

Pronađi podatke po području
Na temelju Zakona o parničnom postupku troškovi pravnog postupka uključuju:
I. sudske troškove i
II. troškove povezane s postupkom.
Sudski troškovi i troškovi povezani s postupkom utvrđuju se radi:
Informacije o tome gdje se mogu platiti sudski troškovi mogu se dobiti u pisarnici pojedinog suda.
Sporedni zahtjev protiv rješenja o troškovima postupka može podnijeti osoba o kojoj se odlučuje.
SUDSKI TROŠKOVI uključuju:
U skladu s člankom 34. Zakona o parničnom postupku svaka tužba pokrenuta pred sudom podliježe određenoj državnoj pristojbi, neovisno o tome je li riječ o izvornoj tužbi ili protutužbi, zahtjevu treće strane u predmetu koji je već u tijeku s neovisnom tražbinom koja se odnosi na predmet spora, zahtjevu u posebnom postupku i drugim zahtjevima predviđenima tim člankom. U zahtjevima za razvod braka u kojima podnositelj zahtjeva uzdržava maloljetnika sudac će na zahtjev podnositelja odgoditi plaćanje državne pristojbe ili dopustiti njezino plaćanje u obrocima.
U skladu s člankom 38. Zakona o parničnom postupku plaća se upravna pristojba:
U skladu s člankom 39. Zakona o parničnom postupku troškovi povezani s postupkom uključuju:
Oslobođenje od plaćanja sudskih troškova:
U Zakonu su navedene osobe koje su oslobođene plaćanja sudskih troškova (članak 43. stavak 1. Zakona o parničnom postupku), uključujući stranku kojoj je odobrena pravna pomoć koju financira država.
U drugim slučajevima stranka u postupku može tražiti od suda potpuno ili djelomično oslobođenje od plaćanja sudskih troškova na temelju svoje financijske situacije i uz podnošenje relevantnih dokaza.
Sud ili sudac razmatra zahtjev i, uzimajući u obzir financijsku situaciju pojedinca, odobrava potpuno ili djelomično oslobođenje od plaćanja sudskih troškova u državni proračun.
Plaćanje sudskih troškova:
Računi za uplatu državnih pristojbi, upravnih pristojbi i sudskih troškova mogu se pronaći na portalu u odjeljku „Državne pristojbe i sudski računi” (Valsts nodevas un tiesu konti).
Naknada sudskih troškova:
Povrat državne pristojbe:
Informacije o razlozima i postupku povrata državne pristojbe nalaze se na portalu u odjeljku „Povrat pristojbi” (nodevu atmaksa).
II. TROŠKOVI POVEZANI S POSTUPKOM su:
Naknada troškova povezanih s postupkom:
Pravna pomoć koju financira država je pomoć u izvansudskom ili sudskom rješavanju pravne stvari radi obrane povrijeđenih ili osporenih prava osobe ili njezinih zakonom zaštićenih interesa u slučajevima, s pomoću sredstava i u opsegu propisanima Zakonom o pravnoj pomoći koju financira država.
Pravna pomoć koju financira država obuhvaća pravne savjete, izradu postupovnih dokumenata i zastupanje na sudu.
Sljedeće osobe mogu dobiti pravnu pomoć koju financira država:
Pravna pomoć koju djelomično financira država, pri čemu osoba djelomično sudjeluje u troškovima, i pomoć odvjetnika u određenim vrstama građanskopravnih predmeta (predmeti u kojima se traži poništenje odluke glavne skupštine dioničara, predmeti koji se odnose na sporove koji proizlaze iz ugovornog prava u kojima iznos tužbenog zahtjeva premašuje 150 000 EUR i predmeti koji se odnose na zaštitu poslovne tajne od nezakonitog pribavljanja, korištenja i otkrivanja) mogu se odobriti osobama koje ispunjavaju sljedeće kriterije:
Zviždači imaju pravo na pravnu pomoć koju financira država bez obzira na svoju financijsku situaciju.
Smatra se da osoba kojoj je potrebna pravna pomoć u prekograničnom sporu i čije je uobičajeno boravište ili prebivalište u nekoj državi članici EU-a ispunjava uvjete za dobivanje pravne pomoći za rješavanje spora u Latviji s obzirom na svoju financijsku situaciju i razinu dohotka ako na dan zahtjeva za pravnu pomoć njezin prosječni mjesečni dohodak u prethodna tri mjeseca nije premašio 50 % minimalne mjesečne plaće u Latviji, uz ostale primjenjive regulatorne uvjete.
