozostawienia w odpowiednim miejscu. Udostępniono specjalny formularz tego zaświadczenia.
Jeżeli pismem doręczanym do rąk własnych jest formularz pozwu, powód jest zobowiązany przekazać zaświadczenie o doręczeniu w terminie 21 dni od daty doręczenia formularza pozwu. Niedopełnienie tego obowiązku pozbawi powoda możliwości wystąpienia o wydanie wyroku zaocznego.
Z reguły podejmuje się próbę ponownego doręczenia pisma, o ile wyznaczony termin jeszcze nie upłynął.
Sąd Najwyższy jest jednak uprawniony do odstąpienia od doręczenia w wyjątkowych przypadkach. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której pozwany został należycie powiadomiony o wniesieniu pozwu, ale powód nie dopełnił obowiązku doręczenia pozwu w wyznaczonym terminie, np. z uwagi na fakt, że pozew doręczono pod niewłaściwym adresem.
Ponieważ odpowiedzialność za dokonanie doręczenia spoczywa na stronie postępowania lub na reprezentujących ją prawnikach, wszelkie opłaty związane z doręczeniem pokrywa ta strona. Wysokość tego rodzaju opłat będzie uzależniona od metody doręczenia.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.