

Poišči informacije po področjih
„Vročitev“ (izsniegšana) sodnega pisanja pomeni pravočasno dostavo pisanja naslovniku, da ta lahko uveljavlja in brani svoje pravice. Zakon o civilnem postopku (Civilprocesa likums) določa več različnih načinov vročanja, vključno s priporočeno pošto, elektronsko pošto, vročitvijo po sodnem izvršitelju (tiesu izpildītājs) in vročitvijo po kurirju (ziņnesis). Pisanje se šteje za vročeno, ko je dostavljeno v skladu s formalnimi zahtevami, določenimi v zakonodaji, in je dostava evidentirana v za to predvidenem obrazcu.
Sodna pisanja, sestavljena v skladu s členom 56(2) zakona o civilnem postopku: sodbe, odločbe, obvestila, sodni pozivi, predlogi v posebnih vrstah postopka, pritožbe glede dejanskih ali pravnih elementov, istovetne kopije pisnih vlog ter vsa pisanja, ki so jih sestavile in sodišču predložile stranke v zadevi, drugim strankam pa jih je vročilo samo sodišče.
Pisanje iz druge države v Latviji vroči sodni izvršitelj.
Osrednji organ je latvijski svet zapriseženih sodnih izvršiteljev (Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome).
Naslov: Lāčplēša iela 27-32, Riga, LV-1011, Latvija
Telefon: +371 67290005, telefaks: +371 62302503
E-naslov: documents@lzti.lv
Zaprošeni organ, tj. latvijski svet zapriseženih sodnih izvršiteljev, poleg zagotovitve podatkov po potrebi preveri ali razjasni, ali je za zadevno osebo v register prebivalstva (Iedzīvotāju reģistrs) ali poslovni register (Uzņēmumu reģistrs) vnesen drug naslov.
Svet zapriseženih sodnih izvršiteljev ne poskuša ugotoviti pravega naslova, temveč po potrebi samo zagotovi točnejše informacije.
Osnovne podatke o podjetju, vpisanem v poslovni register, je mogoče dobiti brezplačno:
Za pridobitev naslova fizične osebe je mogoče vložiti uradno zahtevo pri uradu za državljanstvo in migracije (Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde) na ministrstvu za notranje zadeve. V zahtevi je treba navesti, zakaj se podatki potrebujejo, da lahko obdelovalci podatkov odločijo, ali obstaja ustrezna podlaga za njihovo zagotovitev. Register prebivalstva vodi ministrstvo za notranje zadeve.
Svet zapriseženih sodnih izvršiteljev ne poskuša ugotoviti pravega naslova ali izslediti toženca, ampak zgolj zagotovi točnejši naslov. Vsako zaprosilo se sicer obravnava posebej, pri čemer je posebna pozornost namenjena vprašanjem, ki vplivajo na pravice otrok.
Pisanje vroči sodni izvršitelj, ki se oglasi pri naslovniku.
Sodni poziv se pošlje odvetniku (advokāts), notarju (notārs), sodnemu izvršitelju ali organu centralne ali lokalne ravni države po elektronski pošti.
Pisanja, ki jih sestavi sodišče, in druga pisanja, sestavljena elektronsko, sodišče vroči odvetniku prek spletnega sistema.
Taka pisanja se notarju, sodnemu izvršitelju ali organu centralne ali lokalne ravni države vročajo po elektronski pošti, razen če so sodišče obvestili, da so registrirani v spletnem sistemu.
Sodna pisanja se vročajo po elektronski pošti, če je stranka v postopku sodišče obvestila, da se za korespondenco s sodiščem strinja z uporabo elektronske pošte. Pisanja se pošiljajo na elektronski naslov, ki ga je navedla stranka. Če sodišče ugotovi obstoj tehničnih ovir za vročanje sodnih pisanj po elektronski pošti, se pisanja vročajo na enega od drugih razpoložljivih načinov.
Če stranka sodišče obvesti, da se strinja z elektronsko korespondenco s sodiščem in da je registrirana v spletnem sistemu, se sodna pisanja vročajo prek spletnega sistema. Če sodišče ugotovi obstoj tehničnih ovir za vročanje sodnih pisanj prek spletnega sistema, se pisanja vročajo na enega od drugih razpoložljivih načinov, sodni poziv pa se pošlje na elektronski naslov, ki ga je navedla stranka.
Če oseba, ki vroča sodna pisanja, ne najde naslovnika, lahko pisanja vroči odraslemu družinskemu članu, ki prebiva skupaj z naslovnikom. Če oseba, ki vroča pisanja, naslovnika ne najde na njegovem delovnem mestu, lahko pisanja pusti pri vodstvu, da jih to izroči naslovniku. Oseba, ki prevzame pisanja v takih primerih, mora navesti svoje polno ime, čas in datum vročitve, svoje razmerje do naslovnika ali položaj ter pisanja nemudoma izročiti naslovniku.
Obvestilo o sodnem pozivu, objavljeno v časopisu
(1) Če toženčevega naslova ni mogoče ugotoviti v skladu s členom 54.1 zakona o civilnem postopku, če pisanj ni mogoče dostaviti na naslov, ki ga je navedla stranka, v skladu s členom 54.1(1) zakona ali če pisanj ni mogoče dostaviti v skladu s členom 56.2 zakona, je lahko toženec pozvan na sodišče z objavo sodnega poziva v uradnem listu Latvijas Vēstnesis.