Pravna pomoć koju financira država odobrava se za rješavanje opravdanih građanskih sporova i građanskih predmeta pred sudom do pravomoćnosti presude, osim npr.:
Osoba mora podnijeti ispunjeni zahtjev za pravnu pomoć (obrazac zahtjeva) Upravi za pravnu pomoć s preslikama popratnih dokumenata uz podatke uključene u zahtjev (dokumenti koji dokazuju ispunjavanje uvjeta za pravnu pomoć koju financira država i dokumenti u kojima je opisana vrsta građanskopravnog spora i srodnih postupaka). Dokumenti se Upravi za pravnu pomoć trebaju dostaviti osobno, poštom ili e-poštom na adresu pasts@jpa.gov.lv uz korištenje elektroničkog potpisa s oznakom vremena.
Uprava za pravnu pomoć razmotrit će zahtjev i donijeti odluku o odobrenju pravne pomoći ili odbijanju zahtjeva u roku od 21 dan od primitka zahtjeva ili u roku od 14 dana od primitka zahtjeva ako je riječ o pravima djeteta.
Ako se zatraže dodatne informacije, rok za donošenje odluke produžit će se dok se potrebne informacije ne prime ili dok ne istekne rok za njihovu dostavu.
Pri donošenju odluke o odobrenju pravne pomoći Uprava za pravnu pomoć imenovat će pružatelja pravne pomoći koji je s Upravom za pravnu pomoć sklopio ugovor o pružanju pravne pomoći.
Odlukom o pružanju pravne pomoći određuje se pružatelj pravne pomoći te mjesto i vrijeme pružanja pravne pomoći.
O odluci o odobrenju pravne pomoći ili odbijanju zahtjeva podnositelj će biti obaviješten pisanim putem, poštom ili e-porukom na adresu navedenu u zahtjevu. Podnositelj zahtjeva obavijest može dobiti i osobno u uredu Uprave za pravnu pomoć.
Protiv odluke Uprave za pravnu pomoć moguća je žalba Ministarstvu pravosuđa, a protiv odluke Ministarstva pravosuđa moguća je žalba upravnom sudu.
U predmetima koji se odnose na pružanje djelomične pravne pomoći koju financira država (tj. pomoć odvjetnika u određenim vrstama građanskih postupaka) Uprava za pravnu pomoć donijet će odluku u roku od mjesec dana od datuma primitka zahtjeva za pravnu pomoć i navesti u odluci visinu pravne pomoći i rok do kojeg se pravna pomoć mora isplatiti. Nakon što se primi uplata, u roku od sedam dana za pružatelja pravne pomoći izradit će se nalog o pružanju pravne pomoći koju financira država. Ako se ne primi uplata za pružanje pravne pomoći, Uprava za pravnu pomoć donijet će odluku o prekidu pružanja pravne pomoći.
Ako osoba čije je uobičajeno boravište ili prebivalište u nekoj državi članici EU-a treba pravnu pomoć u prekograničnom sporu, a prekogranični spor se rješava u Latviji, Uprava za pravnu pomoć primit će odgovarajući zahtjev u prekograničnom sporu koji je proslijedilo nadležno tijelo te druge države članice EU-a ili osoba i razmotriti ga u skladu s postupkom utvrđenim Zakonom o pravnoj pomoći koju financira država. Ako se prekogranični spor rješava izvan Latvije, osoba čije je uobičajeno boravište ili prebivalište u nekoj drugoj državi članici EU-a podnosi odgovarajući zahtjev Upravi za pravnu pomoć (obrazac zahtjeva dostupan je na adresi https://e-justice.europa.eu/157/hr/legal_aid_forms). U takvim slučajevima Uprava za pravnu pomoć poslat će u roku od sedam dana od primitka svih prijevoda ispunjen obrazac za prijenos zahtjeva za pravnu pomoć i relevantne dokumente nadležnom tijelu odgovarajuće države članice EU-a.
Obrazac zahtjeva za pravnu pomoć koju financira država dostupan je:
Obrazac zahtjeva za pravnu pomoć u nekoj drugoj državi članici Europske unije (u prekograničnom sporu) dostupan je na europskom portalu e-pravosuđe u odjeljku „Internetski obrasci”.
