

Правна помощ може да бъде отпусната за заплащането на следните разноски във връзка със съдебния процес:
Чрез правна помощ физическо лице, което не разполага с достатъчно средства, може да получи съдействие от адвокат във връзка с конкретен случай, включително когато желае просто да получи правен съвет.
Лицата, които не разполагат с достатъчно средства, може да получат правна помощ, за да защитят своите интереси, при условие че са:
Правна помощ може да бъде предоставена и на всеки друг чужденец, чиито средства са недостатъчни, във връзка с производства, свързани с правото на убежище, влизането на територията, пребиваването, правото на установяване или извеждането на чужденци.
Липсата на достатъчно средства се преценява въз основа на брутния доход и имотното състояние на жалбоподателя и на всички останали членове на домакинството.
Правна помощ се отказва на лицата, чийто иск изглежда a priori неоснователен, има малка вероятност за успех или чийто предмет е несъразмерен спрямо потенциалните разходи.
Правна помощ може да бъде предоставена както на молителя, така и на ответника, във връзка с охранителни или спорни производства, независимо от това дали производството е съдебно или извънсъдебно. Тя може да се иска по отношение на всяко производство, образувано пред обикновени или административни съдилища.
Правна помощ може да бъде предоставена и за обезпечителни мерки, както и за принудително изпълнение на съдебни решения или други изпълнителни основания.
Тя обаче не може да бъде предоставена на собственици на моторни превозни средства за спорове, възникнали при използването на такова превозно средство. Също така тя не може да бъде предоставена на търговци, производители, занаятчии или специалисти във връзка със спорове, свързани с тяхната търговска или професионална дейност, освен в надлежно обосновани изключителни случаи, а по принцип не може да бъде предоставена във връзка със спорове, произтичащи от спекулативна дейност от страна на лицето, подало молба за правна помощ.
В случай на спешност председателят на компетентната адвокатска колегия (Bâtonnier de l’Ordre des Avocats) може да разпореди временен достъп до правна помощ във връзка с конкретни действия, посочени от него, и без допълнителни формалности.
Националният формуляр за молба за правна помощ в Люксембург може да бъде намерен в Централното бюро за социално подпомагане (тел. +352 475821-1).
Той също така може да бъде изтеглен от уебсайта на адвокатската колегия на Люксембург или от уебсайта на адвокатската колегия на Дикирх.
Всяка молба за правна помощ трябва да бъде придружена от:
Председателят на адвокатската колегия по местопребиваване на молителя или негов представител взема решение за отпускане на правна помощ. При липса на местопребиваване е компетентен председателят на Съвета на адвокатската колегия на Люксембург или негов представител.
Решението на председателя ще Ви бъде изпратено по пощата.
В решението си председателят посочва името на адвоката, който ще Ви окаже правно съдействие, и Ви приканва да се свържете с него.
Председателят посочва избрания от молителя адвокат или, ако не е посочен такъв или ако председателят счита, че изборът е неудачен, посочва определен от него адвокат. Освен ако са налице пречки или конфликт на интереси, адвокатите са длъжни да приемат възложеното им представителство.
По принцип правната помощ покрива всички разходи, произтичащи от производствата, процедурите или мерките, за които е предоставена (вж. точка 1).
Правната помощ обаче не обхваща обезщетенията за процесуалните разноски (indemnités de procédure), нито обезщетенията за злонамерени производства и производства, които представляват злоупотреба с права.
В Люксембург не съществува частична правна помощ.
Не, за тази цел ще трябва да подадете нова молба за правна помощ.
Председателят на адвокатската колегия може да оттегли правото на правна помощ на молителя дори след приключване на производството или прилагане на мерките, за които е предоставена помощта, ако се установи, че правната помощ е предоставена в резултат на неверни декларации или въз основа на неверни документи. Правото на правна помощ също така може да бъде оттеглено и ако по време или в резултат на такова производство или мерки получателят придобие средства, които, ако бяха налични към датата на искането за правна помощ, биха представлявали основание за отказ да се предостави такава помощ. Всички такива промени в положението трябва да бъдат декларирани пред председателя от бенефициерите на правната помощ или от ангажирания адвокат.
Решението на председателя, с което се обявява оттеглянето на правото на правна помощ, незабавно се съобщава на Министерството на правосъдието (Ministère de la Justice). Органът, отговарящ за възстановяването на суми, които са вече платени в рамките на правната помощ, е Службата на кадастъра, имотния регистър и недвижимите имоти (Administration de l’Enregistrement et des Domaines).
Решението на председателя за отказ или за отнемане на правото на правна помощ може да бъде обжалвано пред Дисциплинарната и административна комисия (Conseil disciplinaire et administratif), чието решение е окончателно. Жалбите се подават до председателя на Дисциплинарната и административна комисия с препоръчано писмо в срок от 10 дни от датата на уведомяване за решението на председателя на адвокатската колегия. Комисията или един от нейните упълномощени членове изслушва обясненията на молителя по време на изслушването.
Връзки по темата
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.