(2) Ne glede na objavo obvestila v uradnem listu lahko tožniki na lastne stroške objavijo sodni poziv v drugih časopisih.
(3) Besedilo sodnega poziva, objavljenega v časopisu, mora ustrezati vsebini sodnega poziva.
(4) Sodišče lahko zadevo obravnava v odsotnosti toženca, če je od objave sodnega poziva v uradnem listu pretekel vsaj mesec dni.
(5) Sodni poziv je treba objaviti v časopisu, poleg tega pa ga je treba poslati tudi na lokacijo toženčevega nepremičnega premoženja, če je tožnik navedel tako lokacijo.
(1) Na datum, ko jih naslovnik ali druga oseba sprejme v skladu s členom 56(3), (7) ali (8) zakona o civilnem postopku;
(2) na datum, ko zadevna oseba zavrne njihov sprejem (člen 57 zakona);
(3) če se pisanja pošljejo po pošti, sedmi dan po datumu odpreme;
(4) če se pisanja pošljejo po elektronski pošti, tretji dan po datumu pošiljanja;
(5) če se pisanja vročijo prek spletnega sistema, tretji dan po datumu pošiljanja.
(2) Ali se za sodna pisanja šteje, da so bila vročena, ni samo po sebi odvisno od tega, ali so bila dostavljena na naslov, kjer ima fizična oseba prijavljeno stalno prebivališče, na dodatni naslov, naveden v prijavi stalnega prebivališča, naslov, ki ga je fizična oseba navedla za korespondenco s sodiščem, ali sedež pravne osebe, ali od tega, da je pošta izdala potrdilo o dostavi pošiljke ali da so pisanja vrnjena. Namesto tega velja domneva, da so bila pisanja vročena, ki nastane sedmi dan po datumu odpreme, če so bila pisanja poslana po pošti, ali tretji dan po datumu pošiljanja, če so bila poslana po elektronski pošti ali z vročanjem prek spletnega sistema: naslovnik lahko to domnevo izpodbija, če dokaže obstoj objektivnih okoliščin, na katere ni mogel vplivati in zaradi katerih pisanj ni mogel prejeti na navedenem naslovu.
„Člen 57 [zakona o civilnem postopku]. Posledice zavrnitve sprejema sodnih pisanj
(1) Če naslovnik zavrne sprejem sodnih pisanj, oseba, ki pisanja dostavlja, naredi ustrezen zaznamek na pisanje, pri čemer navede razloge za zavrnitev, datum in čas.
(2) Zavrnitev sprejema sodnih pisanj ni ovira za obravnavo zadeve.“
Sodno pisanje se lahko vroči z deponiranjem na poštnem uradu; v tem primeru je treba na naslovu naslovnika pustiti ali nanj poslati pisno obvestilo o tem. Če obvestila ni mogoče pustiti na navedenem naslovu ali ga nanj poslati, ga je treba pritrditi na vrata naslovnikovega prebivališča, poslovnih prostorov ali drugega naslovnikovega kraja prebivanja ali pa vročiti osebi, ki prebiva v bližini, da ga prejemniku izroči pozneje. V obvestilu mora biti jasno navedeno, da deponirano pisanje pošilja sodišče.
„Člen 57 [zakona o civilnem postopku]. Posledice zavrnitve sprejema sodnih pisanj
(1) Če naslovnik zavrne sprejem sodnih pisanj, oseba, ki pisanja dostavlja, naredi ustrezen zaznamek na pisanje, pri čemer navede razloge za zavrnitev, datum in čas.
(2) Zavrnitev sprejema sodnih pisanj ni ovira za obravnavo zadeve.“
Če se to izrecno zahteva, se lahko pisanje vroči na sodišču, pri čemer je naslovnik pozvan, naj se tam zglasi.
Če se pisanje pošlje po priporočeni pošti, ga lahko vroči pošta. Vroči se na poštnem uradu ali po pismonoši; ob prejemu mora pisanje podpisati oseba, ki je navedena kot prejemnik, ali njen zastopnik, pri čemer mora podpisnik predložiti osebni dokument. Stranka, ki uporabi to poštno storitev, lahko tudi navede, da je treba pošiljko osebno vročiti izključno točno določeni osebi.
Če vročitev po priporočeni pošti ni uspešna, ni drugega načina za vročitev pisanja po pošti.
Prejemnik pisanja, poslanega s priporočeno pošto, je obveščen z obvestilom, poslanim na njegov domači naslov. Na poštnem uradu se pisanje hrani 30 dni od dneva prejema. Prejemnik mora biti pozvan k prevzemu pošiljke vsaj dvakrat.
Če se sodno pisanje pošlje po pošti, se vročitev evidentira, pri čemer se navede, kje in kdaj je bilo pisanje vročeno, poleg tega se doda zaznamek na poštno pošiljko.
Na prošnjo naslovnika se sodišče neposredno ali prek osrednjega organa obrne na zadevno drugo državo in jo zaprosi za novo zaprosilo za vročitev na podlagi naslovnikove prošnje.
Ne, ni vam treba plačati.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.