Uz obrazac zahtjeva za pravnu pomoć koju financira država potrebno je priložiti sljedeće dokumente:
Informacije o uvjetima i postupku pružanja pravne pomoći koju financira država u drugim kategorijama predmeta dostupne su na adresi https://jpa.gov.lv/ (internetske stranice Uprave za pravnu pomoć na latvijskom jeziku) ili https://jpa.gov.lv/par-mums-eng (internetske stranice Uprave za pravnu pomoć na engleskom jeziku).
Adresa Uprave za pravnu pomoć: Pils laukums 4, Riga, LV-1050.
E-adresa: pasts@jpa.gov.lv
Besplatni telefon za informacije: +371 80001801 (za informacije o uslugama koje pruža Uprava za pravnu pomoć i ispunjavanju obrazaca).
Pravo na pravnu pomoć koju financira država imaju osobe sa statusom potrebite osobe ili osobe s niskim dohotkom, osobe koje u potpunosti ovise o državi ili lokalnoj samoupravi ili osobe koje su se iznenada našle u takvim okolnostima i financijskoj situaciji koje im onemogućuju da osiguraju zaštitu svojih prava.
Pravna pomoć koju financira država pruža se u izvansudskim i sudskim građanskim predmetima (uključujući prekogranične sporove), u žalbenim postupcima u upravnim predmetima koji se odnose na pružanje azila ili u žalbama protiv odluka u vezi s osporenim nalozima za uklanjanje ili protiv odluka u vezi s osporenim nalozima za prisilno protjerivanje.
Osoba mora podnijeti ispunjeni zahtjev za pravnu pomoć (obrazac zahtjeva) Upravi za pravnu pomoć s preslikama popratnih dokumenata uz podatke uključene u zahtjev (dokumenti koji dokazuju ispunjavanje uvjeta za pravnu pomoć koju financira država i dokumenti u kojima je opisana vrsta građanskopravnog spora i srodnih postupaka). Dokumenti se Upravi za pravnu pomoć trebaju dostaviti osobno, poštom ili e-poštom na adresu pasts@jpa.gov.lv uz korištenje elektroničkog potpisa s oznakom vremena.
Da bi vam se odobrila pravna pomoć koju financira država, Upravi za pravnu pomoć potrebno je dostaviti sljedeće dokumente:
1. ispunjeni obrazac zahtjeva za dodjelu pravne pomoći koju financira država s preslikom dokumenta kojim se dokazuje ispunjavanje uvjeta za pravnu pomoć, npr. potvrdu kojom se dokazuje status potrebite osobe ili osobe s niskim dohotkom
2. preslike dokumenata u kojima je opisana vrsta spora, postupci u predmetu itd.
Uprava za pravnu pomoć sklapa ugovore s pružateljima pravne pomoći u svrhu pružanja pravne pomoći. Pri donošenju odluke o odobrenju pravne pomoći Uprava za pravnu pomoć odredit će pružatelja pravne pomoći za pojedini predmet.
Pojedinac mora sam snositi troškove postupka, osim u slučaju iznimaka.
Pojedinac mora snositi troškove koje pravna pomoć ne pokriva.
Uprava za pravnu pomoć pruža pravnu pomoć koju jamči država u sljedećim slučajevima:
1. u ustavnosudskom postupku pravna pomoć pruža se osobi povodom čije je ustavne tužbe Ustavni sud donio odluku o nepokretanju postupka samo zbog nepostojanja zakonskih osnova ili njihove očigledne nedostatnosti za utemeljenost zahtjeva
2. u građanskim predmetima (osim ako je riječ o carinskim ili poreznim stvarima, povredi časti i dostojanstva, ako je predmet izravno povezan s trgovačkom ili poslovnom djelatnošću osobe ili neovisnom profesionalnom djelatnošću itd.)
3. u upravnim predmetima:
Djelomična pravna pomoć koju financira država može se pružiti za pomoć odvjetnika u određenim vrstama građanskopravnih predmeta:
Ako osobi nije potrebna odobrena pravna pomoć, može odustati od zahtjeva za pravnu pomoć prije okončanja postupka, o čemu mora obavijestiti Upravu za pravnu pomoć.
Odluka Uprave za pravnu pomoć o odobrenju ili odbijanju pravne pomoći može se osporiti i protiv nje se može podnijeti žalba u skladu s postupkom propisanim Zakonom o upravnom postupku.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.